Na Skijáckém trojboji posbírali nejvíce bodů Novák s Beranovou

7 min 52 s

Během dvou dnů absolvovaly hned tři závody, ze kterých vzešel jeden vítěz. Při 4. ročníku Skijáckého trojboje si v jilemnickém areálu Hraběnka nejlépe vedli reprezentanti Michal Novák s Terezou Beranovou. Skvělé výkony ale předvedli také závodníci v juniorských a dorosteneckých kategoriích.

Více než 180 účastníků vstoupilo do Skijáckého trojboje v sobotu 10. července na atletické dráze, kde absolvovali 1500m trať. O pár hodin později závodní program pokračoval na kolečkových lyžích N-sprintem klasickou technikou. V neděli se pak uskutečnil distanční závod volně s intervalovým startem na 5 až 12,5 kilometru dle kategorie. Z každého závodu si přitom mohli účastníci odnést až 15 bodů za první místo, každá další příčka pak znamenala o jeden bod méně.

V závodě žen si z atletické dráhy odnesla nejvíce bodů Tereza Beranová, za kterou jen o pár desetin vteřiny později doběhly Zuzana Holíková s Kateřinou Janatovou. Hned v další disciplíně se ovšem Holíková na Beranovou bodově dotáhla, protože si ve sprintu pořadí prohodily. Distanční závod pak sliboval napínavý souboj. Na 7,5km trati byla nejrychlejší Janatová, Beranová brala čtvrtou příčku a Holíková pátou. Konečné pořadí? 1. Beranová 41 bodů, 2. Holíková 40, 3. Janatová 39 a 4. Hynčicová 39 – při rovnosti bodů rozhodovalo pořadí z distančního závodu.

Mezi muži nejrychleji běžel na dráze nejrychleji Mike Ophoff, za nímž finišovali Tomáš Lukeš a Michal Novák. Ve zbytku závodního programu už pak Novák své umístění jen vylepšoval – ve sprintu skončil druhý za Ondřejem Černým, v distančním závodě už nedal soupeřům šanci a zvítězil s náskokem 42,9 vteřiny! Díky celkovému zisku 42 bodů si připsal jasné vítězství. Druhý Tomáš Lukeš vybojoval 35 bodů, třetí Adam Matouš 28.

V juniorské kategorii si na dráze nejlépe vedl Ondřej Pilař, který si pak připsal výraznou porci bodů i ve sprintu, kde bral druhé místo za Jáchymem Cenkem. Do distančního závodu nastoupili junioři společně s muži – nejlepší umístění z nich vybojoval Kryštof Zatloukal na 13. místě. V celkovém pořadí zvítězil s přehledem právě Pilař, který získal 38 bodů.

Z juniorek patnáctistovku nejrychleji prolétla Kateřina Svobodová, která pak byla díky šestému místu také nejlepší juniorkou ve sprintu, do kterého šly mladé závodnice společně se ženami. Se zkušenějšími soupeřkami se potkaly juniorky i na trati distančního závodu, ve kterém byla nejlepší Tereza Prokešová na 7. příčce. Celkové první místo patří Svobodové se ziskem 43 bodů, Prokešová získala o dva body méně.

Nejrychlejším starším dorostencem byl na dráze Jiří Tuž, který pak dominoval i v obou závodech na kolečkových lyžích. Skijácký trojboj tak ovládl s maximálním ziskem 45 bodů.

O mnoho dramatičtější byla kategorie starších dorostenek. Na dráze si nejlépe vedla Eliška Bímanová, zatímco budoucí vítězka Jana Leblochová si připsala „až“ čtvrté místo. Stejný bodový zisk si Leblochová odnesla i ze sprintu, ve kterém dominovala Karolína Dvorská. Až poslední disciplína, kterou Leblochová ovládla, tak rozhodla také o jejím celkovém prvním místě se ziskem 37 bodů. Druhá Bímanová měla o dva body méně.

Mezi mladšími dorostenci své umístění postupně vylepšoval celkový vítěz Lukáš Kulhánek – na dráze byl třetí, ve sprintu druhý a v distanci první = 42 bodů. Stejný bodový zisk si ovšem připsal i druhý Štěpán Palla, kterého na stříbrnou pozici odsunulo horší umístění z distance.

Za to v mladších dorostenkách už na dráze vykročila velmi rázně za celkovým prvenstvím Ilona Plecháčová, která si pak připsala druhé místo ve sprintu a první v distanci. Ke stoprocentní bilanci jí tak scházel jediný bod.

Už nyní zná svůj termín 5. ročník Skijáckého trojboje, který se uskuteční 9. a 10. července 2022.