Nováková na bodech! V Ulricehamnu obsadila 24. místo

Nováková na bodech! V Ulricehamnu obsadila 24. místo

7 min 15 s

Na Světovém poháru ve švédském Ulricehamnu se zadařilo Petře Novákové, která vybojovala 24. pozici. Po táhlých zdravotních komplikacích si tak připisuje první body v této sezoně! „Cítila jsem, že nemám žádnou motivaci závodit. Proto je pro mě tento výsledek hodně důležitý,“ přiznala po závodě Nováková.


O nejlepší umístění českého týmu se postarala Petra Nováková, které se po delší odmlce z důvodu zdravotních problémů podařilo dostat do nejlepší třicítky a získat 24. pozici spolu s prvními body v sezoně. „Za dnešní výsledek jsem strašně moc ráda, protože už to pro mě bylo psychicky náročné,“ připustila po závodě Nováková. „Nejdřív záda, která se nezlepšovala, pak do toho začalo zlobit rameno. Ve středu jsem byla úplně rozložená. Navíc jsem při pátečním zapracovacím tréninku záda zkoušela a byla špatná, hodně mě bolela a sama jsem si říkala, zda to na rovinách, co vždy následují po třech dlouhých kopcích, vůbec přežiju,“ řekla s nadsázkou.

Aby šla Nováková do závodu co nejlépe připravená, večer před závodem, ale i ráno před startem až do poslední chvíle řešila s fyzioterapeutkami možnosti a prováděla různá cvičení. Při závodě se pak snažila jet tak, aby to záda na dlouhých rovinách vydržela. „Jela jsem buď v úplně kulatém vajíčku nebo se naopak snažila neohýbat záda v místě, které mě bolí. A to se povedlo, opravdu cítím na těch zádech jen jeden bod, a to se dá přežít,“ vysvětlovala, jak se během náročného závodu snažila záda ušetřit.

Celkově Nováková hodnotí svůj výkon jako vydařený. „Musím říct, že mě dnešní umístění aspoň trochu nakopne do dalších závodů. Cítila jsem, že nemám žádnou motivaci závodit. Proto je pro mě tento výsledek hodně důležitý. Jedeme dál a uvidíme, jaké to bude,“ dodala Nováková. Kateřině Razýmové, která obsadila 35. pozici, body utekly o 6,2 sekundy. Petra Hynčicová skončila na 43. místě a Sandra Schützová na 51. pozici.

Desetikilometrový úsek si s přehledem podmanila Norka Therese Johaugová, za ní se se ztrátou více než 22 vteřin umístila její krajanka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová a trojici nejlepších uzavřela domácí závodnice Ebba Anderssonová.

Ze čtyř českých závodníků se nejvýše umístil Petr Knop na 61. příčce, hned v patách mu byl o 4,2 sekundy jeho týmový kolega Jonáš Bešťák na 62. místě. Přesně o deset příček za nimi se opět v tandemu umístili Adam Fellner na 71. příčce a Miroslav Rypl na 72. pozici. „Závod byl velmi náročný, obsahoval dlouhé a těžké kopce. Na trati nebyla žádná příležitost k nějakému delšímu odpočinku, muselo se neustále pracovat,“ popisoval obtížný profil závodu Knop. Podél trati závodníky podporovaly davy fanoušků. „I tak jsem si to dnes hodně užil, protože takové množství fanoušků, jako bylo tady, bylo naprosto neuvěřitelné. Připadal jsem si skoro jako na Holmenkollenu,“ byl nadšený ze skvělé atmosféry. „Jen je škoda, že jsem to nepodpořil nějakým dobrým výsledkem. Nevím, čím to je, že se mi letos vůbec nedaří prosadit na lepší příčky, než ty kolem padesátého a šedesátého místa,“ dodal Knop.

V distanci zvítězil Francouz Maurice Manificat, o pouhou sekundu před stříbrným Norem Simenem Hegstadem Kruegerem, bronzový skončil opět Nor Didrik Toenseth.

V neděli jsou v Ulricehamnu na programu štafety žen na 4x5 kilometrů a mužů na 4x7,5 kilometru.Pomoc Ukrajině