Michal Novák bere na desítce 24. místo. Kralovali Anderssonová a Klaebo

Michal Novák bere na desítce 24. místo. Kralovali Anderssonová a Klaebo

8 min 49 s

Sobotní program běžeckého lyžování ve finské Ruce obstaraly závody klasiky na 10 kilometrů. Ženám vládla Ebba Anderssonová, mezi muži přidal při premiéře této disciplíny druhé vítězství během dvou dnů Johannes Høsflot Klæbo. Z českých reprezentantů bodoval 24. Michal Novák a 50. Adam Fellner.


Závodu žen se nakonec zúčastnila pouze jedna česká reprezentantka Petra Nováková. Tereza Beranová se po pátečním sprintu necítila zdravotně stoprocentně fit, a tak se po dohodě s trenérem rozhodla sobotní desetikilometrovou klasiku vynechat.

Od prvních mezičasů bylo zřejmé, že o vítězství budou bojovat hlavně Švédky Frida Karlssonová s Ebbou Anderssonovou. Na mezičase po pěti kilometrech měla lepší čas první jmenovaná, jež měla k dobru necelé dvě vteřiny, pod manko deseti sekund se vešla už jenom Katharina Hennigová z Německa.

Česká lyžařka Petra Nováková se po polovině trati pohybovala v šesté desítce průběžného pořadí, konkrétně na 54. místě se ztrátou těsně pod hranicí minuty a půl.

Drama do posledních metrů dopadlo vítězně pro Ebbu Anderssonovou. Tato závodnice vystřídala krajanku Fridu Karlssonovou v čele na mezičasu 6,1 kilometru a už ji před sebe nepustila. Do závěrečných 1 900 metrů najížděla s náskokem šesti desetin, rozestup vylepšila na konečných 5,7 vteřiny.

Stupně vítězů doplnila Katharina Hennigová, která svedla na dálku obrovský souboj s Norkou Anne Kjersti Kalvåovou, tu zdolala o pouhé dvě desetinky. Petra Nováková udržela umístění v šesté desítce, rozestup na vítěznou Anderssonovou se vyšplhal téměř ke třem minutám.

„Pocity mám smíšené. Takticky jsem závod odstartovala dobře, tempo jsem si rozvrhla slušně. Nejhůře se pravidelně cítím na šestém, sedmém kilometru, kdy mi dochází síly, a to se dnes opět potvrdilo. Vyzdvihnout musím skvěle připravené lyže, stoupaly nádherně a ani ze sjezdu se nejelo vůbec zle. Cílem zůstává umisťovat se na bodech a jakýkoliv výsledek do TOP 30 budu považovat za úspěch,“ řekla Petra Nováková po dokončení klasické desítky.

Do mužského závodu nastoupila trojice českých reprezentantů. O bodované příčky bojovali Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Zprvu se zdálo, že také závod mužů bude švédskou dominancí. Po pěti kilometrech totiž vévodil pořadí Calle Halfvarsson, druhý byl jeho krajan William Poromaa, na třetí pozici figuroval Nor Johannes Høsflot Klæbo.

Velmi slušně zvládl úvodních pět kilometrů Michal Novák. Český lyžař se nacházel na bodovaném 25. místě, ale neměl nic jistého, před sebou i za sebou měl totiž konkurenty v těsných rozestupech. Luděk Šeller se nacházel v šesté desítce pořadí, Adam Fellner v sedmé.

Druhé švédské sobotní vítězství se nekonalo. Johannes Høsflot Klæbo ukázal, že je nejen skvělým sprinterem, dokonale si rozvrhl a ve výsledku zvítězil s propastným rozdílem dvaceti vteřin před jiným Norem Pålem Golbergem, dominanci severské země potvrdil třetím místem Martin Løwstrøm Nyenget.

Michal Novák udržel slušné tempo po celou dobu závodu a získal další body za konečné 24. místo, na vítěze ztratil lehce přes minutu a čtvrt.

„Věřil jsem si na víc. Výsledek beru jako průměr, možná dokonce lehčí podprůměr. Fyzicky jsem se cítil velmi dobře, ale bohužel nebyly úplně ideálně připravené lyže, dost jsem ztrácel při sjezdu a na rovině, ale takové věci se občas někdy stávají. Doufám, že budeme mít více šťastných dní než těch špatných,“ prohlásil Michal Novák bezprostředně po závodě.

Pátou desítku celkového pořadí uzavřel Adam Fellner, jenž měl po dokončení závodu rozpačité dojmy. „Jednalo se pro nás o úplně něco nového, budu si na tento typ závodu muset ještě zvyknout, změnit přístup k disciplíně. Když jsem to tak pozoroval, jednalo se o sprint na deset kilometrů. S výsledkem nejsem úplně spokojený, ale osobně se mi jelo poměrně dobře, ani servisu nemám moc co vytknout. Každopádně cítím, že je na čem zapracovat,“ nechal se slyšet.

Třetí z českých reprezentantů Luděk Šeller dokončil závod na 76. místě, v závěrečných metrech už neměl tolik sil, kolik by si přál.

Světový pohár ve finské Ruce v neděli zakončí stíhací závody na 20 kilometrů obou kategorií.

 Pomoc Ukrajině