Mistrovství světa U23/juniorů je u konce. Čeští běžci na lyžích ho uzavřeli 21. místem Jolanty Byrtus

Mistrovství světa U23/juniorů je u konce. Čeští běžci na lyžích ho uzavřeli 21. místem Jolanty Byrtus

7 min 55 s

Společné mistrovství světa závodníků do 23 let a juniorů uzavřely ve finském Vuokatti závody na nejdelších distancích, které se ovšem týkaly jen mladší z obou kategorií. Ani tentokrát nechyběla zástupkyně českého běžeckého lyžování v nejlepší třicítce, postarala se o to Jolanta Byrtus, která v závodě na 15 km klasicky brala 21. místo. Mezi juniory si nejlépe vedl Martin Kočandrle na 35. místě.


Mrazivý šampionát je u konce. Uzavřely ho juniorské závody na 15 a 30 kilometrů klasicky s hromadným startem, do kterých Česko vyslalo šest svých reprezentantů – dvě juniorky a čtyři juniory.

Jako první šly na start juniorky. Lépe závod rozjela Jolanta Byrtus, která se od prvních kilometrů držela v kontaktu s nejlepší dvacítkou. Po prvním okruhu byla na 23. pozici hned za zády svých soupeřek. V dalších kilometrech se pak pomalu posouvala dopředu, pracovala přitom ve čtyřčlenné skupině. Když projela cílem a padla vysílením na kolena mezi další vyčerpané závodnice, na výsledkové tabuli se rozsvítilo konečné 21. místo a ztráta 2:23,5 na vítěznou Norku Berganeovou.

„Na jednu stranu jsem s výsledkem spokojená, protože to bylo náročné, při klasice navíc trochu bojuju s technikou, ale lyže mi dnes pomohly,“ vyprávěla Jolanta Byrtus. „Na druhou stranu mě trochu mrzí, že jsem mohla být do dvacítky, ale v posledním kopci mi došlo, udělalo se mi černo před očima a šla jsem stromečkem. Tam mě jedna soupeřka předjela.“

Petra Vitáková začala závod na hranici páté a šesté desítky. Chvílemi bojovala o posun na lepší příčky, v jednu chvíli dokonce atakovala čtvrtou desítku, v cíli z toho ale bylo 47. místo se ztrátou 5:19,9.

Z juniorů byl nejlepším Čechem Kočandrle

Dvojice Martin Kočandrle a Kryštof Zatloukal absolvovala velmi podobný závod. V jeho čtvrtině byli společně na hranici 40. místa, kde jeli ve skupince s Polákem Cielniakem. Na dalších kilometrech pak dojeli některé soupeře a jejich skupina se rozrostla. V polovině závodu byli na 34. a 37. pozici s minimálním odstupem mezi sebou. V dalším průběhu se Kočandrle, který pracoval se Švýcarem Savarim a Italem Cusinim začal svém českému parťákovi vzdalovat, své průběžné pozice ale hájili. Do cíle pak dorazili hned za sebou: Martin Kočandrle jako 35. se ztrátou 5:56,10, Kryštof Zatloukal jako 36. se ztrátou 6:19,9.

„Tohle byla moje první třicítka v životě, tak jsem si tak v žertu říkal, že hlavně musím dojet. V cíli jsem chtěl být do 40. místa, což se mi povedlo, takže jsem spokojenej,“ vyprávěl Martin Kočandrle. „Nevěděl jsem moc, do čeho jdu a jak rychle mám závod rozjet. Proto jsem začal trochu pomaleji. V prvních dvou kolech docházelo k takovým drobným potyčkám mezi závodníky, jak jsme si srovnávali pozice. Pak se vytvořily mezery a všechno už šlo hladce. Pak jsem si našel skupinu, se kterou jsem jel zbytek závodu. Ze začátku tam byl i Kryštof Zatloukal, ale pak skoro spadnul a ztratil nějaký čas.“

Šimon Pavlásek se po prvním okruhu držel v první polovině páté desítky, v polovině závodu ale propadl na pozice, které mu pak patřily až do cílové rovinky. V konečném pořadí mu patří přesně 50. místo s odstupem 9:03,7 na vítězného Rusa Ivšina.

Čtvrtým Čechem v tomto závodu byl Jakub Strouhal, který většinu času pracoval osamoceně na příčkách kolem 58. místa, které mu patří i ve výsledkové listině. Na vítěze ztratil čas 10:33,1.

Výsledky

Mistrovství světa juniorů, 15/30 km klasicky s hromadným startem, Vuokatti (Finsko), 14. února

Juniorky: 1. Margrethe Berganeová (Nor.) 45:37,7, 2. Lisa Erikssonová (Švéd.) +24,4, 3. Evgenija Krupitskayaová (Rus.) +28 … 21. Jolanta Byrtus +2:23,5, 47. Petra Vitáková +5:19,9

Junioři: 1. Alexander Ivšin (Rus.) 1:21:22, 2. Jan Friedrich Doerks (Něm.) +2,6, 3. Alexander Stahlberg (Fin.) +5,6 … 35. Martin Kočandrle +5:56,1, 36. Kryštof Zatloukal +6:19,9, 50. Šimon Pavlásek +9:03,7, 58. Jakub Strouhal +10:33,1

Kompletní výsledky najdete zde.