MSJ Planica: TOP 20 pro Milerskou, nejlepším juniorem Bauer

MSJ Planica: TOP 20 pro Milerskou, nejlepším juniorem Bauer

9 min 36 s

Mistrovství světa juniorů v běžeckém lyžování ve středu pokračovalo závody na 20 km s hromadným startem, do kterých nastoupilo početné zastoupení českých reprezentantů. Nejlépe se dařilo juniorce Anně Milerské, která se umístila na 17. pozici. Mezi juniory byl nejlepší Matyáš Bauer.


V Planici se ve středu konaly závody s hromadným startem na 20 km. Nejdříve šly do akce juniorky, ve startovní listině byl hned čtyřlístek českých závodnic. Nejlépe si v silné konkurenci poradila Anna Milerská, která potvrdila svou formu z pondělního sprintu a zapsala druhé umístění v TOP 20.

„Myslím si, že 17. místo je slušný výsledek, ale pocit na trati nebyl úplně stoprocentní, takže mám ze závodu trochu smíšené pocity. Ve 4. kole jsem dostala krizi, kdy mi bohužel první skupinka ujela, ale v 5. a 6. kole jsem se z toho dostala a už se mi opět jelo dobře, ale mrzí mě, že tam byla krize. Do cíle jsem ještě měla nějaké síly, ale objevila jsem je moc pozdě. Byla jsem tu dvakrát na soustředění a mám to tu moc ráda, počasí je tu pěkné, a hlavně jsou tu skvělé tratě,“ popsala své pocity ze závodu Anna Milerská.

Pěkný výsledek zapsala také Anna Marie Jaklová, která do cíle dorazila na 34. pozici. Pro osmnáctiletou závodnici se navíc jednalo teprve o druhý závod na 20 km v životě. „Jsem docela spokojená. Závod se mi jel lépe, než jsem očekávala. Šla jsem do toho hodně s respektem, měla jsem z toho docela obavy, ale jakmile se to rozjelo, tak jsem ustála tempo a docela jsem si to i potom užívala. Trať byla dobrá, docela mi vyhovovala a nenastala žádná velká krize, takže celkově jsem s výsledkem i výkonem docela spokojená. Jsem ráda, že jsem dojela okolo té třicítky, očekávala jsem horší výsledek. Byl to zde pro mě první závod a druhá dvacítka v životě, beru to jako úspěch,“ přiznala česká reprezentantka, která už vyhlíží další závody. „Těším se na další závod. Klasická trať je tu velmi zajímavá a myslím si, že si závod užiju. Už před startem mistrovství jsem se na klasickou desítku těšila víc než na dnešní dvacítku,“ poodhalila Jaklová.

Karolína Dvorská byla dojeta, v průběhu závodu odstoupila Eliška Bimanová.

Do závodu juniorů nastoupila téměř stovka závodníků a hned od začátku bylo nastoleno velmi slušné tempo, které drželo jen pár nejsilnějších závodníků. Do čtvrtého kilometru byl v popředí také Jiří Tuž, který následně kvůli zdravotním problémům odstoupil ze závodu. Nejlepším Čechem v cíli tak byl devatenáctiletý Matyáš Bauer, který se umístil na 25. pozici se ztrátou lehce přes šest minut na suverénního Nordhagena.

„Spokojený s dnešním závodem rozhodně nejsem. Spíš je to velká nespokojenost, nejradši bych na dnešní den zapomněl. Byla šílená trať, šílené podmínky a nic mi nehrálo do karet, ani můj výkon nebyl ideální, takže se všechno negativní sešlo a z toho dopadlo 25. místo. Sice to nezní tak strašně jak to vypadá, ale není to ten výsledek, který bych chtěl,“ popsal Matyáš Bauer. Sám český reprezentant sdělil, že šlo o jeden z nejtěžších závodů, kterého se zúčastnil: „Byla náročná podmínka, hodně se to bořilo, byl to jeden z nejextrémnějších závodů, které jsem kdy jel. Spojila se náročná podmínka a profilově hodně těžká trať. Pro mě jde o velké znepokojení do dalších dní, ale doufám, že se z toho dokážu vyspat a, že desítka bude skvělá. Teď mám hlavu nastavenou jen na desítku a věřím, že to můžu otočit a ukázat, že to, co děláme je správné a snad zabojujeme o co nejlepší výsledek.“

Do první padesátky výsledkové listiny se probojoval také David Pešta na 42. pozici, který přitom měl podle původních plánů startovat opět až v pátek na desítce, co se stalo? „Onemocněl nám týmový kolega, tak jsem musel nastoupit, ale byl to teda nejhorší závod v životě. První kolo jsem si říkal, že to bude v pohodě, ale jakmile jsem jel od druhého, tak to bylo příšerné a moc si toho upřímně nepamatuju, bylo to peklo. Na to, jaké byly podmínky, tak je 42. místo celkem v pohodě, ale mohlo to být lepší.“ Zároveň se devatenáctiletý reprezentant pokusí co nejlépe připravit na další závod: „Doufám, že mi to nesebralo tolik si, ale uvidíme. Pokusím se co nejlépe zregenerovat a dám do toho maximum.“ Posledním českým závodníkem ve výsledkové listině byl Matěj Kožnar, který obsadil 49. příčku.

Další závody se v Planici pojedou již ve čtvrtek 8. února, kdy do akce půjdou reprezentanti z kategorie U23. Junioři půjdou do akce v pátek, kdy je čeká závod na 10 km klasicky s intervalovým startem.

 Pomoc Ukrajině