Michal Novák 12. na MS juniorů, Anna Sixtová si splnila cíl 15. místem

Michal Novák 12. na MS juniorů, Anna Sixtová si splnila cíl 15. místem

6 min 57 s

Nejlepšími českými juniory v dnešním distančním závodě volnou technikou byli Michal Novák a Anna Sixtová. Oba zaznamenali velmi pěkná umístění v podobě 12., respektive 15. místa. Pro Sixtovou, která na juniorském mistrovství světa startuje už potřetí, je dnešní výsledek vůbec nejlepším v kariéře a po dojezdu z něj měla velkou radost. „Určitě panuje strašně velká spokojenost! První dva starty se mi úplně nevyvedly, byla jsem z toho taková zklamaná, ale dneska jsem si to vylepšila a jsem strašně ráda za to, jak to dopadlo!“ těšilo závodnici jabloneckého Ski klubu. Spokojený se svým výkonem byl i Michal Novák, byť před startem věřil v ještě lepší umístění. „Odvedl jsem, co jsem mohl, ale dneska ty podmínky vyhovovaly spíš jiným somatotypům, než jsem já,“ konstatoval v cíli.


Juniorky se dnes vydaly na trať jako první, navíc už v 8 hodin, a měly tak výhodu čerstvě upravené trati. „Ale ono se tu celkově dost ochladilo, nesvítí ani sluníčko, je výrazně méně stupňů, než bylo,“ popisovala aktuální podmínky v Rumunsku Anna Sixtová, která odstartovala z českého týmu jako první. „Od začátku se mi jelo dobře. První dvě kola jsem jela s Italkou, pak tam přiskočila ještě Finka, co startovala za mnou, a střídaly jsme se. Ke konci už to bylo těžké, bylo znát, že je to 10 kilometrů.“ Možná právě v samotném závěru už síly opravdu chyběly a česká reprezentantka v něm pár příček ztratila. „Ve druhém a třetím kole mi hlásili, že jedu kolem 10. místa. V cíli z toho nakonec bylo 15. místo, ale i to je strašně super!“ radovala se po svém nejlepším výsledku na juniorském světovém šampionátu.

Pro Michala Nováka zůstalo maximem 8. místo z klasické desítky (více zde), v dnešním bruslařském závodě na 15 kilometrů obsadil 12. příčku. „Já myslím, že to není špatný, výkon byl kvalitní, myslím, že líp už snad ani nemůžu jet. Odvedl jsem, co jsem mohl, ale dneska ty podmínky vyhovovaly spíš jiným somatotypům, než jsem já. Sníh byl uplácaný, rychlý. Vysocí a silní závodnici měli výhodu třeba oproti té klasice.“ I stěžšími podmínkami ale závodník karlovarského Slovanu bojoval statečně a celý závod se na mezičasech pohyboval kolem 10. místa. „Doufal jsem, že to bude lepší umístění než v klasice, ale výkonově si myslím, že to bylo stejné, možná i lepší. Ale ta konkurence je obrovská,“ přiznal 19letý český talent.

Na své nejlepší umístění na juniorském mistrovství světa dnes dosáhli jeho reprezentační kolegové Ondřej Dudek a Petr Pilz, kterým patřilo 32., respektive 37. místo. Karel Macháč dojel na 52. pozici. A tuhle čtveřici čeká hned zítra ještě jeden závod, závěrečná štafeta. „Bude to super, protože i ostatní kluci dnes zajeli výborně, takže se na to všichni moc těšíme!“ hlásí Michal Novák. A stejně jsou na tom i české juniorky v čele s Annou Sixtovou. „Na štafety se těším hodně, doufám, že se nám to s holkama vydaří. Už víme, že se pojede ve skatu, takže myslím, že by mi to mohlo po dnešku sednout a snad to taky dobře dopadne!“

Výsledky závodu volnou technikou – juniorky, 10 km:
15. Anna Sixtová (+1:21.7)
42. Kateřina Janatová (+2:52.6)
49. Zuzana Staňková (+3:19.6)
63. Markéta Lubinová (+4:24.2)

Výsledky závodu volnou technikou – junioři, 15 km:
12. Michal Novák (+1:07.0)
32. Ondřej Dudek (+2:16.9)
37. Petr Pilz (+2:28.6)
52. Karel Macháč (+3:17.8)

Kompletní výsledky najdete zde.

DPPomoc Ukrajině