Mladé naděje bojovaly o medaile ve Vimperku, který přivítal žákovskou republikovou elitu

9 min 10 s

V rámci akce Hledáme nové talenty se znovu po roce setkali nejnadějnější běžci a běžkyně na lyžích v kategorii mladších žáků, tentokrát v jihočeském Vimperku. O prvním únorovém víkendu se na Šumavě sešla téměř dvoustovka dívek a chlapců ročníků 2011 a 2012, aby svedli jedny ze svých prvních velkých republikových bojů.

Podmínky závodům přály a pro mladé lyžaře to byla jedna z prvních šancí, jak se poměřit se svými vrstevníky napříč celou republikou. V minulosti na akci Hledáme nové talenty startovali i takoví zástupci, kteří pak reprezentovali Česko na akcích světového rozměru. A i když organizátoři závodů ve venkovních sportech musí bojovat s podmínkami a počasím, ve Vimperku nakonec vše vyšlo tak, jak mělo.

„Počasí bylo v posledních dnech vrtkavé, ale závody se nám podařilo připravit. Ještě 10 dní před akcí jsme si nebyli jistí, ale sněhová peřina nakonec napadala a byli jsme schopní závody uspořádat,“ sdělila ředitelka závodů Martina Mondlová. „Celkem se závodů účastnilo na 170 závodníků ze 36 různých klubů, což je docela pěkná účast,“ dodala.

Trať byla připravená dopředu z technického sněhu, nakonec ale na nedělní závody napadl i čerstvý prašan. „Částečně jsme měli trať nasněženou umělým sněhem, tam byla jistota, že nám nikam neuteče. I počasí nám nakonec přálo, i když z pátka na sobotu pršelo a foukalo a v sobotu tedy byla trať trochu přemrzlejší. V neděli napadl čerstvý sníh, svítilo sluníčko a bylo to opravdu pěkné,“ pochvalovala si po akci Mondlová, která přiblížila i specifika trati v areálu Vodník.

„Trať byla postavená tak, aby vyzkoušela obratnost dětí i v mladším věku. Byly tam sjezdy, výjezdy i obrátky, děti to prověřilo a ukázalo, jak na lyžích už umí jezdit a jak si s nimi umí porozumět,“ upřesnila.

A i u závodů tak mladé kategorie bylo na některých místech kilometrového okruhu živo, závodníky podporovali jejich koučové, ale i rodiče a přátelé. Na svých prvních velkých závodech si tedy mladí lyžaři užili atmosféru se vším všudy

„Se závodníky jezdí nejen trenéři, ale i jejich rodiče. Přišli i kamarádí místních dětí, které závodily, takže účast byla poměrně značná a jejich podpora byla určitě příjemná. V jednom výjezdu bylo fanoušků hodně a moc dětem pomáhali v tom, aby ten kopec vůbec vyjely,“ dodala závěrem uznale ředitelka závodů Hledáme nové talenty ve Vimperku Martina Mondlová.

V sobotu byly na pořadu dne závody na 2 km dlouhé trati s intervalovými starty, žactvo absolvovalo tedy dva kilometrové okruhy na umělém sněhu. Mezi chlapci ročníku 2012 kraloval zástupce Spartaku Vrchlabí Kryštof Holubec, který jen těsně předstihnul Vincenta Ježka z Dukly Liberec. Závod stejně starých dívek ovládla karlovarská Markéta Kejřová.

Jejich o rok starší kolegové jely svou dvojku hned poté, mezi chlapci byl k vidění nejtěsnější souboj o prvenství ze všech závodů. Druhý v pořadí Jakub Šoula ze Ski klubu Strakonice zaostal za vítězem reprezentujícím Sokol Studenec, Maxem Pacholíkem, jen o sekundu a jednu desetinu. Mezi staršími dívkami byla nejrychlejší Amálie Kornfeldová z trutnovského OlfinCar Ski teamu.

V neděli si závodníci a závodnice vyzkoušeli, jaké je to ohánět se v balíku, protože se jely závody s hromadným startem. I zde se ukázalo, že Vincent Ježek a Kryštof Holubec jsou ve svém ročníku dominantní. Oba si to rozdali o vítězství, které znovu uzmul člen vrchlabského Spartaku. Stejné dvě dívky jako v sobotu jsme registrovali na čele i v neděli, i tentokrát uspěla Markéta Kejřová před svou konkurentkou Šarlotou Jakšovou ze šumavského Skiklubu, kterou porazila o necelých 8 sekund.

Stejnou distanci absolvovali i zástupci ročníku 2011, mezi chlapci uspěl ve finiši Rostislav Janíček ze Žďáru nad Sázavou, jehož dělilo od druhého Maxe Pacholíka pouhé 1,2 vteřiny. První čtyři chlapci ve výsledkové listině se vešli do čtyř vteřin, až tak těsný byl dojezd. Mezi dívkami to byl duel na cílové čáře mezi dvěma lyžařkami, úspěšnější byla Amálie Kornfeldová, která oslavila vimperský double. V závěrečné rovince předstihla Veroniku Bervicovou z Tanvaldu o 1,4 sekundy.