Ohlédnutí českých běžců za úspěšným Olympijským festivalem mládeže

Ohlédnutí českých běžců za úspěšným Olympijským festivalem mládeže

11 min 13 s

5 dnů, 4 závody, 8 českých reprezentantů – 1 medaile, 6x v nejlepší desítce. I tak by se dalo shrnout úspěšné vystoupení českých běžců na lyžích na Olympijském festivalu mládeže ve finském Vuokatti, kde se závodilo od 21. do 25. března.


Pro české běžce odstartoval festival výbornými výsledky! Hned dva se dostali do nejlepší desítky v distančním závodě volnou technikou na 7,5/10 km – Ondřej Pilař byl pátý, Jiří Tuž desátý. Skvělé výkony podali v prvním závodě také Daniel Oskar Hozák (11.) a Nela Půbalová (12.). Do nejlepší dvacítky se vešel i devatenáctý Matyáš Bauer. Tereza Prokešová obsadila 31. místo. Iva Vránová byla 40. a Karolína Dvorská 49.

Na velmi kvalitní výsledky z pondělních závodů volnou technikou navázali hned o den později útoky na stupně vítězů v distančních závodech klasicky. Medailově zazářil Tuž, který vybojoval 2. místo! „Je to úplně šílené! Nevím, jak jinak bych to popsal. Na začátku sezony jsem si sice říkal, že tady půjdu po medaili, jenže před odjezdem jsem byl nemocný, což mě trochu srazilo. Ale nějakým zázrakem jsem se dal do pořádku a teď zažívám něco, co jsem si nedovedl ani představit,“ smál se.

Do nejlepší patnáctky se prosadili také Bauer (10.) a Pilař (12.). Hozák si připsal 24. místo. Na medaili útočily české barvy také v závodě žen na 5 km – Půbalová obsadila 5. příčku! Prokešová brala 21. místo, Vránová byla 34. a Dvorská 38.

Při sprintu volně postoupilo šest Čechů do čtvrtfinále. Nejblíže k postupu do semifinále měl Tuž, který projel cílem jako třetí a pozice šťastného poraženého mu utekla o 32 setin. Celkově tak obsadil 13. místo. Hozák figuruje ve výsledkové listině na 16. místě. Pilař s Bauerem obsadili 21. a 23. místo. Půbalová obsadila v rozjížďce třetí místo a celkově je čtrnáctá. Dvorské patří 17. příčka. Před branami čtvrtfinále zůstaly pouze Vránová (33.) a Prokešová (39.).

Závodní program uzavřela smíšená štafeta na 4x5 km. Česko nastoupilo v sestavě Tuž, Prokešová, Pilař, Půbalová a obsadilo 7. pozici. „Všichni naši závodníci bojovali s velkým nasazením a 7. místo považujeme za velice slušné, i když jsme s ohledem na předchozí výsledky doufali, že bychom mohli být do 6. místa. Jsme ale rádi, že se nám v porovnání s předchozími olympijskými festivaly podařilo výsledkově zlepšit,“ řekl trenér Zbyněk Valoušek.

Jak hodnotí Olympijský festival mládeže s časovým odstupem? „Jednoznačně velice úspěšně. Dokonce si myslíme, že co se týče umístění, tak se jedná o naše historicky nejúspěšnější vystoupení. Unikátní na tom je, že ty dobré výsledky nezajela jedna osoba, ale že se do nejlepší dvacítky dokázalo dostat šest závodníků z osmi, které jsme ve Finsku měli. Máme medaili, skvělá pátá místa Ondry a Nely, další parádní výsledky do desítky i do dvacítky. Musíme být spokojení,“ říká.

Trenéra českých závodníků přitom nepotěšila jen umístění, ale také další faktory, které se z výsledkových listin vyčíst nedají. „Radost mi udělal přístup závodníků. Bylo na nich vidět, že mají chuť a snažili se podat nejlepší výkony. V týmu byla velmi přátelská atmosféra a také týmový duch, což pomohlo k těm dobrým výsledkům,“ dodává.

Na tratích ve finském Vuokatti si čeští talenti ověřili, že mohou závodit s těmi nejlepšími. Konkurence totiž byla velmi kvalitní. „Chyběli pouze Norové, kterým tyto závody nezapadaly do svazové koncepce, a Rusové, kteří nemohli přijet ze známých důvodů. Jinak závodili ti nejlepší, kteří se představili i na juniorském mistrovství světa,“ říká trenér Václav Haman. „Olympijský festival mládeže našim závodníkům ukázal, že jsou schopní jezdit s těmi nejlepšími. Poznali, že ani Skandinávci nejsou ve srovnání s nimi nějak výrazně odskočení,“ dodává.

S medailí na krku přiletěl zpátky do Česka Jiří Tuž, který si z Finska odvezl stříbro. Dosáhl ale také na další výborné výsledky. „Myslím, že výsledky jsou dobré, spíš skvělé. Jen ten sprint mě trochu mrzí, protože jsem spadnul,“ ohlíží se za festivalem. „Potvrdil jsem si, že jsme schopni závodit o ty nejvyšší příčky, což mi dodalo sebedůvěru. Celkově to byl skvělý zážitek a zatím asi vrchol mé kariéry.“

Medaili měla nadosah také Nela Půbalová, jejímž nejlepším výsledkem byla 5. příčka. „S ní jsem určitě spokojená, ale ty ostatní výsledky… nevím, no. Ten první závod jsem zajela špatně, takže jsem nebyla spokojená s výkonem ani s výsledkem. Při sprintu jsem neměla štěstí, tak mě trochu mrzelo, že to nevyšlo,“ ohlíží se za závody, ze kterých si odvezla nové zážitky i zkušenosti. „Nejsilnějším zážitkem pro mě byla ta atmosféra. Bylo hezké, jak tam český tým fungoval společně, jak jsme si chodili vzájemně s jinými sporty fandit. Je to motivace, aby člověk pracoval a zažil to i na velké olympiádě.“

Páté místo vybojoval také Ondřej Pilař. Chybělo jen málo, aby se čeští běžci vrátili se dvěma medailemi. „Mám z toho výsledku radost, protože jsem ho nečekal, ale na druhou stranu s medailí by se mi na ty závody vzpomínalo lépe. Chyběl kousíček. Snad to vyjde příště, protože bylo vidět, že jsme s tou špičkou v kontaktu, což mi dalo velkou motivaci,“ řekl Pilař. „EYOF byl obrovský zážitek. Bylo skvělé vidět, jak se všichni bavíme sportem a že máme všichni stejný cíl. Ta atmosféra byla skvělá.“Pomoc Ukrajině