MSJ Planica: Pilař byl s výkonem v masáku spokojený, Vitáková ztrátu po pádu nedohnala

MSJ Planica: Pilař byl s výkonem v masáku spokojený, Vitáková ztrátu po pádu nedohnala

6 min 21 s

Mistrovství světa juniorů v Planici mělo ve čtvrtek na programu závody na 20 kilometrů s hromadným startem volnou technikou do 23 let. Ondřej Pilař, jenž se těší zejména na klasickou desítku, byl s umístěním ve čtvrté desítce spokojený. Petru Vitákovou naopak mrzel pád, kvůli němuž už v prvním okruhu přišla o kontakt s vedoucí skupinou.


Po středečních závodech juniorů na stejné trati, ve kterých se Anna Milerská blýskla 17. místem a Matyáš Bauer obsadil 25. příčku, se na dvacítku s hromadným startem postavili ve čtvrtek závodníci do 23 let. 

 

V mužském závodě, který vyhrál Francouz Mathis Desloges, se představil Ondřej Pilař. Tomu se povedlo držet kontakt s čelní skupinou necelé dva okruhy, než začal spolu s dalšími závodníky nabírat manko. Na těžké trati, kterou dost trápilo teplé počasí, nakonec vybojoval 36. místo se ztrátou přes pět minut na vítěze. 

 

Jelikož Pilař už dříve poznamenal, že mnohem silnější se cítí v klasické technice, byl se svým výkonem v masáku poměrně spokojený. „Musím to ještě pořádně vstřebat, ale myslím, že to bylo dobré. Jsem, dá se říct, spokojený,“ hodnotil Pilař své vystoupení. „Určité chybičky tam byly, kvůli čemuž mi hlavní skupina ujela, proběhla tam i menší krize. Nějak jsem to ale dobojoval.“

 

V Planici opět panovalo teplejší počasí a svítilo slunce, což trochu komplikovalo samotné závody. Toho si všiml i český reprezentant. „Podmínky byly podobné jako včera. Hlavně na stadionu to bylo šílené. Kluci se to snažili jet soupažem, já se snažil jet na druhé straně, kde to bylo tvrdší, což se vyplácelo, ale nebylo to nic příjemného,“ dodal Pilař.

 

Teplé počasí trápilo už dopolední závod žen na stejné distanci. „Trať se sice trochu bořila, ale nepřišlo mi to tak hrozné,“ uvedla Petra Vitáková, která už v prvním okruhu začala výrazně zaostávat za konkurentkami. Důvodem byl především pád, po němž se jí už nepovedlo ztrátu dohnat. Přestože se v průběhu závodu ještě dokázala posouvat pořadím, na lepší než 41. místo to nestačilo. Mistryní světa se stala Švýcarka Marina Kaelinová.

 

„Závod neprobíhal podle mých představ. Myslela jsem si, že se dokážu probojovat víc dopředu, abych se mohla s někým držet, ale nepodařilo se mi to. Vzhledem k mé startovní pozici, kdy jsem vybíhala z posledního místa, to bylo složité. Navíc se mi nevyhnul v prvním okruhu pád, takže to nebyl zrovna úspěšný závod,“ mrzelo Vitákovou, která po pádu nedokázala nabranou ztrátu smazat. „Pak už jsem se nedokázala dotáhnout dopředu. Přišlo mi, že jsem se dnes nesetkala s formou a neměla jsem ani dostatek energie, abych se tam dostala. Nedokázala jsem zrychlit.“

 

„S výsledkem moc spokojená nejsem, nejelo se mi moc dobře,“ připustila česká závodnice. „Hodnotila bych to jako takový průměrný výkon. Zároveň to ale byla moje první dvacítka, takže jsem moc nevěděla, do čeho jdu,“ dodala.

 

České reprezentanty do 23 let čekají v Planici ještě sobotní závody na 10 kilometrů klasickou technikou.

 Pomoc Ukrajině