Obrovský úspěch pro české lyžování, říká Novák po stříbru

Obrovský úspěch pro české lyžování, říká Novák po stříbru

7 min 3 s

Po celý závod si počínal jako mazák. Na bonusových průjezdech sbíral body do celkového hodnocení, kontroloval si pozici a čekal na správný moment. A ten načasoval naprosto fantasticky! Vítězství sice bylo doslova na dosah ruky, ale druhé místo je i tak životním úspěchem Michala Nováka a skvělou reklamou pro české lyžování.


Michale, je to historický úspěch. Druhé místo na trati 20 km s hromadným startem. Co to pro tebe znamená a co znamenal celý den pro tebe i pro celé běžecké lyžování?

Je to velké zadostiučinění a samozřejmě to je obrovský úspěch, byť v cílové rovince jsem udělal poměrně velkou chybu. Musím se z toho ponaučit do příště, snad už to vyjde. Měl jsem to vyhrát, ale na stadionu jsem ve finiši nechal Jensena, aby mě přeskočil, a to mě mrzí. Nicméně pro české lyžování je to určitě velký úspěch, pozdvižení a ukázka toho, že když se tým spojí dohromady a jsme trpěliví, že to jde a půjde to i v budoucnu.

Když se vrátíme k závodu, jak to celé probíhalo? Viděli jsme kompaktní skupinu, a pak se to celé drolilo. Dokážeš nějak popsat vývoj závodu?

Ze začátku bylo tempo minimálně pro mě velmi komfortní. Snažil jsem se tam šetřit síly ve skupině a užívat si lyžování, i přestože byla šílená zima. Obzvlášť ve sjezdu jsem mrznul, a i teď jsem zmrzlý. Pak se zrychlilo na prémii, které byly ve čtvrtém a sedmém okruhu, nicméně to jsem zachytil poměrně dobře, a pak jsem si říkal, kdy konečně Norové zrychlí nebo něco udělají a nic se nestalo. Pouze v posledním okruhu Andrew Musgrave zvyšoval tempo, ale dalo se to v pohodě udržet. Na finiš jsem se cítil dobře, že si ho chci vychutnat. Podařilo se to, byť nahoře na stadionu před cílem jsem to zbytečně moc pustil.

Co jsi říkal na celkovou atmosféru? Kolem trati byla spousta diváků i na stadionu to byl řev. Povzbuzovalo tě to ve výkonu?

Určitě. Vždycky, když se přijdou lidi podívat a fandí, člověka to opravdu pozdvihne a je v takovém transu a euforii. Když se lidi přijdou podívat i přes tu zimu a počasí, je to moc fajn.

Rád děláš hodnocení svého výkonu i lyží na stupnici od 1 do 10. Myslíš, že tentokrát je ten den, kdy všechno bylo tak, jak mělo a dal by sis 10/10?

Ne, nebylo to tak, a to z jediného důvodu. Ve finiši jsem to nedal stoprocentně, takže desítku si dát nemůžu, za mě je to tak devítka. Lyže jsou devět až deset. Je to týmová práce a tentokrát se to sešlo skoro všechno na sto procent. Je to práce nejen v servisu, ale vůbec za media tým, tým na svazu a za moje kolegy v repre. Myslím si, že to bylo téměř stoprocentní.

Minulý rok čtvrté místo, teď jsi ho posunul na druhé. Je vidět už i na to nejvyšší, a to na první. Myslíš, že to v blízké budoucnosti klapne, třeba i letos?

To je otázka na lidi, jestli si to myslí. Jestli jo, tak ať sledují běžecké lyžování a Michala Nováka. Ať fandí, pak se to povede.

Kde tě mohou dále sledovat?

Na sítích, v televizi, na webu. Jsme aktivní všude, kam se podíváte. Sledujte určitě běžecké lyžování na Instagramu, na Facebooku, stejně jako můj profil. Sledujte Olympijský tým a Czech Ski and snowboard.

 Pomoc Ukrajině