Norský sprint přinesl další české umístění v elitní dvacítce. Zadařilo se Janatové

6 min

Běžci na lyžích mají za sebou sprint, který otevřel závodní víkend v norském Trondheimu. Hned v kvalifikaci se představila pětice českých závodníků, do vyřazovacích bojů však postoupili pouze reprezentační tahouni Kateřina Janatová a Michal Novák. Oba však skončili ve čtvrtfinálových jízdách.

Ve startovní listině ženské kvalifikace byla k nalezení dvě česká jména. Barbora Antošová nedokázala postoupit mezi první třicítku závodnic, za poslední postupovou pozicí zaostala o téměř pět vteřin. Naopak Kateřina Janatová prošla do čtvrtfinálových rozjížděk jako 22. v pořadí.

Česká závodnice nastoupila ve čtvrtém čtvrtfinále a ve své jízdě se utkala s řadou favoritek. Tempo čtvrtfinále zraje diktovala Jessica Digginsová, která nasadila hned od prvních metrů divoké tempo a Kateřina Janatová se většinu jízdy držela na konci balíku šesti závodnic. Česká reprezentantka však předvedla hodně dobrý závěr, ve kterém se probojovala až na konečnou 4. pozici. Bohužel tato rozjížďka byla pomalejší a čas na postup do semifinále nestačil.

Celkově se Janatová umístila na 19. pozici. Ženské finále sprintu nabídlo drama od začátku až do samotného konce, nejrychlejší nakonec byla domácí Kristine Skistadová, která v závěru překonala švédskou dvojici Svahnová, Ribomová.

„Dnes byly docela náročné podmínky, byl hodně hustý sníh a bylo kolem minus dvou, někde se to docela zvláštně mydlilo, takže to muselo být těžké na přípravu pro servis, ale lyže byly v pořádku. Asi jsem čekala trochu víc, ale i ta kvalifikace se mi nejela úplně tak, jak bych si představovala, ale top 20 určitě beru. Jen doufám, že to bude do dalších závodů lepší a lepší. Musím říct, že jsem to trošku protaktizovala před sjezdem, když se totiž vjelo na stranu, kde to nebylo moc projeté, tak to bylo pomalejší, takže to jsem úplně nepřizpůsobila. Naopak cílová rovinka byla dobrá,“ hodnotila Kateřina Janatová.

Mezi muži měli Češi v kvalifikaci hned trojlístek zástupců. Nejlépe se vedlo Michalu Novákovi, který postoupil do vyřazovacích jízd z 12. místa. Dalším českým reprezentantům se tolik nedařilo, Luděk Šeller obsadil celkově 57. příčku, Ondřej Černý byl tři pozice za svým reprezentačním kolegou.

Michal Novák se představil ve druhé čtvrtfinálové rozjížďce, která byla velmi vyrovnaná a téměř celou dobu všichni závodníci drželi pospolu. Český závodník se propadl na poslední pozici, ale při výjezdu na kopec zabojoval a pokusil se dostat více dopředu, ale podařilo se mu předjet pouze jednoho soupeře. Po sjezdu však Novákovi nevyšel finiš a skončil na nepostupové 6. pozici.

Celkově Michalu Novákovi patřila 26. příčka. Sprint ovládl norský závodník Johannes Klaebo před Lucasem Chanavatem a Haraldem Amundsenem.

Světový pohár v běžeckém lyžování pokračuje v norském Trondheimu už v sobotu, kdy se pojede skiatlon. V 11:10 zamíří do bílé stopy ženy, muže čeká závod ve 13:15.