Novák letos poprvé v semifinále! Při sprintu klasicky na Tour de Ski bere 10. místo. Body mají i Janatová a Hynčicová

8 min 58 s

Konečně to vyšlo. Ve 4. etapě Tour de Ski si běžec na lyžích Michal Novák připsal svůj první postup do semifinále sprintu v této sezoně, celkově obsadil skvělé 10. místo. Na bodované příčky dosáhly v německém Oberstdorfu také Kateřina Janatová (23.) s Petrou Hynčicovou (25.). Z vítězství se radovali Nor Johannes Klaebo a Ruska Natalja Něprjajevová.

Michal Novák se postavil na start po dvou smolných etapách, při kterých ho o dobré výsledky připravily pád a zlomená hůl. Dnes už v kvalifikaci potvrdil svou výbornou formu, když vybojoval 9. místo. Skvěle obsazené čtvrtfinále rozjel z prvního místa, pak se sice propadl za Rusa Terentěva, ale v těsném fotofiniši za sebou dokázal udržet tak skvělé sprintery, jako jsou Ital Pellegrino a Švéd Svensson.

V semifinále se pak dlouho držel na třetím místě, po posledním stoupání ale začal sjíždět na stadion jako pátý a na této pozici také dojel do cíle. Celkově si tím zajistil 10. místo.

„Jsem moc rád, že se mi už takhle na Nový rok podařilo prolomit bránu do semifinále. Z výsledku jsem nadšený a rychle jsem si spravil chuť po tom včerejším závodě, který byl tragický,“ usmíval se Novák se v cíli. „Od kvalifikace šlo všechno výborně, musím ale říct, že 9. místo překvapilo i mě samotného. Ve čtvrtfinále jsem se cítil super, všechno vycházelo tak, jak jsem si představoval. Pomohly mi i výborné lyže. Nakonec jsem bral i postup z druhého místa jako výhodu, protože jsem měl více času na odpočinek a také v něm byla nižší konkurence. Rozjel jsem ho ze třetího místa a věřil jsem, že z něho půjde zabojovat o postup. V posledním kopci jsem ale zůstal zavřený za De Fabianim, ostatní začali zrychlovat a já bohužel neměl prostor nikam jet. Pak už nám pláchli ve sjezdu. Mrzelo mě, že jsem s tím nemohl už nic udělat, celkově ale převládá nadšení.“

Adam Fellner včera získal své první body ve Světovém poháru a dnes se rval také o svůj první postup do čtvrtfinále. Na mezičase od něho byl vzdálen jen tři desetiny sekundy, nakonec mu ale v mimořádně vyrovnaném startovním poli unikl. Obsadil 39. místo, na nejlepší třicítku ztratil 1,73 vteřiny. Petr Knop se rozloučil se závody v Oberstdorfu 68. místem. Od postupu do čtvrtfinále ho přitom dělilo 10,39 sekundy.

Kateřina Janatová obsadila v kvalifikaci 22. místo. Své čtvrtfinále rozjela z páté pozice poté, co se krátce po startu vyhnula pádu Rusky Matsokinové. Ve zbytku závodu se jí ovšem z této příčky nepodařilo posunout dopředu a udržela ji až do cíle. Ze sprintu klasicky tak bere body za 23. místo, v pořadí Tour je nyní 24.

„S výsledkem jsem spokojená, protože klasiku mám slabší než skate, takže se každý postup počítá. Navíc se trať dost sypala, takže bylo těžké najít odraz. I v takových podmínkách ale byly lyže perfektní,“ řekla Janatová.

Petra Hynčicová navázala na včerejší velmi dobrý výkon v závodu s hromadným startem a vybojovala postup ze 30. místa. Po několika velmi těsných neúspěších v kvalifikaci tak dosáhla na svůj první postup v této sezoně. Čtvrtfinálovou rozjížďku začala ze 6. pozice, při nájezdu na stadion se dokázala prosmýknout na 5. pozici, kterou pak i kvůli pádu jedné ze soupeřek udržela do cíle. V dnešním sprintu tak obsadila 25. místo, v pořadí Tour je na 55. místě.

„Dneska mám velké novoroční štěstí. Jsem ráda, že mi vyšla kvalifikace i rozjížďka a snad bude platit jak na Nový rok, tak po celý rok. Poděkování patří servisu i Oberstdorfu, kam se budu určitě ráda vracet,“ řekla Hynčicová.

Závěr Tour de Ski se tradičně uskuteční v italském Val di Fiemme, kde jsou na programu dva závody s hromadným startem. 3. ledna se pojede 10/15 km klasicky, o den později pak závodníky čeká ikonický výjezd na sjezdovku Alpe Cermis.