O víkendu proběhne na Horních Mísečkách republikové mistrovství v běhu na lyžích

O víkendu proběhne na Horních Mísečkách republikové mistrovství v běhu na lyžích

5 min 46 s

Jeden z vrcholů sezóny čeká na běžce na lyžích kategorie dorostu, juniorů i dospělých. Areál na Horních Mísečkách v Krkonoších bude připraven celý nadcházející víkend a otestuje závodníky jak na sprinterské trati, tak v distančním závodě. Po každém závodě pak budou dekorování noví mistři republiky v jednotlivých disciplínách a kategoriích.


Kooperativa Mistrovství České republiky v běhu na lyžích. To je oficiální název akce, která se o nadcházejícím víkendu koná na Horních Mísečkách. Závody jsou určeny kategoriím od dorostu výše, tedy i dospělým. V pátek se utkají běžci na lyžích všech participujících kategorií na kilometrové sprinterské distanci v závodě jednotlivců, v sobotu je čeká sprint týmový.

Celý šampionát vyvrcholí nedělním závody s hromadným startem, každá věková kategorie má před sebou různou délku trati. Nejmladší dívky pojedou závod o délce 7 km, jejich starší kolegyně a také mladší dorostenci se utkají na desítce, starší dorostenci a juniorky pojedou 15 km a junioři a ženy si střihnou rovnou třicítku. Muži pojedou dokonce padesátku, to vše klasickou technikou.

„Je to poslední závod sezóny v běhu na lyžích v ČR. Máme před sebou nabitý víkend, kdy se jedou sprinty, teamsprinty a MČR v závodě na 50 km v rámci 96. ročníku Hančova memoriálu,“ upřesnil program ředitel závodu Michal Kučera. Ten obratem také potvrdil, že závodní program nebo minimálně stav trati by mohly ovlivnit zvyšující se teploty.

„Otázkou posledních dní je hlavně to, na jakém okruhu pojedeme nedělní závod na 50 km. Všude panuje už poměrně jarní počasí. Sněhová pokrývka na Horních Mísečkách je dostatečná, ale zatím nevíme, kolik sněhu ještě případně zmizí nebo nezmizí,“ prozradil s mírnými obavami. „Předpověď vypadá hodně jarně, ale jelikož je trať položená poměrně vysoko, tak se teploty přes noc pořád blíží nule, i když už nemrzne. Slunce tedy na zbylý sníh nemá takový vliv. Počasí nikdo neporučí, bojujeme s ním a pracujeme s tím, co máme,“ uzavřel téma podmínek během blížících se závodů.

Jakou organizátoři očekávají účast? „Máme přihlášené závodníky i ze zahraničí, přišly přihlášky ze Švýcarska, počítáme s Poláky a Slováky. Tím, že jsou to poslední závody, očekáváme vysokou účast i z řad domácích závodníků. Věřím, že každý si bude chtít užít závěr sezóny,“ uzavřel s optimistickými vyhlídkami Michal Kučera.

 

Program:

Pátek, 24. března

Sprinty klasickou technikou

Sobota, 25. března

Týmové sprinty volnou technikou

Neděle, 26. března

Závody s hromadným startem klasickou technikou

 Pomoc Ukrajině