Na jednu stranu Skandinávce chápu, na druhou stranu mi to od nich přijde nefér, říká trenér českých běžkyň Jan Franc

Na jednu stranu Skandinávce chápu, na druhou stranu mi to od nich přijde nefér, říká trenér českých běžkyň Jan Franc

8 min 6 s

Z finské Ruky už se reprezentanti v běžeckém lyžování přesunuli do Davosu, kde se o víkendu 12. a 13. listopadu uskuteční další podnik Světového poháru. Do Švýcarska ovšem nedorazí týmy Norska, Švédska a Finska, které se minimálně do konce roku nebudou účastnit žádných závodů SP. „Na jednu stranu je chápu, na druhou mi jejich rozhodnutí přijde trochu nefér. My ale se závody v Davosu i v Drážďanech bez jakýchkoliv pochybností počítáme,“ říká v rozhovoru Jan Franc, trenér ženského reprezentačního týmu.


Co říkáš na rozhodnutí Norů, Švédů a Finů neúčastnit se v letošním roce už žádných závodů Světového poháru?

Na jednu stranu jejich rozhodnutí chápu, protože před začátkem sezony jsem se také klonil k variantě naplánovat Světový pohár s co nejmenším počtem přejezdů, které jsou kvůli epidemické situaci rizikové. Na druhou stranu je potřeba říct, že tyto státy s aktuální podobou kalendáře souhlasily, proto mi změna jejich postoje přijde nefér – jejich absence degraduje podobu výsledkové listiny. Nechali nás všechny přijet na sever, ale sami teď dolů nejedou.

Jejich absence má i jeden další rozměr, o kterém se tolik nemluví: všichni výrobci vosků teď prakticky přestali vyrábět vysokofluorové prášky. Máme sice nějaké zásoby, ale když si je teď narozdíl od Norů, Švédů a Finů vyplýtváme, zatímco oni s nimi na mistrovství světa pojedou, budeme v Oberstdorfu v nevýhodě. 

Vy jste neúčast na závodech nezvažovali?

My s Davosem i Drážďany počítáme. Když už jsme se do přípravy i do sezony takto pustili, tak rozhodně chceme oba svěťáky absolvovat. Otázka samozřejmě je, jaký dopad bude mít aktuální dění na podobu Tour de Ski, ale i té se budeme chtít zúčastnit.

Norové v tamních médiích hlasitě kritizují protiepidemická testování a opatření při závodech v Ruce. Jaký jsi z nich měl ty sám dojem?

U nás všechno proběhlo v pořádku. Po testech nám přišla sms, že jsme negativní a žádné komplikace se neobjevily. S výjimkou roušek dokonce i svěťák probíhal v poměrně běžném režimu. Nevím ale, jak to probíhalo u Norů, když měl jejich trenér pozitivní test.

I proto si myslím, že Světový pohár se měl uskutečnit v podobném režimu, jak ho naplánoval biatlon, tedy více závodních víkendů v jedné lokalitě, abychom nemuseli přejíždět, létat, trávit čas na trajektech. Cestování přináší zbytečná rizika.

V uplynulých hodinách byly zrušeny závody Světového poháru Pekingu, které měly být testem na olympiádu. Co to znamená pro vás?

Pro nás se v tuto chvíli nic nemění, protože jsme s cestou na závody do Číny příliš nepočítali. Cesta do Pekingu je obrovský výdaj, který pro nás nemá tak vysoký přínos, aby se vyplatil. A to platí zejména letos, kdy naše výdaje ještě zvyšují protiepidemická opatření a testy.

Jak s odstupem hodnotíš závody v Ruce?

Museli jsme je hodnotit také se servisem, zejména v prvních dvou dnech se totiž podepsala na výsledcích holek také příprava lyží. Vyhodnotili jsme si to v širším měřítku a rozhodli jsme se trochu jinak nastavit procesy, které závodu předcházejí a díky kterým bychom měli být konkurenceschopnější světové špičce. A co se týče neděle, s tou jsem samozřejmě spokojen.

Teď už vás čeká Davos. Jaké máte ve Švýcarsku podmínky?

Sportovci přiletěli v pondělí, my jsme se k nim připojili ve středu. Podmínky na lyžování jsou tu ideální. Trochu nepříjemné je, že všude musíme mít roušky. Dokonce i v posilovně. My jsme sem ale přijeli zejména kvůli lyžování a vysokohorské přípravě, protože v létě nám jeden kemp ve výšce odpadl a tady v Davosu si ho můžeme nahradit.



Pomoc Ukrajině