Novák v masáku s hromadným dojezdem vybojoval 24. místo

8 min 4 s

Nedělní program v norském Lillehammeru přinesl závody na 20 kilometrů klasickou technikou s hromadným startem. Nejlepším z českých reprezentantů byl Michal Novák, který obsadil v mužském závodě 24. příčku. Mezi ženami skončila na 34. pozici Kateřina Janatová.

Mužská dvacítka byla hodně svázána taktikou a pole poměrně dlouho drželo až na pár odpadlíků pospolu. Přestože postupně odpadali další a další závodníci, stále se v čelní skupině pohybovalo více než 30 běžkařů, což slibovalo hromadný a dramatický dojezd.

To se nakonec také stalo skutečností a český reprezentant Michal Novák na to trochu doplatil. Přestože patří k rychlostně velmi dobře vybaveným závodníkům, v poli třiceti lyžařů se mu dost těžko hledala dobrá výchozí pozice pro závěrečný sprint. Závodníci na předních příčkách navíc „šlápli na plyn“ a začali čelo závodu výrazněji natahovat.

V cílové rovince se Novák nakonec objevil ve druhé polovině vedoucí skupiny a doběhl si pro konečné 24. místo. Na vítěze Paala Golberga ztratil necelých devět sekund, což jen dokládá, nakolik dramatický závěr závodu byl, když se rozhodovalo jen na posledních stovkách metrů.

„Začátek závodu byl pomalejší, respektive s rezervou. K mému překvapení se balík držel celý závod. Nástupy tam sice byly, ale vzhledem k profilu trati se to pak ve sjezdu zase sjelo. Potom bylo už vysoké tempo a v balíku bylo náročné se orientovat, bylo to jak stádo býků,“ podotkl Novák. „Bylo to rychlé, šílené. Byl zázrak, že se nelámaly hole, nebo že nebyl nějaký pád. Mrzí mě, že v závěru ve finiši mi nezbyly síly, abych to ještě někam vytáhl.“

„V pátém a šestém kole jsem ve stoupání nebyl na místech, kde jsem chtěl být. Nezbylo mi tam moc energie na to, abych se zkoncentroval a vydal se tam ze všech sil. Trošku mě mrzí, že jsem tam zůstal pozadu. To pak tak nějak diktovalo celý finiš. Čtyřiadvacáté místo není špatné, ale není to úplně zázrak. Je to takový průměr. Celkově ale můžu být s Lillehammerem spokojený,“ usmál se po závodě.

Šestadvacetiletý Novák prožívá celkově velmi vydařený vstup do sezony 2022/23. To potvrzuje i výborné desáté místo v hodnocení Světového poháru, v němž má na kontě už 238 bodů.

Průměrný závod, mrzí Janatovou

Českým reprezentantkám závod na 20 kilometrů s hromadným startem nevyšel úplně podle představ. Pole se začalo oproti mužskému závodu poměrně výrazně trhat a udržet tempo čelní skupiny se povedlo zhruba jen 16 závodnicím. Kateřina Janatová se do cílového prostoru dostala jako členka skupiny od 33. do 39. místa a nakonec vybojovala konečnou 34. příčku se ztrátou 2 minut a 52 sekund na vítězku, kterou se stala Švédka Frida Karlssonová.

„Z mé strany to byl takový průměrný závod, i když jsem se cítila dobře. Nepřišlo mi, že bych nějak vytuhla. Na pár místech jsem ale bojovala s odrazem, klasika mi někdy úplně nesedne,“ poznamenala Janatová. „Dřív by pro mě bylo 34. místo skvělým výsledkem a teď jsem to zajela, i když se mi úplně nedařilo,“ našla pozitiva.

Druhá Češka na startu, kterou byla Tereza Beranová, ztratila na trati nakonec přes pět minut a obsadila 45. místo. Čtyřiadvacetiletá lyžařka je ale především sprinterkou, distanční závody jsou pro ni spíš doplňkovou disciplínou, proto ji výsledek nemusí tolik mrzet.

Po dvou zastávkách Světového poháru vede průběžné hodnocení Norka Tisil Udnes Wengová s 528 body. Kateřina Janatová figuruje na 37. místě se ziskem 109 bodů a Tereza Beranová aktuálně drží 39. příčku se 105 body. Mnohem podstatnější je u Beranové její 15. místo v tabulce sprinterek.

Příští týden pokračuje Světový pohár v klasickém lyžování v norském Beitostolenu. Opět se poběží sprinty, tentokrát klasickou technikou. Kromě toho jsou na programu závody na 10 kilometrů a v neděli také smíšená štafeta na 4x5 kilometrů.