Nadace ČEZ podpoří běžecké lyžování. Díky novému grantu se zásadně vylepší infrastruktura

Nadace ČEZ podpoří běžecké lyžování. Díky novému grantu se zásadně vylepší infrastruktura

9 min 1 s

Významného partnera získal Svaz lyžařů ČR pro Úsek běžeckých disciplín. Ten bude nově podporovat Skupina ČEZ, jejíž Nadace rovněž od 1. prosince spustila speciální grant zaměřený na úpravu běžeckých tratí a lyžařských stop.


„Do sezony 2023/2024 vstoupil Úsek běžeckého lyžování s novým marketingovým partnerem, Skupinou ČEZ. Jakákoliv investice do sportu je v dnešní době velmi důležitá a vážíme si toho, že v rámci jednání, která probíhala dlouhé měsíce, se jako nadstavba k obecné spolupráci podařila domluvit i podpora Nadace ČEZ, která je jasně zacílená na vylepšení infrastruktury pro běžecké lyžování široké veřejnosti,“ uvedl David Trávníček, prezident Svazu lyžařů ČR. „Grant Nadace ČEZ zásadně a plošně pomůže s budováním a udržováním infrastruktury, která je velmi potřebná. Úprava stop je první krok ke zkvalitnění zážitku pro milovníky běžeckého lyžování. Infrastruktura je pro Svaz lyžařů ČR jedno z klíčových témat, které intenzivně řešíme na úrovni Národní sportovní agentury, krajů, státních i soukromých podnikatelských subjektů. Lyžování patří k nejrozšířenějším sportům u nás a grant Nadace ČEZ je tím nejlepším dárkem ke 120. výročí od založení Svazu lyžařů v Česku.“

Grantové řízení, jehož garantem je právě Svaz lyžařů ČR, bude zaměřeno na podporu úprav a obnovy sítě tras pro turistiku a běžecké lyžování. Žadatelé budou dostávat příspěvky na úpravu, údržbu a zabezpečení těchto tras, mohou díky němu nakupovat potřebný materiál a technické vybavení. Během roku budou probíhat dvě kola žádostí. První kolo začalo 1. 12. 2023, termín podání je až do 7. 1. 2024, druhé kolo pak proběhne od 1. 9. 2024 do 30. 9. 2024, přičemž každý žadatel z řad obcí, spolků a neziskových organizací může podat pouze jednu žádost v každém kole. Maximální výše jednorázové dotace byla stanovena na 500 tisíc korun.

„V Nadaci ČEZ dlouhodobě podporujeme aktivní životní styl a sportovní aktivity v regionech. Proto jsme se rozhodli vyhlásit nový grant, který bude zaměřen na podporu turistiky a běžeckého lyžování. Tyto aktivity jsou oblíbené mezi lidmi všech věkových skupin, od dětí až po seniory, od rekreačních sportovců po ty vrcholové. Naším cílem je investovat do obnovy a úpravy tras pro letní i zimní aktivity, aby ještě více lidí mohlo objevovat krásu přírody a vážit si nádherné země, v níž žijeme,“ sdělila Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Spolupráce s Nadací ČEZ navazuje na projekt Bíla stopa 2030, kdy Svaz lyžařů ČR udělal analýzu současného stavu a dal si za cíl do roku 2030 vytvořit autorizovanou síť sportovní infastruktury pro běžecké lyžování pod patronátem svazu, která bude splňovat standardy pro potřeby všech kategorií sportovců. Záměrem projektu je, aby v roce 2030 bylo v České republice nejméně 18 sportovních areálů pro běžecké lyžování, které budou regionálními centry, kde bude komfortní zázemí pro volnočasové a amatérské aktivity, ale také pro pořádání národních a mezinárodních soutěží.

„Projektem Bílá stopa 2030 jsme dali jasný signál, že se tomuto problému chceme věnovat a aktivně ho řešíme, protože v tomto ohledu tady byl z minulosti velký dluh. Běh na lyžích patří k základním sportovním dovednostem spolu s během, plaváním a cyklistikou. Na rozdíl od výše zmíněných sportů se jedná o čistě zimní aktivitu, která klade i významné nároky na infrastrukturu. V moderní době již není možné provozovat tuto sportovní disciplínu kdekoliv a kdykoliv. Podpora Nadace ČEZ je pro nás tedy velmi důležitá a jsme z ní nadšení,“ říká Aleš Vaněk, předseda Úseku běžeckých disciplín SLČR.

Pod ten spadá 10 tisíc registrovaných členů. Z toho je téměř polovina v kategorii dětí a mládeže. Celkově se v Česku lyžování v různých formách věnuje přes dva miliony lidí. „Pokud chceme, aby byl tento potenciál plně využit, je potřeba poskytnout všem zájemcům adekvátní sportovní zázemí, které jejich aktivitu plně podpoří a rozvine,“ pokračuje Vaněk. „Velmi dobře si uvědomujeme, že Úsek běžeckých disciplín netvoří jen nejlepší reprezentanti, kteří se účastní Světového poháru. Jsou to mládežníci, amatérští sportovci, ale také turisté. Jedna skupina bez druhé nemůže fungovat. ČEZ byl do této chvíle partnerem dálkových závodů v Česku, teď díky jeho prostředkům budeme moci rozvíjet náš sport obecně a komplexně, což je skvělé.“Pomoc Ukrajině