MS U23/junioři: Dorostenka Půbalová zaskočila starší soupeřky, v juniorském sprintu byla šestnáctá

5 min 46 s

Mistrovství světa závodníků do 23 let a juniorů odstartovalo ve finském Vuokatti skvělým výsledkem pro české běžecké lyžování. Nela Půbalová, která je věkem ještě starší dorostenka, zazářila 8. místem v kvalifikaci sprintu klasicky a následně si mezi juniorkami dojela pro 16. místo. Do prvního závodního dne zasáhlo v úterý 9. února celkem 7 českých reprezentantů.

Do kvalifikace juniorek nastoupilo celkem 84 závodnic, nechyběly mezi nimi ani čtyři české reprezentantky. Skvěle si už v kvalifikaci vedla Nela Půbalová, která si dojela pro 8. místo! „Výborný start pro Českou republiku,“ křičel na prázdném a vymrzlém stadionu do mikrofonu moderátor.

Ve čtvrtfinále si pak závodnice liberecké Dukly počínala velmi dobře, první část okruhu dokonce vedla. Po celou dobu se držela na hranici postupových příček, do finiše pak najela ze 4. pozice, pro kterou si také dosprintovala. Celkově jí patří 16. místo.

„Nela si v kvalifikaci dojela pro fantastický výsledek, kterým všechny překvapila. Byl to úplně super výkon!“ řekl reprezentační kouč Radek Šretr. „Ve čtvrtfinále jí to na postup o kousíček nevyšlo. Bylo znát, že je věkem ještě dorostenka a ten tříletý rozdíl mezi ní a soupeřkami dělá hrozně moc. I tak jsme ale z jejího výkonu nadšení.“

Druhou nejlepší českou juniorkou dnes byla Jolanta Byrtus, která v kvalifikaci obsadila 42. místo, ze kterého jí postup utekl o 3,22 vteřiny. Další dvě české závodnice se seřadily ve výsledkové listině těsně za sebou: Tereza Prokešová si doběhla pro 57. místo se ztrátou 19,58 na první místo a 9,07 na postup, Eliška Šibravová byla na 58. místě o 22 setin pomalejší.

Do kvalifikace juniorů šlo celkem 97 závodníků, tři Češi se pak vydali na trať hned za sebou se startovními čísly 64, 65 a 66. Nejblíže z nich měl k postupu Tomáš Lengyel, který ze 46. místa zaostal o 2,62 za elitní třicítkou. Jakub Strouhal si doběhl pro 57. místo, které mu přiřadila ztráta 22,09 na nejrychlejšího závodníka a 6,23 na postup. Šimonu Pavláskovi patří ve výsledkové listině 70. místo se ztrátou 10,71 na postup.

„Všichni dnes předvedli výkon na hranici svých možností. Snažili se do toho dát všechno, ale je tu opravdu světová konkurence, což někteří na trati rychle poznali. Rád bych pochválil servis, který odvedl skvělou práci. Dnešní výsledky naznačily, že bychom mohli i v distančních závodech vidět zajímavé výsledky,“ dodal Radek Šretr.

Už zítra závodní program pokračuje. Tentokrát pojedou závodníci do 23 let sprinty klasickou technikou.

Výsledky

Mistrovství světa do 23 let/juniorů, sprint klasicky, Vuokatti (Finsko), 9. února 2021

Junioři: 1. Niilo Moilanen (Fin.), 2. Lars Agnar Hjelmeset (Nor.), 3. Emil Danielsson (Švéd.) … 46. Tomáš Lengyel, 57. Jakub Strouhal, 70. Šimon Pavlásek

Juniorky: 1. Monika Skinderová (Pol.), 2. Moa Hanssonová (Švéd.), 3. Karolina Kaletaová (Pol.) … 16. Nela Půbalová, 42. Jolanta Byrtus, 57. Tereza Prokešová, 58. Eliška Šibravová