MSJ zahájeno! Tuž atakoval finále, výborný výkon Milerské a Bauera

MSJ zahájeno! Tuž atakoval finále, výborný výkon Milerské a Bauera

11 min 29 s

Vrchol sezony mládežníků ve slovinské Planici byl zahájen sprinty volnou technikou pro kategorii juniorů. Velmi vysoko se čeští zástupci pohybovali již v kvalifikaci, nakonec byl nejlepším reprezentantem Jiří Tuž, který obsadil 7. místo a atakoval účast ve finále. Mezi juniorkami byla nejlepší Anna Milerská, která obsadila 12. pozici.


Mistrovství světa juniorů ve slovinské Planici zahájily sprinty, už do kvalifikace nastoupilo 84 dívek a 111 chlapců, kteří bojovali o první třicítku, ta znamenala postup do závěrečných rozjížděk a boj o medaile.

Čeští běžci na lyžích prošli kvalifikací v šesti. Zazářila zejména Lucie Tůmová, která zajela 4. nejrychlejší čas. „Těsně před startem jsme dostali informaci, že v první zatáčce je plotna, takže jsme měli trochu strach, ale nakonec to bylo relativně v pohodě. Následoval největší kopec, co tu je, to se taky dalo, a potom jsem jela na doraz do cíle, kdy jsem se musela v cílové rovince hodně soustředit, abych nezakopla. Čtvrté místo v kvalifikaci je úžasné, asi si to zatím úplně neuvědomuju, ale mám radost,“ vzkázala Tůmová.

Lucii doprovodila do rozjížděk Anna Milerská, která zapsala 19. nejrychlejší čas. „Já jsem s kvalifikací moc spokojená, atmosféra tady v Planici je úplně úžasná a být tady na mistrovství světa je splněný sen. To, že jsem postoupila z kvalifikace je pro mě velký úspěch, v rozjížďkách budu bojovat o co nejlepší umístění,“ popsala osmnáctiletá závodnice, která má však raději delší vzdálenosti.

Junioři splnili kvalifikaci na výbornou, všichni čtyři totiž vybojovali postup do čtvrtfinálových jízd. Nejlepší čas měl Jiří Tuž: „V kvalifikaci na sprint je vlastně jedno, jestli jste pátý nebo třicátý, důležitý je se dostat do rozjížděk, ale určitě to páté místo pomůže na psychiku, protože vím, že jsem na tom oproti ostatním hodně dobře a cítím větší šance, takže jsem spokojený.“

Dvanáctou pozici obsadil v kvalifikaci Matyáš Bauer: „Jelikož se nám start odložil o pár minut kvůli pádu u holek, tak jsem cítil, že mě to poznamenalo, půlku jízdy jsem byl nejistý, trvalo mi, než jsem se do toho dostal. Z mezičasů jsem viděl, že druhá půlka byla lepší a vyšvihla mě na 12. místo, což je takový můj standard.“

Těsně za polovinou postupujících se umístil David Pešta: „Popravdě jsem vůbec nevěděl, co od toho mám čekat, jelikož jsem na tak velké akci poprvé, ale líbilo se mi to. Atmosféra parádní, počasí taky, takže to hodnotím kladně. Kvalifikace se povedla na maximum a pokračujeme snad až do finále. Důležité bylo postoupit a teď pojedeme bomby až na maximum.“ Posledním z čtyřlístku postupujících byl Jonáš Hellmich, který obsadil 21. pozici.

Prapor českých žen držela nejvýše Anna Milerská. Osmnáctiletá Češka nastoupila ve čtvrté rozjížďce, která byla nejrychlejší ze všech. Obsadila první pozici a postoupila přímo do semifinále. Ve druhé semifinálové jízdě však Milerská ve velké konkurenci dorazila do cíle na poslední příčce, sama přiznala, že možná zvolila špatnou taktiku, zpozdila start, a navíc jí docházely síly. Celkově obsadila velmi pěkné 12. místo. „Moje pocity jsou úplně úžasné, já jsem nadšená, že se mi podařilo postoupit z čtvrtfinále a je to krásné nabuzení do dalších závodu zde v Planici. Semifinále bylo dnes určitě nad plán,“ popsala Milerská. Její reprezentační kolegyně Lucie Tůmová skončila už ve čtvrtfinále a celkově obsadila 26. příčku.

Mezi muži se nejvíce dařilo Jiřímu Tužovi, který byl ve svém čtvrtfinále druhý, dopředu se dostal díky pěknému průjezdu jednou ze zatáček, ve které se posunul z páté pozice na druhou. Semifinálovou jízdu ve velké konkurenci dokončil na třetím místě, celkově obsadil krásnou 7. pozici. „Mám hodně smíšené pocity, protože si myslím, že 7. místo je super, ale na druhou stranu je smůla, že je to první místo, které není ve finále. Finále bylo určitě můj cíl a uteklo mi o pár desetin, takže jsem trochu zklamaný, že to mohlo být o kousek lepší a mohlo to být super,“ popsal dojmy Jiří Tuž.

Druhým nejlepším Čechem byl Matyáš Bauer, který se díky druhé pozici ve čtvrtfinálové jízdě probojoval do semifinále, kde skončil na poslední pozici, která mu zaručila celkové 12. místo. „S výsledkem jsem spokojený, čtvrtfinále jsem jel podle svých představ a dopadlo to tak jak jsem chtěl, pohlídal jsem si postup. V semifinále jsem měl chuť to rozjet trochu jinak, držet se trochu vzadu a postupně nabírat pozice. Bohužel nebylo moc místa a silově jsem na to taky neměl, abych byl schopný se dostat na klíčové pozice a potom už to nešlo dojet,“ popsal Bauer. „Je těžké říct, ve kterém závodu budu mít největší šanci uspět, každopádně cítím, že v distanci ty šance budou větší,“ přiznal 12. junior ze sprintu na MSJ.

David Pešta se juniorského šampionátu zúčastnil úplně poprvé, a hned na úvod zapsal 15. pozici, ve čtvrtfinále se setkal s Tužem a do cíle dojel jako třetí v pořadí, čas na pozici šťastného poraženého však nestačil. „Byl jsem trošku zklamán, že mi to nevyšlo na postup do semifinále, ale 15. místo je dobré. Dnes jsem pro to udělal maximum, ale víc to nešlo, budeme makat dál. Teď si chvíli odpočinu a na desítce klasicky ukážu, co ve mně je,“ popsal devatenáctiletý reprezentant. Posledním reprezentantem, který se účastnil rozjížděk byl Jonáš Hellmich, který obsadil celkové 23. místo.

Kompletní výsledky žen naleznete zde, mužská kategorie je pod tímto odkazem. Světový šampionát pokračuje již zítra 6. února sprintem kategorie U23, junioři se dostanou do akce o den později, čeká je dvacítka volnou technikou.

 Pomoc Ukrajině