Nemám slov, je to jako sen, zářil po historickém čtvrtém místě ve sprintu Michal Novák

Nemám slov, je to jako sen, zářil po historickém čtvrtém místě ve sprintu Michal Novák

9 min 28 s

Pohádkový start světového šampionátu prožil v Planici Michal Novák. Jako třetí muž české historie pronikl do finále sprintu, v klasické technice to bylo úplně poprvé a celkové čtvrté místo je nejlepším počinem českého muže ve sprintu na MS vůbec. Přitom pro karlovarského rodáka není nejkratší distance hlavní disciplínou. O to je výkon a výsledek cennější, čehož si byl čerstvý „bramborový“ medailista po závodě vědom.


Michale, čtvrté místo na světě ve sprintu, jak Vám to zní?

Jsem nadšený, nečekal jsem, že hned první závod na mistrovství světa bude až takhle úspěšný. Už ta ranní kvalifikace a čtvrté místo mě malinko zaskočilo. Lepší výsledek si snad ani nemůžu přát, je to sen a nemám slov. Sprint je nevyzpytatelný, i favoritům se může stát nějaký konflikt, jako třeba zlomená hůlka. Z výsledku jsem nadšený, do dalších závodů můžu jít s čistou hlavou a už ne tolik nervózní.

Jaké pro Vás bylo finále mistrovství světa?

Cítím se, jak kdybych měl nějakou kocovinu, závod byl hrozně těžký. Ve finále jsem to drtil, jak to šlo, ale už jsem zkrátka nemohl. Na startu se trochu šetřily síly po celém závodním dni. Podařilo se mi vybojovat dobrou pozici a do sjezdu jsem šel na druhém místě. Klæbo to oproti rozjížďkám solil od začátku, já jsem byl možná až moc nahecovaný a asi mi to bralo trochu víc sil, než jsem chtěl. Ve finálním stoupání na stadion a v cílové rovince jsem už vůbec nevěděl o světě. V cíli jsem chtěl spadnout a nic nedělat, ale euforie člověka přeci jen trochu podpoří.

Jste z takového výsledku překvapený?

Jsem. Už s tím umístěním z kvalifikace jsem moc nepočítal. Na druhou stranu, udělal jsem hodně kvalitní přípravu, hodně jsem se na to zaměřil a vynechal kvůli tomu i jeden Světový pohár. Myslím, že se to vyplatilo.

Jak jste byl spokojený se servisem a lyžemi?

Celý tým odvedl skvělou práci, není to jen můj výkon, ale výkon celého týmu. Jestli to nebylo vidět, tak musím říct, že lyže a celkově podmínky mi seděly. Lyže byly fakt super, musím za to poděkovat servisnímu týmu. I v rozjížďkách jsem cítil, že třeba nemusím jet úplně naplno. Prostě se během celého dne vše povedlo tak, jak mělo.

Nakonec chybělo k cennému kovu 3,6 vteřiny, myslel jste před startem finále na pódium?

Medaile byla blízko a sám jsem cítil, že to je opravdu reálné a dá se to udělat. Možná mi chybělo víc zkušeností, možná jsem mohl pošetřit víc sil ve čtvrtfinále nebo semifinále. Ale nejsem Johannes Klæbo, který si postup hlídá celou dobu, u mě to není nikdy tak jisté.  

Právě norský mistr světa vyhrál pátou velkou akci v řadě. Dá se vůbec porazit?

On mohl ve čtvrtfinále i semifinále šetřit síly a myslím, že to bylo vidět. Má neuvěřitelnou techniku, je na tom skvěle rychlostně a asi má i dobré lyže. Všichni vymýšlíme, jak se k němu přiblížit. Je taky hrozně zodpovědný a pokorný, jak v tréninku, tak v závodech. Hraje fair play, když někde není místo, tak se tam necpe a nejde do konfliktu za každou cenu.

Jak budou probíhat Vaše následující momenty?

Trochu to s týmem oslavíme, prohodíme pár slov s trenéry a taky tu mám nějaké své kamarády. Pak budu pravděpodobně odpočívat a koncentrovat se na další závody.

S jakými cíli a ambicemi půjdete do dalších závodů, už s velkým úspěchem v zádech?

Doufám, že předvedu dobré výkony a výsledky a že to třeba bude vidět i v televizi a lidi to bude bavit. Budu se snažit udělat maximum a užít si to, i když to bude bolet. Je to náročná práce, ale myslím, že se máme ještě na co těšit.

V jakých závodech Vás fanoušci v Planici ještě uvidí?

Skiatlon vynechám a důležitý je pro mě momentálně hlavně týmový sprint, který se jede v neděli. To je teď hlavní priorita. Vynechání skiatlonu je i reakce na Olympiádu, kde jsem jel všechno, a je třeba se poučit z chyb. Není to vždy jednoduché, když má člověk ambice ve všech disciplínách. Ale taková rozhodnutí k tomu patří a já si myslím, že děláme správně. Hlavním závodem je pro mě pořád patnáctka.

 Pomoc Ukrajině