Naděje českých sprinterů vyhasly ve čtvrtfinále, nejlepším byl osmnáctý Luděk Šeller

6 min 5 s

Sobota patřila ve francouzském Les Rousses sprinterům, kteří se představili v závodě klasickou technikou. Přestože se z kvalifikace probili hned čtyři čeští závodníci, jejich naděje vyhasly už ve čtvrtfinále. Nejlepší výsledek z našich zástupců zaznamenal Luděk Šeller, který bere body za 18. místo. Tereza Beranová vybojovala mezi ženami 19. příčku.

Do polední kvalifikace se postavili celkem tři muži a dvě ženy. Zatímco Luděk Šeller, Ondřej Černý a Michal Novák byli stoprocentní a všichni se probili do vyřazovacích bojů, v ženské části uspěla jen Tereza Beranová. Kateřině Janatové se nepovedlo vejít do první třicítky a obsadila nepostupové 34. místo.

Pro všechny čtyři české kvalifikanty se ovšem stalo osudným už čtvrtfinále. Šeller sice po postupu dlouho sahal jako šťastný poražený, ale nakonec jej v poslední jízdě překonal o pouhých 35 setin sekundy Fin Niilo Moilanen, který se tak probil do semifinálových jízd na úkor českého reprezentanta.

Sedmadvacetiletý Šeller i tak zaznamenal nejlepší výsledek své kariéry, když vybojoval konečné 18. místo. O jednu pozici tím vylepšil své předchozí maximum z prosince 2021, kdy skončil na 19. místě v německých Drážďanech.

„Kvalifikaci bych hodnotil pozitivně. Šestnácté místo je super,“ potěšilo Šellera. „Ve čtvrtfinále se jelo hodně vysoké tempo a chyběl jen kousek, abych postoupil jako lucky loser. To je trochu zklamání, že jsem se nedostal do semifinále. S výkonem jsem ale spokojený.“

V závěru čtvrtfinále možná Šellerovi scházelo trochu více sil. Na to se ovšem český sprinter vymlouvat nechce, ostatně vše se podřizuje tomu, aby byla reprezentace v nejlepší možné formě připravena na světový šampionát. „I když člověk cítí trochu únavu, jelikož jsme měli přípravu ve vyšší nadmořské výšce, tak směrem k mistrovství světa jde příprava dobře.“

Konečné 23. místo obsadil třiadvacetiletý Ondřej Černý. Čtvrtfinále pak vůbec nevyšlo Michalovi Novákovi, jenž se nakonec usadil na 28. pozici.

„Svůj výkon nehodnotím úplně pozitivně, ale vzhledem k tomu, jak jsem se cítil, tak výsledek tak hrozný není. Chtěl jsem dopadnout lépe, ale v cílové rovince jsem na to fyzicky neměl, takže to nevyšlo,“ prohlásil Černý. „Radost mám ale toho, že obzvlášť do rozjížděk se nám povedlo výborně vybrat mázu a lyže mi jely jak ve sjezdech, tak stoupáních. Do budoucna to může přinést další možné úspěchy.“

Rovněž Tereza Beranová skončila svou pouť vyřazovacími boji už ve čtvrtfinále, když v kvalifikaci obsadila 25. pozici a nepatřila k favoritkám na postup do semifinále. Její výsledek však nakonec stačil na slušné 19. místo, což bylo pro českou reprezentantku čtvrté nejlepší umístění v této sezoně.

Vítězi sobotních sprintů se stali Francouz Richard Jouve, jenž ve finiši porazil favorizovaného Johannese Klaeba o pouhých devět setin sekundy, a Norka Kristine Stavaas Skistadová.

V neděli se Světový pohár v Les Rousses uzavře závody na 20 kilometrů s hromadným startem. Tyto závody budou absolvované klasickou technikou.