OH Peking 2022: Kde budou závodit běžci na lyžích

OH Peking 2022: Kde budou závodit běžci na lyžích

4 min 2 s

Extrémní. Super fyzické. Těžké. I tak hovoří závodníci a trenéři o tratích v Národním centru běhu na lyžích, které budou dějištěm olympijských závodů nejen v běžeckém lyžování, ale také v severské kombinaci.


„Jsou to těžké, poctivé tratě, které odpovídají náročným olympijským standardům. Jejich obtížnost ale ještě zvyšuje nadmořská výška. Díky tomu budou závody extrémně náročné, a to speciálně na delších tratích, kdy může hrát roli každá trocha ušetřené energie,“ říká Jan Franc, trenér ženské reprezentace.

Olympijské závody se budou konat celkem ve třech oblastech, přičemž běžci na lyžích se představí společně se sdruženáři, skokany na lyžích, biatlonisty, freestyle snowboardisty i lyžaři v okolí města Čang-Ťia-Kchou. Více než čtyřmilionová aglomerace se nachází přibližně 180 kilometrů severozápadně od centra Pekingu v provincii Che-pej.

Většina sportovišť tu začala vyrůstat až v roce 2016 a otevřena byla v roce 2020. Areál pro běžecké lyžování bude po olympiádě přebudován v outdoorovou zónu s parkem, kempem a venkovním ledovým centrem.

Národní centrum běhu na lyžích se nachází ve výšce přibližně 1750 metrů nad mořem, tedy na úrovni populárního italského Livigna, kde čeští reprezentanti absolvovali několik přípravných kempů. Koncipováno bylo pro šest tisíc diváků.

„Jsme v krásných horách, ve kterých připravili pořadatelé opravdu extrémní tratě. Nenajdete na nich žádnou rovinu. Dokonce i stadion je lehce nakloněný. Takže závodníci buď stoupají do extrémně dlouhých kopců, nebo sjíždějí ve velkých rychlostech ostré sjezdy,“ říká trenér mužské reprezentace Vasil Husák.

„Nejdelší okruh, tam mi připadá, že jenom stoupám a stoupám a nekončí to. Padesátka bude zajímavý závod,“ řekl reprezentant Michal Novák.

„Tratě jsou super fyzické. Kopce jsou neskutečně dlouhé, takže je to těžká trať,“ zhodnotila areál Kateřina Janatová.Pomoc Ukrajině