OH Peking 2022: Nováková opět v nejlepší v třicítce. Janatová byla na desítce klasicky 34. a Hynčicová 42.

6 min 3 s

Trojice českých reprezentantek se postavila na start 10km klasicky s intervalovým startem, kterým ve čtvrtek 10. února pokračoval program olympijských her. Petra Nováková obsadila stejně jako při skiatlonu 30. místo. Kateřina Janatová byla 34. a Petra Hynčicová 42. Po triumfu ve skiatlonu získala svou druhou zlatou medaili z Pekingu Norka Therese Johaugová.

Petra Nováková začala svůj závod opatrněji a první mezičasy ji řadily do čtvrté desítky výsledkové listiny, ve třetině závodu se ale začala ve virtuálním pořadí dostávat před své soupeřky. Po prvním ze dvou okruhů už byla součástí nejlepší třicítky, na jejímž konci se držela i v dalších kilometrech. V závěru závodu sice česká reprezentantka dvě pozice ztratila, její cílový čas 31:00 jí přesto zajistil konečné 30. místo, z něhož ztratila 2:54,4 na vítěznou Norku.

„Snažila jsem se závod rozjet s rozvahou, což se mi podařilo, ale pak jsem stejně měla lehkou krizi. Dnes to bylo náročné kvůli silnému větru, který byl nepříjemný nejen psychicky, ale navíc kvůli němu byly zaváté stopy. Do kopce se to proto lehce trhalo a ve sjezdech zase musel člověk rozmýšlet, jestli zůstat ve stopě,“ řekla Nováková. „Co se týče výsledku, tak se jedná o můj standard – nenadchne, neurazí.“

Kateřina Janatová naopak vstoupila do závodu velmi dobře a první mezičas byl v jejím podání 24. nejrychlejší. Výborné postavení se jím ovšem nepodařilo udržet a v polovině trati už jí patřilo 37. místo, byť s minimálním odstupem na třicítku. Druhý okruh pak české reprezentantce vyšel lépe, dokonce se vrátila do boje o nejlepší třicítku, ale těsně na ni nedosáhla. Obsadila 34. místo se ztrátou 3:00,9.

„Myslím, že to byl pro mě docela dobrý závod, když uvážím, že klasika je moje slabší technika a tohle je asi moje nejslabší disciplína. Takže jsem ráda, že se mi i v té vysoké nadmořské výšce podařilo dobře rozvrhnout síly,“ zhodnotila závod Janatová.

Petra Hynčicová rozjela závod na umístění ve čtvrté desítce výsledkové listiny, v jejíž druhé polovině se pohybovala svými mezičasy po celý zbytek prvního okruhu. V závěru druhého okruhu pak o několik příček propadla a v konečné výsledkové listině jí patří 42. místo se ztrátou 3:21,7.

„Ten výsledek je pro mě taková klasika. Neměla jsem od dnešního závodu žádná velká očekávání, protože mi více sedí hromaďáky, zatímco v intervalu je pro mě těžší se srovnat s nějakým tempem,“ řekla Hynčicová.

Už zítra pokračuje běžecký program na olympijských hrách závodem mužů, které čeká od 8:00 SEČ 15km trať klasicky s intervalovým startem. Česko by měli reprezentovat Michal Novák, Adam Fellner, Petr Knop a Jan Pechoušek.