MČR v Liberci odstartovalo sprinty, republikové tituly berou Janatová a Novák

MČR v Liberci odstartovalo sprinty, republikové tituly berou Janatová a Novák

8 min 4 s

V pátek odstartovalo v libereckém areálu Vesec Mezinárodní mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích, což je vrcholná akce letní tuzemské sezóny. Do tradičního dějiště zavítala za českou lyžařskou špičkou řada sportovních nadšenců, kteří hnali své oblíbence kupředu a vytvořili tak skvělou atmosféru. Republikové mistrovství se nakonec v pátek stalo Memoriálem Dušana Šoltyse, rozhodčího, spolupořadatele a srdcaře libereckých závodů v lyžování, který před čtrnácti dny zemřel.


„Každý, kdo někdy závodil na lyžích v Liberci nebo na Bedřichově, měl zřejmě na startu jeho ruku na rameni,“ stojí ve zprávě o úmrtí Dušana Šoltyse na stránkách Dukly Liberec. Výstižněji to podle jeho kolegy Arnošta Hlaváčka ani napsat nešlo. „Přibližně před čtrnácti dny nám umřel kamarád, který s námi odjakživa pořádal závody. Chceme mu vzdát hold. S rozhodcovánímzačal už v roce 1976 na MSJ v Liberci. A pokračoval až doteď. Pořád byl na startu, pořád ho to bavilo,“ vzpomínal v místě konání Hlaváček.V místě, odkud k pátečním závodu vyrazily desítky závodníků ze všech kategorií. Mezi mladšími dorostenkami vyhrála Emma Mánková, za níž se zařadila na stupních vítězů Tereza Doležalová a Martina Tůmová. Ve stejné věkové kategorii, tedy do 16 let, v sekci chlapců oslavil zlato Sebastian Materna, stříbro Matěj Vocelka a bronz Matěj Tauchman.

Sprint starších dorostenek ovládla Kateřina Dušková s Lucií Jindřiškovou a Anetou Bauerovou v zádech. Mezi chlapci odrážel vítěz Lukáš Antoš nápor Lukáše Kulhánka a Jakuba Salaby s Lukášem Doležalem. Mezi juniorkami se radovala Hana Randáková, která loni zvítězila v kategorii starších dorostenek. „Letos to pro mě znamená hodně. Je to pro mě první letní výhra. Neměla jsem v plánu se hnát od začátku. Je tu dlouhá cílová rovinka, takže jsem chtěla čekat, kolik sil mi zbude na finiš. Naštěstí to dopadlo,“ radovala se po závodě. Druhé místo brala Anna Milerská a třetí zase Lucie Tůmová. 

Ve sprintu žen se na třech nejvyšších místech umístila známá jména. Bronz získala Barbora Antošová, která nestačila na Terezu Beranovou a zlatou Kateřinu Janatovou. „Obhájila jsem titul, takže jsem moc ráda,“ usmívala se vítězka v cíli. „V závodě nic necítím, koncentruji se na jízdu a cíl. Únava a emoce přijdou později. Dominuji víc ve volné technice než v klasice, věřila jsem si. Takticky jsem se připravovala také, dopadlo to nejlépe, jak mohlo.“

Janatová také doufá, že se zadaří i ve zbylých závodech. A hlavně, že se forma přenese i do zimní sezony. „Daří se mi docela i v distanci, věřím si. Snad podám co nejlepší výkon. Všechny testy ukazují, že jsem na tom lépe než loni. Nesmím se ale přetáhnout, snažím se udržet vše ve stoupající tendenci,“ dává si pozor.

Juniorským mistrem republiky se stal David Pešta, jemuž gratuloval stříbrný Matyáš Bauer a bronzový Matěj Kožnar. „Popravdě, nečekal jsem to. Nicméně po kvalifikaci jsem si říkal, že by to mohlo vyjít. Ze začátku finále jsem se vyvážel. V posledním kopci jsem se cítil plný sil, tak jsem do toho šlápnul. A vyšlo to. Další dny budou zajímavé, ale věřím si. Ale nejsem úplně distanční typ,“ přemýšlel nad příštími dny vítěz Pešta.

Z mužského závodu si bronz odnesl Luděk Šeller, stříbro Tomáš Lukeš a zlato Michal Novák. „Znamená to pro mě moc. Před závodem jsem byl nervózní, navíc v přípravě se můžete nějak cítit, ale závod vypadá jinak. Tohle byla dobrá ukázka toho, jak na tom jsem. Uklidnilo mě to. Soustředil jsem se hlavně na sebe a na svou taktiku. Kluci kolem byli silní, ale zvládl jsem to,“ odkrýval své pocity po závodě Novák.

Kompletní výsledky naleznete zde.

 Pomoc Ukrajině