Na EYOF odstartovaly běžecké disciplíny. Tři české naděje doběhly klasickou technikou do TOP 20

Na EYOF odstartovaly běžecké disciplíny. Tři české naděje doběhly klasickou technikou do TOP 20

6 min

V pondělí běžci vlétli do Evropského olympijského festivalu mládeže, který tentokrát hostí Itálie. Jako první na mladé naděje čekal intervalový závod klasickou technikou. Chlapci absolvovali 10 kilometrů, dívky 7,5 kilometru. Z českých nadějí se nejvíce dařilo Kateřině Duškové, Anně Milerské a Matěji Kožnarovi, kteří se vešli do první dvacítky.


Hodinu před polednem odstartoval závod chlapců na 10 kilometrů, do kterého nastoupili hned tři Češi. Tím nejúspěšnějším byl Matěj Kožnar, jenž se těsně vlezl do první dvacítky a obsadil 19. místo.

Závod mladým běžcům komplikovalo sněžení, na podmínky se ale Kožnar nevymlouval. „Při závodě sněžilo, ale servis nám docela dobře připravil lyže. Dobře se mi stoupalo, i jelo z kopce,“ chválil sedmnáctiletý mladík.

Na 7,5 kilometrovém mezičase držel nejlepší Čech ještě 18. místo, v cíli si však o jednu příčku pohoršil. „V první půlce se mi jelo celkem dobře, ve druhé jsem se ale začal trochu zhoršovat. S 19. místem jsem spokojený, přeci jen bych se ale chtěl ještě zlepšit,“ hodnotil Kožnar. „Zítra mě čeká ještě 7,5 kilometru skatem, kde bych se chtěl dostat alespoň do top 15,“ dodal.

Se svým výsledkem naopak spokojený nebyl Jonáš Hellmich, jenž dojel na 33. místě. „Já jsem se závodem docela protrápil. První pětka ještě šla, druhá už byla horší. S umístěním spokojený nejsem, mířil jsem výš, další závody chci být lepší,“ smutnil Hellmich. „Čeká mě ještě závod na 7,5 kilometru volnou technikou a ve čtvrtek sprint, na který se velice těším,“ dodal. Do pondělního závodu nastoupil i Lukáš Kulhánek, který obsadil 39. místo.

O něco lépe se dařilo dívkám, jež na svoji 7,5 kilometru dlouhou trať vyrazily o dvě hodiny později. Do top 20 se probojovaly hned dvě české závodnice – Kateřina Dušková a Anna Milerská.

Pro krásné 15. místo si doběhla sportovní obojživelnice Kateřina Dušková, která v létě závodí i na kole. „Vůbec jsem nevěděla, co mám od závodu čekat i vzhledem k tomu, jak náročné jsou tratě tady v Sappadě. S umístěním jsem nakonec velmi spokojená. Podmínky byly ideální a měla jsem i dobře namazáno,“ hodnotila liberecká závodnice.

Jen o čtyři příčky hůře se umístila její krajanka Anna Milerská, která byla po právu spokojená. „Byl to jeden z nejtěžších závodů, který jsem kdy jela, ale dala jsem ze sebe všechno a s výsledkem jsem spokojená. Lyže jsem měla skvěle připravené, což v takových podmínkách není samozřejmost,“ libovala si Milerská. „Zítra nás čeká volno a ve středu závod na 5 km skatem, doufám, že výsledek bude podobný,“ těší se mladá Češka.

Zapomenout nesmíme ani na Lucii Crhákovou a Hanku Randákovou, které uzavřely kvarteto českých běžkyň. První jmenovaná se umístila na 26. místě, druhá jen o jednu příčku níže.

 Pomoc Ukrajině