MČR v Liberci uzavřely závody volně, Novák s Janatovou zkompletovali hattrick

MČR v Liberci uzavřely závody volně, Novák s Janatovou zkompletovali hattrick

7 min 31 s

Mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích je u konce. V neděli byly na programu nejdelší závody víkendu, které se jely volnou technikou. Závodníci, kteří do cíle dorazili mezi prvními, se shodovali, že nakumulovaná únava byla už pořádně velká. Úspěšný víkend završili Michal Novák s Kateřinou Janatovou, kteří oba brali třetí vítězství a na MČR zůstali neporaženi.


Mladší dorostenky měly před sebou závod dlouhý pět kilometrů. Nejrychlejší byla Norika Nebusová, která se jen těsně nevešla pod celkový čas třináct minut. Za ní skončila Tereza Doležalová a Emma Mánková. Jejich kolegové z chlapecké kategorie se museli popasovat s o 2,5 kilometry delší tratí. Tu nejrychleji zvládnul Jakub Uman před Matějem Brožkem a Janem Kovářem.

Stejnou vzdálenost musely ujet starší dorostenky, z nichž byla nejlepší Kateřina Dušková, která byla o vteřinu rychlejší než Silvia Gubančoková, na jejíž záda se ze třetího místa dívala Sofie Vyhlídková. Desetikilometrová trať čekala starší dorostence. Zde vyhrál s velkým náskokem téměř 38 vteřin Eduard Simbartl, druhý byl Vojtěch Benda a bronz bral Jakub Salaba.

Trasu na deset kilometrů okusily i ženy, jejichž kategorie byla spojena s juniorkami. Mistryní republiky se stala Kateřina Janatová, která tak završila svoji dominantní jízdu celým víkendem. „Jsem moc spokojená. Byl to určitě nejnáročnější závod, ale cítila jsem se dobře. Forma jde nahoru, byl to fajn trénink před zimní sezonou,“ libovala si Janatová, jež dojela do cíle s velkým náskokem, který přesáhnul 41 vteřin.

Právě s touto ztrátou dojela druhá Tereza Beranová. „Držela jsem se čela zuby nehty, ale bylo to velmi náročné. Jsem ráda, že jsem to zvládla poměrně dobře, ale už se nemůžu dočkat, až se vrátíme zpět na lyže,“ ulevila si. Za další minutu pak přijela bronzová Barbora Havlíčková, která zmínila i faktor počasí: „Byla znát únava, ale hodnotím to fajn. Byla jsem radši, že bylo chladněji.“

Mezi juniorkami se dařilo nejvíce Anně Milerské, která doběhla pátá v celkovém pořadí a z juniorek byla nejlepší. „Jsem velmi spokojená. Bylo to náročné, ale užila jsem si to, moc mě to bavilo. Taktiku jsem úplně neměla, jela jsem naplno celou dobu. Nakonec to dobře dopadlo,“ usmívala se. 

Důvody k úsměvu měla i další juniorka Hana Randáková, která doběhla hned za ní. „Tratě jsou tu velmi náročné. V podstatě pořád do kopce s velkým převýšením. Musím říct, že jsem ke konci byla fakt unavená. Za druhé místo jsem ráda,“ dodala spokojeně. Třetí závod dokončila Jana Leblochová.

V závodě mužů doběhl do cíle s nejrychlejším časem Michal Novák, který stejně jako Janatová zůstal na MČR neporažen. „Dnes už to bylo unavenější. Tři závody ve třech dnech, je poznat, že to úplně živé nebylo. Povedlo se mi rozvrhnout síly, nicméně pak jsem musel reagovat v závodě na vývoj. Důležité bylo udržet stanovené tempo,“ popisoval klíče k úspěchu.

Na druhé pozici se umístil polský závodník Dominik Bury, za ním už byla další česká vlaječka v podobě Adama Fellnera. „Nebylo to z mé strany úplně ono, poslední kola už jsem moc sil neměl. I tak jsem ale spíše spokojený. Závod mi určitě sedl více než včera,“ odhalil bronzový závodník.

Junioři byli také vidět. Třetí nejlepší Martin Svoboda dojel celkově patnáctý, David Pešta jedenáctý a první Matěj Kožnar se dokonce vešel do elitní desítky, a to na deváté místo. „Jelo se mi dobře. Bylo důležité, že jsem si rozvrhnul síly. Jsem rád i za to, jak se mi povedl celý víkend,“ uzavřel mladý závodník.

 Pomoc Ukrajině