Novák v posledním závodě mistrovství světa přišel o hůl, na třicítce klasicky obsadil 11. příčku

6 min 8 s

Smůlu si ve svém posledním startu na mistrovství světa do 23 let ve finském Lahti vybral český běžec na lyžích Michal Novák. V závodě na třicet kilometrů klasicky přišel o hůl a nakonec obsadil 11. pozici. „I dnes to mohlo být do pátého místa,“ mrzelo Nováka. Patnáctikilometrový úsek zajela nejlépe z českých reprezentantek Kateřina Janatová na 29. příčce.

Přes veškeré peripetie na trati se o další skvělé umístění na mistrovství světa do 23 let postaral Michal Novák. Svůj poslední závod ve finském Lahti na třicítce klasicky s hromadným startem zakončil 11. pozicí. „Byl to pravý masový start, podmínky byly opravdu náročné. Naštěstí jsme ale měli opravdu neskutečné lyže, za což servisu moc děkuji,“ byl vděčný za výborně připravené lyže Novák.

Udávané tempo v průběhu závodu měnilo jako na houpačce. Jednou závodníci nasadili vysokou rychlost, kterou po chvíli vystřídali za výletové tempo. „Závodit se začalo až v předposledním okruhu,“ uvedl Novák. Kromě taktizování se musel vypořádat také s nešťastnou okolností v podobě zlomené hole, která jej připravila o umístění na nejvyšších příčkách. „V té skrumáži mi někdo zlomil hůl a já ztratil kontakt se skupinou,“ popisoval. „I dnes to mohlo být do pátého místa, i když musím přiznat, že před závodem se mi opravdu moc nechtělo,“ připustil Novák, že na něj s každým dalším závodem stále více dopadala únava. „Úsilí bylo velké i po psychické stránce. Už cítím, že bych si rád odpočinul,“ uzavřel Novák.  Závodníci Tomáš Kalivoda skončil na 36. příčce a Jan Pechoušek na 39. místě.

Poloviční úsek zajela ze dvou českých závodnic rychleji Kateřina Janatová, které se povedlo probojovat mezi nejlepší třicítku a obsadit 29. pozici. „Trochu mě dnešní závod mrzí, protože jsem měla skvěle připravené lyže. Výborně stoupaly a z kopce jely opravdu hodně rychle. Už jsem ale asi byla hodně unavená,“ přiznala.

Dávku patnácti kilometrů klasicky nikdy předtím Janatová neabsolvovala, ve Finsku to pro ni byla premiéra. „Patnáctku jsem nikdy nejela, vždycky se jednalo o deset kilometrů, na kterých to asi i dokáži vydržet,“ řekla s nadsázkou. „Snažila jsem se bojovat co to šlo, abych dojela na nějaké slušné pozici s menší ztrátou. Celý závod mě ale bolela záda,“ trápila se na trati. Nepříjemnou bolest zad přičítá únavě. „Věřím, že si teď dám pár dní oraz a bude to opět dobré,“ dodala Janatová. Druhá Češka na startu Anna Sixtová skončila na 49.místě.

Mistrovství světa juniorů a U23 bude završeno sobotními štafetami juniorských týmů. Z Čechů se s pětikilometrovým úsekem popasují junioři Ondřej Černý, Mike Ophoff, Tomáš Lukeš a Vladimír Kozlovský. Juniorky čeká úsek 3,3 kilometry dlouhý, nasazeny jsou Adéla Nováková, Zuzana Holíková, Pavlína Votočková a Barbora Havlíčková.