MČR a 97. ročník Hančova memoriálu na Horních Mísečkách

MČR a 97. ročník Hančova memoriálu na Horních Mísečkách

14 min 31 s

Minulý víkend se Horní Mísečky staly již třetí zastávkou celorepublikového klání kategorií dospělých a dorostu. Sobotní program se uskutečnil v rámci Českého poháru, na programu byly team sprinty dvojic. V neděli pak program pokračoval Mistrovstvím České republiky a 97. ročníkem Hančova memoriálu závody s intervalovým startem volně.


„Na sobotu jsme měli naplánované team sprinty a nedělní závod se měl jet za dobrých sněhových podmínek jako 97. ročník Hančova memoriálu jako uctění památky Bohumila Hanča a Václava Vrbaty,“ popisoval plán závodního víkendu na Horních Mísečkách ředitel závodů Michal Kučera starší. 

 

Sobotní den obstaraly team sprinty dvojic. Kategorii mladších dorostenek ovládla jablonecká dvojice Martina Tůmová s Magdalénou Bradnovou, jež v těsném závěru zvítězily s náskokem pouhé půl sekundy. 

 

Mladším dorostencům kralovalo liberecké duo Štěpán Jungwirth a Šimon Sucharda, kteří si již na prvním úseku vytvořili náskok, který se jim podařilo stabilně udržet až do cíle. 

 

Poslední kategorií absolvující kratší okruh o délce 870 metrů byly starší dorostenky. V tomto závodě poměrně vyrovnaný souboj o vítězství sváděly dvojice z Jilemnice a Vrchlabí. Rozhodlo se až v posledním okruhu a napínavý závod vzešel vítězně pro domácí dvojku Karolínu Drbohlavovou a Elišku Polonskou. 

 

Starší dorostenci už jako první absolvovali delší a znatelně náročnější okruh o délce 1,5 kilometru.  V hojně obsazeném závodě nedali lyžaři ze SKI klubu Jablonec nad Nisou ostatním závodníkům šanci. Obsadili totiž všechny pódiové příčky. Tu první vybojovali Vojtěch Benda s Alešem Řezáčem. 

 

Sesterské duo Hynčicových z Liberce, Kateřina s Petrou, ovládlo závod žen a juniorek. Od čtvrtého úseku se usadily na první pozici. I přes srovnatelně kvalitní výkony jesenických soupeřek si první místo dovezly až do konce.

 

Sobotní program zakončil závod mužů a juniorů, jenž nabídl další zajímavou podívanou. Ještě po pátém úseku nebylo jasné, zda se vítěznou stane dvojice z Liberce či Jablonce. Do posledního úseku vyrazili zástupci obou týmů v těsném kontaktu, ale liberecký Jiří Tuž dle očekávání rozhodujícím nástupem zajistil výhru sobě i kolegovi Tomáši Dufkovi.

 

Proti původnímu plánu, dle kterého měly být na programu nedělního dne závody s hromadnými starty, proběhla zásadní změna. V částech trati vzdálenějších od stadionu totiž nebyly zcela příznivé podmínky pro závody s hromadným startem. Proto se po rozhodnutí pořadatelů bojovalo o mistrovské tituly v závodech s intervalovým startem a pro kategorie dospělých byly značně zkráceny. 

 

„Bohužel sněhové podmínky nám nedovolily jet závod hromadně, proto jsme museli přistoupit k intervalovému startu a museli jsme zkrátit i tratě. Když jsme se v pondělí před závodem rozhodovali, zda vůbec závody uskutečníme, tak jsme přistoupili k tomu, že to zkrátíme a pojedeme intervalově, protože předpověď byla taková, jaká byla,“ vysvětloval důvody změny Kučera.

 

V ranních hodinách na stále pevně zmrzlou a rychlou trať o délce 5 kilometrů vyrazily jako první opět mladší dorostenky. Se slušným náskokem zvítězila domácí Karolína Špicarová, následovala ji Emma Mánková z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk a na stupních je doplnila týmová kolegyně vítězky, Marcela Nosková.

 

Následovali mladší dorostenci, kteří okruh o stejné délce absolvovali dvakrát. Stabilní tempo nasadil a udržel Jan Šembera z Jablonce a dojel si tak pro první místo. Oskar Poluha z Benátek nad Jizerou obsadil se ztrátou 8 sekund druhou příčku. Kryštof Háněl si nejrychlejším časem v druhém okruhu zajistil třetí místo.

 

Povedený souboj v kategorii starších dorostenek na trati 10 kilometrů ukázaly účastnice letošních ZOH mládeže v Gangwonu, Kateřina Dušková s Eliškou Polonskou. Dušková si téměř totožnými časy v obou okruzích dojela pro výhru. Domácí Polonská zvládla udržet druhou pozici. Vystupňovaným tempem si třetí pozici vybojovala Lucie Crháková z Nového Města na Moravě.

 

Na starší dorostence čekal pětikilometrový okruh třikrát. Zbylí dva účastníci letošních ZOH mládeže, Aleš Řezáč s Eduardem Simbartlem se podobně jako u dívek postarali o zajímavý závod. V posledním okruhu totiž jablonecký Řezáč dokázal ještě zrychlit a jilemnického Simbartla v boji o první místo porazit. Třetí pozici získal další z jabloneckých, Vojtěch Benda.

 

Na stejnou trať o délce 3 okruhů se vydaly i ženy a juniorky. Svým soupeřkám nedala šanci jesenická juniorka Anna Milerská, která zvítězila s nekompromisním náskokem přes dvě a půl minuty. O druhé místo se utkaly týmové kolegyně z Trutnova, Eliška Bímanová s Annou Marií Jaklovou. Z jejich souboje vzešla vítězně Bímanová. Jaklová udržela podiovou příčku a skončila třetí.

 

V závodě žen projela již prvním okruhem s nejrychlejším mezičasem liberecká Barbora Havlíčková, nejrychleji absolvovala všechny tři okruhy a zajistila si tak mistrovský titul. Její týmová kolegyně a zároveň bývalá reprezentantka Petra Hynčicová si dojela pro druhou příčku. Bronzovou medaili získala jesenická Aneta Břečková.

 

Nejdelší trať o délce 20 kilometrů absolvovali muži a junioři. Podobně jako u juniorek suverénně zvítězil junior Matyáš Bauer. Druhou pozici obsadil lomnický Ferdinand Jansa. O třetí příčku svádělo souboj několik závodníků, z nichž nakonec nejvíce sil našel jesenický Marek Juřík.

 

Obdobný průběh jako u tří předchozích kategorií zaznamenal také závod mužů. V něm si bývalý reprezentant Petr Knop dojel s náskokem tři čtvrtě minuty pro výhru. V každém kole druhý nejrychlejší čas zajel domácí Tomáš Lukeš, na druhém místě také závod dokončil. Jako třetí celým závodem od prvního okruhu procházel liberecký Tomáš Dufek, tímto výkonem si třetí pozici pojistil až do cíle.

 

I přes nelehkou situaci okolo sněhu a počasí v českých střediscích se povedlo na Horních Mísečkách vše zvládnout na jedničku. Nakonec i počasí během víkendu pořadatelům hrálo do karet. „Na sobotní závod chvílemi pršelo, chvílemi zase svítilo sluníčko. Teplota se pohybovala okolo tří až pěti stupňů nad nulou a sníh byl mokrý a hrabavý. V neděli ráno se ochladilo a podmínky tak byly pro závodníky výborné. Bylo až tři stupně pod nulou, trať byla perfektně připravená a upravená a vydržela v dobrém stavu po celý průběh závodu,“ pokračoval Martin Kučera starší.

 

Ten si pochvaloval i celkovou účast. „Každý den závodilo cca 300 závodníků, takže s celkovou účastí panuje velká spokojenost. Za těchto sněhových podmínek jsme všichni byli hlavně rádi, že se závodilo,“ uzavřel.

 

„Za celý úsek děkuji pořadatelům z ČKS Ski Jilemnice, kteří odvedli perfektní práci a je skvělou zprávou, že se závody vůbec podařilo uskutečnit. Připravit pětikilometrový okruh do sjízdného stavu při aktuálních sněhových podmínkách v České republice muselo stát enormní úsilí,“ vzkázal závěrem sportovní ředitel úseku běžeckých disciplín SLČR Štěpán Kaliba.


Kompletní výsledky najdete zde.Pomoc Ukrajině