OH Peking 2022: Novák se ve skiatlonu probojoval do nejlepší dvacítky! Knop byl 44., Fellner 46.

7 min

Svůj první závod v běžeckém lyžování mají na olympijských hrách v Pekingu za sebou také muži. Na start skiatlonu na 15+15 km se v neděli 6. února postavila i trojice Čechů. Modročervená reprezentační kombinéza byla vidět zejména díky Michalu Novákovi, který obsadil 18. místo. Petr Knop byl 44. a Adam Fellner 46. Díky úspěšnému úniku v klasické části zvítězil Rus Alexandr Bolšunov.

Také dnes zářilo nad Národním centrem běhu na lyžích u města Čang-Ťia-Kchou slunce, ani to ale nesnížilo náročnost podmínek – vysoká nadmořská výška, mráz kolem osmi stupňů a pomalý, suchý sníh stály závodníky hodně sil.

Přesto Michal Novák vstoupil do závodu velmi energicky a po 2,5 km se dokonce objevil na čele. Když pak začali v polovině klasické části unikat na čele Rus Bolšunov s Finem Niskanenem, držel se ve skupině pohybující se kolem 20. místa – do pit stopu po první polovině závodu přijel ve dvojici s Francouzem Parissem na 15. příčce. I v dalších kilometrem byl Novák bezpečně součástí nejlepší dvacítky, když se dostal do skupiny na 16.-19. místě, která se pak zredukovala na dvojici s Němcem Notzem. Novák projel cílem na 18. příčce se ztrátou 4:41. Dokázal tak splnit cíl, o kterém hovořil den před závodem – umístit se do 20. místa.

„Závod byl úplně extrémní. Šílený. Už před závodem jsem tušil, že za to Niskanen vezme a rozjede tempo, jako kdybychom měli kilometr do cíle. Já jsem ale věděl, že se musím soustředit sám na sebe a nejít přes hranu, protože jinak by se mi mohlo stát, že konec závodu jen odpochoduju. Takže jsem je nechal trochu ujet. Hodně mi pomohly i lyže, které jsme dnes měli nejlepší,“ popisoval Novák. „Konečné 18. místo pro mě asi není špatné, ale zároveň vím, že dokážu víc. Jsem ale rád, že jsem bojoval a nechal jsem tam opravdu všechno.“

Startovní pole se začalo natahovat a trhat už v první čtvrtině závodu, po které se Adam Fellner dostal do skupinky kolem 41. místa. Lyže do skateové části přezouval na 46. místě se ztrátou 4:20 na vedoucího Bolšunova. V dalších kilometrech se dostal do čtyřčlenné skupiny.

Petr Knop se v úvodních kilometrech pohyboval v šesté desítce startovního pole. Do nových lyžích se obouval na 49. místě se ztrátou 5:05. Na hraně čtvrté a páté desítky pak pracoval ve tříčlenné skupině se Slovákem Koristkem a Italem Salvadorim.

V posledních pěti kilometrech si ovšem oba čeští reprezentanti pořadí prohodili – Petr Knop si polepšil a dojel do cíle na 44. pozici se ztrátou 9:28,6. Adam Fellner si v závěrečných kilometrech pohoršil na konečné 46. místo.

„Dnes to byl masakr. Hlavně klasická část byla opravdu hodně poctivá a já jsem věděl, že ji musím dojet s rozumem a pak se ve skatu pokusit propracovat dopředu. To se mi docela povedlo, i když ten posun nebyl takový, v jaký jsem doufal. S výsledkem nemůžu být úplně spokojený, ale nejsem ani nespokojený. Nechal jsem tam všechno. A díky servisu za velmi dobré lyže, které byly určitě nadprůměrné.“

Běžci na lyžích se v Pekingu opět postaví na start v úterý, kdy je čeká sprint volně. Kvalifikace začínají v 9 hodin ráno, čtvrtfinálové rozjížďky pak v 11:30 hodin.

Výsledky

Olympijské hry, skiatlon, Peking (Čína), 6. února 2022

Ženy: 1. Alexandr Bolšunov (Rus.) 1:16:09,8, 2. Denis Spitsov (Rus.) +1:11, 3. Iivo Niskanen (Fin.) +2:00 … 18. Michal Novák 4:41,1, 44. Petr Knop 9:28,6, 46. Adam Fellner 9:29,7