Mistrovství světa U23/juniorů: České štafety braly jedenácté, dvanácté a třinácté místo

Mistrovství světa U23/juniorů: České štafety braly jedenácté, dvanácté a třinácté místo

8 min 25 s

Předposlední den společného Mistrovství světa závodníků do 23 let a juniorů patřil štafetám. Na nejlepší umístění z českých týmů dosáhly ve finském Vuokatti juniorky, které obsadily 11. místo. Junioři byli třináctí, smíšená štafeta do 23 let si připsala 12. příčku.


Nad promrzlým Vuokatti teprve vycházelo slunce, když se juniorky začaly připravovat na svůj závod, při kterém absolvovaly 4x 3,3 km. Stejně jako další štafety přitom jely první dva úseky klasicky, další dva volnou technikou. 

Juniorky

Za Česko rozjela závod Nela Půbalová, která pak předávala na desáté pozici v kontaktu s devátou Francií a předurčila tak, na jakých příčkách se budou závodnice v černých kombinézách pohybovat. Do druhého úseku vyslalo Česko Terezu Prokešovou, která dokázala desátou pozici udržet. Ve třetím úseku bruslila Jolanta Byrtus a poslední úsek patřil Elišce Šibravové, která Česko dovezla do cíle na 11. příčce se ztrátou 3:09,3 na vítězné Švédsko.

„Brzy ujela hlavní skupina, kterou už pak nebylo možné dojet. V podstatě celý závod jsme se proto drželi mezi 9. a 11. místem. Je trošku škoda, že Elišku předjely před cílem dvě soupeřky, protože jsme doufali, že bychom mohli být do desítky. Ale je nutné uznat, že umístění odpovídá papírovým předpokladům,“ řekl trenér Martin Koukal.

Junioři

Závod juniorů na 4x 5 kilometrů odstartoval ve vysokém tempu. Hned na druhém kilometru pak došlo ke kolizi, která zastavila Martina Kočandrleho a odpojila ho od hlavní skupiny. Kvůli tomu pak on i další reprezentanti museli pracovat osamoceně mimo skupinu. Štafetu pak přebírali Kryštof Zatloukal, Šimon Pavlásek a Tomáš Lengyel, který ji dovezl na 13. místě se ztrátou 4:27,3 na první Norsko.

„Po kolizi na druhém kilometru se někteří závodníci ještě dokázali dotáhnout zpátky do hlavní skupiny, nám se to bohužel nepodařilo. Od té chvíle už pro nás závod nebyl kontaktní. I tak ale Kryštof se Šimonem odvedli velmi slušnou práci. Tomáše jsme postavili na poslední úsek jako sprintera pro případ, že by mohl získat před cílem nějakou lepší pozici, ale bohužel neměl s kým sprintovat. Kluci poznali, že závodníci na této úrovni mají opravdu jinou výkonnost, než na jakou jsou zvyklí. A také si uvědomili, na jak náročných tratích se mohou velké závody jezdit, protože nic srovnatelného v Česku není,“ zhodnotil závod reprezentační kouč.

Do 23 let

Jako poslední šly na start smíšené štafety kategorie do 23 let, které také absolvovaly 4x 5 km. Po prvním úseku, do kterého nastoupila Adéla Nováková, bylo Česko na 11. pozici s odstupem jedné minuty na vedoucí Norsko. Vladimír Kozlovský pak skvělým výkonem umístění české štafety vylepšil. Po něm se na trať vydal Kim Žalčík, který ale pořadím propadal. Do finiše přivezla Česko Tereza Beranová, která na svém úseku sice neudržela tempo Japonska, dokázala ovšem přesprintovat Polsko a Estonsko. Proto finišovala jako dvanáctá. Na nejrychlejší tým Norska ztratilo Česko čas 3:17.

„Tempo bylo zpočátku hodně rychlé, Adéla se sice s nejrychlejšími neudržela, ale ztráta zároveň nebyla úplně zásadní. Výborný výkon pak podal Vlado, který nás posunul dopředu. Kimovi to dnes bohužel nevyšlo a nějaké pozice ztratil. Terka pak předvedla přesně to, co jsme od ní chtěli, protože dokázala ve finiši získat dvě pozice. I v tomto případě bych řekl, že umístění odpovídá předpokladům,“ dodal trenér české reprezentace.

Světový šampionát zítra uzavřou poslední juniorské závody na 15 a 30 km klasicky s hromadným startem.

Výsledky

Mistrovství světa do 23 let a juniorů, štafety, Vuokatti (Finsko) 13. února 2021

Junioři: 1. Norsko 49:45,3, 2. Finsko +20, 3. Itálie +22,6 … 13. Česko +4:27,3 (Martin Kočandrle, Kryštof Zatloukal, Šimon Pavlásek, Tomáš Lengyel)

Juniorky: 1. Švédsko 37:50,5, 2. Rusko +0,3, 3. Norsko +26,4 … 11. Česko +3:09,3 (Nela Půbalová, Tereza Prokešová, Jolanta Byrtus, Eliška Šibravová)

Do 23 let: 1. Norsko 52:52,9, 2. Rusko +3,9, 3. Švédsko +7,7 … 12. Česko +3:17 (Adéla Nováková, Vladimír Kozlovský, Kim Žalčík, Tereza Beranová)

Kompletní výsledky najdete zde.

Foto: Vuokattisport/@vuokattisport - Tomi Mäkipää