Novák před MS: Cítím se dobře, z umístění v desítce bych byl nadšený

Novák před MS: Cítím se dobře, z umístění v desítce bych byl nadšený

8 min 48 s

Michal Novák je letos jasnou českou jedničkou mezi běžci na lyžích a i on má za sebou důkladnou přípravu na světový šampionát v Planici. Sedmkrát letos pronikl v individuálních závodech do top 15 a ve sprintu byl dokonce třikrát v desítce, včetně jedné finálové účasti. V rozhovoru před MS prozradil, jak se na vrchol sezóny těší, co od něj očekává a s jakým výsledkem by byl spokojený.


První světové medaile v klasickém lyžování budou v Planici uděleny už za několik desítek hodin a je jasné, že nejen u české výpravy se stupňuje napětí, ale i zdravá nervozita a natěšenost. „Jsem malinko nervózní, možná na to všechno myslím až moc. Nervozita je ale normální a značí, že jsem připravený. Z mentálního hlediska to rozhodně není špatné,“ přiblížil své pocity před startem šampionátu ve Slovinsku Michal Novák.

Ten přípravu rozložil mezi Itálii a Česko, v každé z těchto štací se zaměřil na trochu jiný aspekt tréninku, tak aby formu vyladil co možná nejlépe. „Ze závodů ve Francii jsem se vrátil zpátky do Livigna, kvůli nadmořské výšce a taky proto, že nám to tam sedí. Je tam takové správné mikroklima, takže to byla sázka na jistotu. Strávil jsem tam nějaký týden navíc, udělal jsem objemovou práci a najíždění do intenzity. Po návratu jsme jeli hlavně na intenzitu a rychlost. Myslím, že jsme přípravu kvalitně promysleli a povedlo se nám to přenést do reálu. Bylo to na jedničku,“ pochvaloval si karlovarský rodák poslední týdny před vrcholem sezóny.

Česká výprava už je společně se zbytkem pole přímo v dějišti, a tak už může nasávat tamní podmínky, atmosféru a zkoumat závodní tratě. „V Planici je hrozné vedro a má to tak být minimálně na první půlku mistrovství. To jsme v přípravě ani v této sezóně vůbec nezažili a je to trošku šok. Tělo na to není zvyklé a maximální výkon v takovém vedru je trochu jiný. Mně sedí spíš zima,“ popsal podmínky ve Slovinsku šestadvacetiletý lyžař, který v seniorské kategorii v Planici ještě nejel. „Závodil jsem tady ještě v juniorech, když tu byl Světový pohár, tak jsem tu nejel ani jednou. Tratě jsou trochu rozšířené oproti tomu, co jsem si pamatoval. Zázemí je super, stadion je krásný a vede ještě dvě patra pod zem, je to takové futuristické. Jsou tu populární skoky, ale doufám, že i na běh bude dobrá atmosféra,“ předjímal před vypuknutím ostrých klání.

V letošní sezóně jezdí zástupce liberecké Dukly nesmírně vyrovnaně, i proto se drží ve Světovém poháru mezi nejlepšími v celkovém pořadí. „Převažují pozitivní pocity. Povedla se Tour de Ski, jak v celkovém pořadí, tak super jednotlivými výsledky. V pořadí SP jsem jedenáctý, i když jsem vynechal Davos a Toblach, o tom jsem snad ani nesnil. Vše šlo dle plánu,“ pokyvoval spokojeně hlavou český běžec číslo 1.

Kromě tradičně silných distančních závodů zajel Novák jedno finále a další dvě top 10 ve sprintu. Sám však spíše tlumí očekávání před čtvrtečním nejkratším závodem jednotlivců, který bude šampionát pro běžce otevírat. „To finále byl spíš takový výstřel. Normálně se pohybuju někde kolem desítky nebo patnáctky, takže nečekám, že zrovna na mistrovství světa by se mi to povedlo znovu. Když budu jezdit do pětky pravidelně, už bych se na to pak do budoucna víc zaměřil,“ vysvětlil svůj aktuální pohled na nejrychlejší závody.

Celkově je ale na mistrovství světa naladěn tak, jak se sluší a patří. „Vše se uvidí až na závodech, ale pocitově a subjektivně se cítím dobře. Očekávám od sebe, abych podal co nejlepší výkon. Chci se koncentrovat tak, abych už během závodu věděl, že podávám dobrý výkon. A když to bude stačit na umístění do desátého místa, budu úplně nadšený. Počítal jsem soupeře, kteří na to mají, a je jich určitě víc než deset. Takže vše kolem desátého místa bude super výsledek,“ dodal závěrem svá očekávání a cíle Michal Novák.

 Pomoc Ukrajině