Novák ve stíhačce dojel na patnáctém místě a po úvodním  podniku SP je celkově jedenáctý

Novák ve stíhačce dojel na patnáctém místě a po úvodním podniku SP je celkově jedenáctý

8 min 13 s

Neděle se nesla ve znamení stíhaček na dvacet kilometrů volně. Michal Novák obsadil parádní 15. místo, v celkovém pořadí mu pak po závodech ve finské Ruce patří skvělá 11. pozice. Na bodech dojeli i Petra Nováková s Adamem Fellnerem, oba obsadili shodně 43. příčku.


Jako první přišly na řadu ženy. Petra Nováková startovala ze 43. místa, ale v prvních metrech se jí nepodařilo prokousat dopředu. 

„Start proběhl z vlny. Myslela jsem si, že to nebude úplně špatné, ale zase se potvrdilo, že mám první metry pomalejší a nedokázala jsem se dostat před soupeřky před sebou. Bohužel se mi ani nepodařilo zařadit do větší skupiny, jela jsem pouze s dalšími dvěma soupeřkami,“ zhodnotila česká reprezentantka úvodní metry.

Nejtěžší moment závodu potkal Novákovou při sjezdu ve druhém kole, kdy spadla. „V nejprudší části se mi sekla hrana lyže a spadla jsem. V prvních vteřinách jsem kontrolovala, jestli je v pořádku moje už několikrát operované rameno a jestli drží pravé koleno. Naštěstí zdravotně bylo všechno v pohodě, jenom jsem měla zlomenou levou hůlku,“ okomentovala devětadvacetiletá rodačka z Karlových Varů inkriminovaný okamžik.

Z důvodu pádu ztratila česká lyžařka velké množství času. „Po návratu do závodu kolem mě žádná soupeřka nebyla, navzdory sólojízdě jsem se ovšem postupně cítila čím dál tím lépe, jenom škoda, že se mi nepodařilo skupinu před sebou docvaknout a zabojovat o lepší umístění. Nicméně jsem ráda, že jsem si nový typ závodu vyzkoušela, příště se snad obejde bez karambolu,“ prohlásila Nováková smířlivě.

Cílem projela česká reprezentantka na 43. pozici se ztrátou těsně pod deset minut. Z vítězství se radovala Švédka Frida Karlssonová, jež krajance Ebbě Anderssonová vrátila porážku ze sobotní klasiky. Třetí místo obsadila Norka Tiril Udnes Wengová.

Ani v mužském závodě nechybělo české obsazení. V dřívějším čase startoval Michal Novák, jehož lehce zaskočil rychlý start. „Od prvních metrů se jelo až nečekaně agresivně, nikdo nevymýšlel zbytečné taktiky. Bylo hodně náročné odjet ze skupiny, v níž jsme se zformovali,“ řekl.

Česká jednička neprožila bezproblémový závod, v jednu chvíli si sáhla na dno svých sil, ale všechno nakonec dopadlo dobře. „Bylo to v pátém okruhu, kdy jsem prožil krizi, na lyžích jsem se necítil úplně dobře. Do posledního okruhu jsem se ale dokázal vzpamatovat a ve finiši vybojoval ještě nějaké pozice k dobru. Lyže byly oproti včerejšku rozhodně lépe připravené,“ pochvaloval si Novák práci servisního týmu. 

Michal Novák dokončil závod ve druhé desítce na 15. místě, v celkovém pořadí Světového poháru mu pak patří velmi pěkná 11. příčka. „Jedenácté místo? Musím být spokojený, start do sezóny vyšel velmi dobře,“ nechal se slyšet český reprezentant.

Na body dosáhl také druhý český reprezentant Adam Fellner, který projel cílem jako 43. v pořadí. 

„Od startu soupeři nastolili hodně vysoké tempo. Během úvodních dvou kol se mi podařilo zařadit do početné skupiny, která ale byla nekompaktní a pořád z ní někdo nastupoval, takže jsem z ní bohužel odpadl. Potom jsem si našel menší skupinku, která už spolupracovala, a to mi vyhovovalo. V pátém okruhu zase přišlo nastupování, které jsem zuby nehty pokryl. V šestém kole už mi ovšem došly síly, mrzí mě ztráta dvou pozic v samotném závěru. Celkový výsledek nehodnotím úplně špatně, cítím mírné zlepšení. Pochválit musím lyže, ty tým připravil skvěle,“ řekl Fellner k nedělnímu závodu.

Třetí vítězství ve finském středisku vybojoval Johannes Hösflot Klaebo , jenž v dramatickém finiši pokořil krajana Paala Golberga, stupně vítězů doplnil Ital Federico Pellegrino.

Světový pohár v běhu na lyžích zůstane na severu Evropy, příští týden jsou na programu závody v norském Lillehammeru. Tam už by se měla představit také česká ženská jednička Kateřina Janatová.

Foto: Nordic FocusPomoc Ukrajině