Mistry republiky v závodech volnou technikou se stali Janatová a Novák

Mistry republiky v závodech volnou technikou se stali Janatová a Novák

5 min 22 s

V Horních Mísečkách v pátek odstartoval republikový šampionát, jímž bude definitivně uzavřena sezona 2023/24. Na dvouapůlkilometrových okruzích se v pátečních intervalových závodech představili závodníci a závodnice v kategoriích dospělých, juniorů, dorostenců a starších žáků. Mistry republiky se stali v hlavních kategoriích Kateřina Janatová a Michal Novák.


Mistrovství republiky v Horních Mísečkách hodně trápí teplé jarní počasí. Pořadatelé tak museli vynaložit opravdu velké úsilí, aby závody vůbec mohly proběhnout, přestože se to neobešlo bez kompromisů. Kvůli stavu sněhových podmínek bylo rozhodnuto, že páteční sprinty budou bez náhrady zrušeny a místo toho se absolvují intervalové závody volnou technikou (v sobotu pak proběhnou standardně naplánované intervalové závody klasickou technikou).

 

Muži a junioři absolvovali v pátek závod na 10 kilometrů na čtyřech dvouapůlkilometrových okruzích. Závod si suverénně podmanil Michal Novák. Česká reprezentační jednička, která před týdnem ve Falunu v rámci Světového poháru na stejné trati vybojovala fantastické desáté místo, zvítězila s více než minutovým náskokem před Tomášem Lukešem. Bronz vybojoval Tomáš Dufek. 

 

Juniorským mistrem republiky se pak stal Jiří Tuž před Matyášem Bauerem a Matyášem Pávkem. Tuž a Bauer v této sezoně debutovali ve Světovém poháru a patřili k favoritům juniorského závodu.

 

Ženy a juniorky měly naplánovanou trať o jeden okruh kratší. Podle očekávání se ze zlaté medaile mohla v cíli radovat Kateřina Janatová, která minulý týden zakončila Světový pohár na konečném 13. místě, což brala jako splnění svého cíle pro závěrečné závody mezi světovou elitou. Stříbrnou medaili trochu překvapivě vybojovala už jednačtyřicetiletá Klára Moravcová. Bronz pak získala Barbora Havlíčková.

 

Závod juniorek se stal kořistí Anny Milerské, která se prezentuje v posledních týdnech výbornou formou a před týdnem vybojovala dvě umístění v elitní desítce na závodech FESA Alpen Cupu v Toblachu. Stříbrnou medaili se ztrátou půl minuty získala Lucie Tůmová, bronz vybojovala Eliška Bímanová.

 

V Horních Mísečkách se závodilo i v dalších kategoriích. V kategorii do 18 let se mistry republiky stali Aleš Řezáč a Silvia Gubančoková, v kategorii do 16 let zvítězili Šimon Sucharda a Karolína Špicarová. V poslední kategorii starších žáků a žákyň do 15 let získali zlaté medaile Jan Janata a Nikola Žilinská.

 

Republikový šampionát bude v sobotu pokračovat závody na stejných tratích, avšak klasickou technikou. V neděli jsou na programu štafetové závody tříčlenných družstev.

 

 

 

 Pomoc Ukrajině