Pohárový triumf ve sprintu klasicky patří Poláku Skowronovi a Adéle Novákové. Dorostenci a junioři bojovali o tituly

Pohárový triumf ve sprintu klasicky patří Poláku Skowronovi a Adéle Novákové. Dorostenci a junioři bojovali o tituly

5 min 21 s

Mistrovství republiky v běžeckém lyžování odstartovalo v Novém Městě na Moravě sprintem klasicky. Mezi dospělými závodníky se ovšem závodilo o pohárové triumfy, které vybojovali Adéla Nováková s Polákem Michalem Skowronem, nejlepším Čechem byl při 83. ročníku Zlaté lyže Českomoravské vrchoviny Tomáš Lukeš. V juniorských a dorosteneckých kategoriích se závodilo o české tituly.


Třídenní program otevřely ve Vysočina Areně sprinty klasickou technikou, které se uskutečnily v pátek 28. ledna. Do kvalifikace společného závodu žen a juniorek nastoupilo 22 závodnic, z nichž nejrychlejší byla Barbora Antošová, která si pak doběhla pro první místo ve čtvrtfinále i v semifinále. Podobně suverénně si ovšem v rozjížďkách počínala také Adéla Nováková, která pak ve finále porazila Antošovou o 2,6 vteřiny. Pro třetí místo si ve finále dojela Pavlína Votočková.

Nejlepší juniorkou byla Aneta Břečková, která finišovala ve finále jako čtvrtá. Druhé a třetí místo obsadily mezi juniorkami Tereza Prokešová s Kateřinou Svobodovou, které neprošly přes semifinále.

V kvalifikaci závodu mužů a juniorů si nejlépe vedl Vladimír Kozlovský. Celkovým vítězem závodu se stal polský závodník Michal Skowron, který ze čtvrtfinále i semifinále postoupil z druhé příčky. V semifinále byl nad jeho síly Tomáš Lukeš, ve finále si ovšem oba závodníci pořadí prohodili.

Celkové třetí místo a mezi juniory první místo vybojoval Kryštof Zatloukal, který tak získal juniorský titul. Za ním si pro český bronz doběhl Vladimír Kozlovský. Na juniorských stupních vítězů doplnili Zatloukala Matouš Matoušek a Šimon Pavlásek.

Mezi staršími dorostenci si suverénně počínal Jiří Tuž, který vyhrál kvalifikaci, semifinále a také finále, ve kterém porazil druhého Matyáše Bauera o 26 setin. Bronz patří Pavlu Šváchovi.

Nejlépe obsazenou kategorii dnešních sprintů tvořily starší dorostenky, kde si první místo nenechala vzít Lucie Tůmová. Jablonecká závodnice triumfovala ve čtvrtfinále, semifinále i finále. Druhou příčku obsadila Markéta Štefanová a třetí Ema Kouřilová.

V kategorii mladších dorostenců si mistrovský titul zajistil Lukáš Kulhánek, který si první místo připsal už v kvalifikaci. Na stupních vítězů se vedle něho postavili Jakub Bouška a Antonín Svoboda.

Mezi mladšími dorostenkami si v kvalifikaci nejlépe vedla Tereza Kolovratová, která pak ale našla ve finále dvě přemožitelky hájící barvy Dukly Liberec: mistryní republiky je Kateřina Dušková, vicemistryní je Anna Šírová.

V sobotu bude program mistrovství republiky pokračovat ve Vysočina Areně intervalovými závody volně.

Kompletní výsledky najdete zde.

 Pomoc Ukrajině