Novák dosáhl i v 5. etapě Tour de Ski na body. Fellner se posunul na 35. místo, Knop byl 55.

7 min 4 s

V předposlední etapě Tour de Ski se trojice českých reprezentantů v běžeckém lyžování postavila v italském údolí Val di Fiemme na start 15km závodu klasicky s hromadným startem. Bodované příčky uhájil Michal Novák, který obsadil 29. místo. Adam Fellner se po dalším kvalitním výkonu posunul na 35. příčku. Petr Knop dojel 55. Další triumf si připsal Nor Johannes Klaebo.

Michal Novák v prvním okruhu sice několik pozic ztratil, ale velmi brzy si dokázal vybojovat zpět příčky v nejlepší třicítce, které pak bezpečně držel. Když startovní pole roztrhali favorité Klaebo s Niskanenem, zůstal český reprezentant ve dvojici s Rusem Terentěvem. Pak Novák sice na chvíli vypadl z nejlepší třicítky, ale bojovným výkonem v posledních stovkách metrů si dofinišoval pro 29. místo, ze kterého ztratil na Klaeba čas 2:32,2. V průběžném pořadí Tour de Ski patří Novákovi 25. místo.

„Na začátku závodu jsem bohužel neměl štěstí na pozici, zůstal jsem zavřený uprostřed závodního pole a nepodařilo se mi dostat výš. Stálo to pak hodně sil, abych se posouval. Asi ve třetině závodu za to vepředu vzali a jelo se tempo, jako kdybychom už měli jet do cíle. Přitom mně se dnes nejelo dobře – dýchalo se mi špatně, tělo bylo takové zaťaté v křeči. Ve dvou třetinách závodu jsem měl obrovskou krizi. Jsem rád, že to v cíli vyšlo aspoň na body, ale už jsem na tom nemohl ani stát a jenom jsem tak vlál,“ popsal své pocity Novák.

Stejně jako při posledním hromadném závodu v Oberstdorfu odstartoval velmi dobře Adam Fellner – během prvního okruhu se posunul ze své startovní pozice 59 na 41. místo. Dopředu se pak posouval i v dalších kilometrech. Po čtvrtém ze šesti okruhů už byl 34., za sebou měl smečku soupeřů a před sebou odstup více než dvaceti vteřin na bodované pozice. Fellner projel cílem na 35. místě se ztrátou 2:51,4. Stejná pozice mu patří v průběžném pořadí Tour de Ski.

„Vzhledem ke startovní pozici v předposlední řadě jsem se dokázal poměrně rychle dostat dopředu, což bylo super. Druhé a třetí kolo jsem měl krizi a ta třicítka už mi trochu odjela, pak jsme sice s naší skupinou dojížděli další závodníky, ale pořád to bylo těsně za body. Mrzí mě, že jsem v dlouhém dojezdu do cíle přišel o dvě místa, ale jinak je to pěkný výsledek,“ řekl Fellner, který je teď v Tour na 35. místě. „Bylo by skvělé dojet do 30. místa celkově, ale to bych musel podat hodně kvalitní výkon. Dneska už jsem přitom cítil, že mi docházejí síly.“

Petr Knop se dlouho držel na pozicích, na kterých vstoupil do závodu s číslem 55. To přibližně definovalo jeho umístění ještě po prvních deseti kilometrech, kdy byl na 56. místě. Poslední kilometry absolvoval v kontaktu s Kazachem Veličkem, kterého ve finiši porazil a dojel si pro konečné 55. místo se ztrátou 5:00,3. Do poslední etapy Tour půjde Knop z 58. místa.

Už zítra Tour de Ski vyvrcholí tradičním výjezdem sjezdovkou na Alpe Cermis. Ženy odstartují v 11:30, muži v 15:25 hodin. Přímé přenosy můžete sledovat na ČT Sport a Eurosportu.

Výsledky

Tour de Ski, 5. etapa, 15 km klasicky s hromadným startem, Val di Fiemme (Itálie), 3. ledna 2022

Muži: 1. Johannes Klaebo (Nor.) 41:31,2, 2. Iivo Niskanen (Fin.) +20,8, 3. Alexej Červotkin (Rus.) +23,7 … 29. Michal Novák +2:23,2, 35. Adam Fellner +2:51,4, 55. Petr Knop +4:58,3