OPA Cup, Goms: Pět českých reprezentantů se probilo do elitní dvacítky

6 min 49 s

Devítka českých reprezentantů se představila na prvním OPA Cupu této sezony – ve šýcarském Gomsu se závodilo od 3. do 5. prosince. Z českých žen si výsledkově nejlépe vedla Sandra Schützová. Z mužů se do nejlepší dvacítky dokázali probít Bešťák, Lukeš, Kalivoda a Kozlovský.

PÁTEK: 10/15 km klasicky s intervalovým startem

V distančním závodě klasicky na nejlepší výsledek dosáhla Sandra Schützová, která obsadila 12. místo. Mezi muži byl nejlepší Jonáš Bešťák na 19. pozici.

Schützová si už od prvních mezičasů desetikilometrové trati udržovala konstantní tempo, díky kterému se po celý závod pohybovala na začátku druhé desítky výsledkové listiny. V konečném pořadí jí patří 12. místo, ze kterého ztratila na vítěznou Němku Katherine Sauerbreyovou čas 2:45.

Šestadvacáté místo v konečném pořadí patří Pavlíně Votočkové, která sice závod rozjela pomaleji, po úvodních 2,5 km ale začala pořadím stoupat vzhůru. O umístění v nejlepší třicítce se rvala také Jolanta Byrtus, nakonec si ale připsala 35. nejrychlejší čas závodu.

Mezi muži dosáhl na nejlepší výsledek Jonáš Bešťák, jehož mezičasy ho v průběhu celého závodu udržovaly v elitní dvacítce. Nakonec mu patří 19. místo. Na nejrychlejšího Němce Alberta Kuchlera ztratil 1:24,8.

V poslední stovce metrů vypadl z elitní dvacítky Vladimír Kozlovský, který držel ještě 100 metrů před cílem dvacátou pozici, ale nakonec mu patří 21. místo. Tomáš Kalivoda vstoupil do sezony 24. místem.

Skvěle rozjel závod Tomáš Dufek, který prvních 2,5 km zvládl jako 20. nejrychlejší. Pak ale výsledkovou listinou postupně klesal, nakonec vybojoval 32. místo. Na start se v Gomsu postavili také Tomáš Lukeš s Kimem Žalčíkem, kteří dokončili první závod této sezony OPA Cupu na 46. a 47. místě.

SOBOTA: sprint volně

Z kvalifikace se do čtvrtfinálových rozjížděk dokázali probít Schützová (12.), Byrtus (29.), Lukeš (16.) a Kozlovský (24.) Do hlavního závodu se naopak nedostali Antošová (36.), Votočková (65.), Bešťák (48.), Dufek (54.) a Kalivoda (62.).

Obě české reprezentantky se potkaly v jedné rozjížďce, ani jedné se ale do semifinále probít nepodařilo. Schützová v ní obsadila 4. místo a celkově skončila 16. Byrtus dojela šestá a v konečném pořadí obsadila 30. místo.

Ani českým mužům útok na semifinále nevyšel. Lukeš dojel ve své rozjížďce čtvrtý a celkově si připsal 18. místo. Kozlovský finišoval jako šestý, čímž si zajistil konečnou 28. pozici.

NEDĚLE: 10/15 km volně s hromadným startem

Závodní program uzavřely v Gomsu distanční závody volnou technikou s hromadným startem. I tentokrát byla nejlepší českou ženou Schützová, která si závod zkomplikovala pádem, přesto projela cílem na 20. pozici se ztrátou 1:44 na vítěznou Němku Katherine Sauerbreyovou. Byrtus s Antošovou bojovaly o umístění v nejlepší padesátce – Byrtus si připsala 48. místo (+3:50), Antošová dokončila jako 52. (+4:54).

Závod mužů jasně opanovali Francouzi, kteří obsadili všech pět prvních míst. Z českých mužů s nimi ale velmi dlouho drželi krok Kozlovský (12. místo, +14,7) a Lukeš (13. místo, +15,1). Na svůj nejlepší výsledek víkendu dosáhl v tomto závodě také Kalivoda (18. místo, +22,8). Do nejlepší dvacítky se probojoval také Bešťák, který obsadil 20. místo (+24,3). Dufek se rozloučil se Švýcarskem 44. (+1:51) a Žalčík 51. místem (+2:25).

Alpen Cup se nyní přesouvá do Rakouska. O víkendu 18. a 19. prosince se bude závodit v obci St. Ulrich am Pillersee. Začátkem ledna se pak závodníci představí v Novém Městě na Moravě.