Mistrovství ČR: Jan Pechoušek má druhý titul ve dvou dnech, v ženách byla nejrychlejší Petra Nováková

9 min 24 s

Mistrovství České republiky dospělých a dorostu v běžeckém lyžování pokračovalo v Novém Městě na Moravě distančními závody klasicky. Na páteční vítězství ve sprintu dokázali v sobotním intervalovém závodě nejlépe navázat Jan Pechoušek, Jiří Tuž, Nela Půbalová a Hana Randáková, kteří získali druhé tituly ve dvou dnech.

Těsný souboj vyzněl pro Petru Novákovou

Na ženy čekala v sobotu 23. ledna pětikilometrová trať, na které si už od prvních mezičasů vedla nejlépe Petra Nováková. Podobné tempo dokázala ze soupeřek držet jen Petra Hynčicová, která v polovině trati ztrácela necelých šest sekund. Ve druhé půlce závodu se ale začal rozestup mezi nimi zmenšovat.

Nakonec ale Petra Nováková první místo udržela. Petra Hynčicová ztratila na druhé příčce 1,7 sekundy. V závodě FIS byla třetí Rakušanka Barbara Walchhoferová (+28,8), v redukovaném pořadí Mistrovství ČR pak bronz patří Adéle Novákové, která na vítězku ztratila 41,5 vteřiny.

„Dnes to bylo hodně náročné. Bylo teplo, sníh odtával a navíc před námi projelo stopou už hodně lidí. Takže podmínky byly pomalé, sníh nedržel a byl na hole hodně hluboký. Většinu trati jsem proto šla mimo stopu,“ řekla Petra Nováková. „Pětikilometrovou trať už příliš často nejezdíme. Stává se, že když se člověk před závodem dobře nezapracuje, případně přepálí začátek, tak je to pak na výsledku znát. Já měla začátek uspěchaný, nebyla jsem v klidu, takže jsem pak kolem 4. kilometru trochu zpomalila, ale naštěstí jsem to v posledním stoupání a cílové rovince ubojovala. Závěry jsem nemívala dobré, tak jsem ráda, že se mi dneska povedl.“

Pechoušek ve druhý titul nevěřil

Po pátečním vítězství ve sprintu Jan Pechoušek říkal, že by v sobotu rád skončil do pátého místa. Své ambice ale vysoko překonal. Na desetikilometrové trati projel všemi mezičasy na prvním místě. Adam Fellner, který startoval za ním, ale jeho náskok umazával: ve čtvrtině závodu ztrácel 8 sekund, v polovině už jen 3,5 vteřiny a v posledním okruhu už ho od Pechouška nedělila ani vteřina.

Nakonec ale manko smazat nedokázal. Titul patří Janu Pechouškovi, stříbro si odváží Adam Fellner, který nakonec ztratil 4,8 vteřiny, a bronz patří Jonáši Bešťákovi.

„Vůbec jsem nevěřil tomu, že bych dnes mohl vyhrát, o to spokojenější ale jsem,“ vyprávěl Jan Pechoušek. „Od prvního kola jsem to zkusil narvat a čekal jsem, jak dlouho vydržím. Ve třetím a čtvrtém kole už byla znát únava, ale dostal jsem info, že s Adamem jedu o titul, tak jsem rád, že se mi to ještě povedlo udržet.“

Dorostenci zažili drtivá vítězství i těsné souboje

Kategorie starších dorostenců má stejné vítěze jako páteční sprinty. Na trati o délce 7,5 kilometru si připsal titul Jiří Tuž, který měl už na prvním mezičase pohodlný 15vteřinový náskok. Ten pak navyšoval až do cíle. Před druhým Filipem Štecherem zvítězil s náskokem 25,2 vteřiny, třetí místo patří po těsném souboji Danielu Oskaru Hozákovi, který na stříbro ztratil jen půl sekundy.

Ještě suverénnější vítězku měl pětikilometrový závod starších dorostenek. Už po 2,5 km měla Nela Půbalová k dobru více než půl minuty! V cíli ji pak od soupeřek dělilo přesně 58,8 sekundy. Stupně vítězů v této kategorii opět ovládly závodnice Dukly Liberec, kromě Půbalové na ně vystoupily druhá Tereza Prokešová a třetí Karolína Dvorská (+1:14,9).

Liberecká Dukla má svého vítěze také v kategorii mladších dorostenců, kteří závodili na pětikilometrové trati. Triumf Jonáše Hellmicha se ale nerodil snadno, v polovině závodu měl jen dvouvteřinový náskok na Davida Eliáše. Ten však ve druhém okruhu tempo neudržel a propadl na konečnou třetí příčku. Jonáši Hellmichovi patří ve výsledkové listině první místo s náskokem 8,1 vteřiny na druhého Václava Vágnera a náskokem 10,5 vteřiny na třetího Eliáše.

Rovněž kategorie mladších dorostenek má stejnou vítězku jako páteční závod. I tentokrát se radovala Hana Randáková, která šla za titulem od prvních metrů čtyřkilometrové tratě. Na prvním mezičase projela s náskokem více na 20 sekund, v cíli ji pak od nejbližších soupeřek dělilo 47 sekund. O druhé místo se podělily Martina Střelečková s Emou Kouřilovou. Zajímavostí je, že také čtvrtá příčka je dělená: se ztrátou 48,5 sekundy ji obsadily Zuzana Študlarová a Anna Peřinová, parťačky ze Slovanu Karlovy Vary.