Letní sezóna vyvrcholí v Liberci, na konci září se v areálu Vesec odehraje MČR

Letní sezóna vyvrcholí v Liberci, na konci září se v areálu Vesec odehraje MČR

5 min 3 s

Mezinárodní mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích bude pro mnohé závodníky tečkou za letní sezonou. V libereckém areálu Vesec se bude konat na přelomu září a října, pořadatelé očekávají pestrou mezinárodní účast.


Mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích je tradičním závodem, který každoročně završuje letní sezonu. Letos se budou závody konat od 29. září do 1. října. Závodníci budou soupeřit v libereckém sportovním areálu Vesec, který nedaleko krajského města vyrostl převážně kvůli mistrovství světa v roce 2009.

„Závodí se v areálu po mistrovství světa z roku 2009, tato kolečková dráha je jedna z nejnáročnějších na našem území. Jsou to tradiční tratě, nejdelší okruh měří 3,7 kilometrů, takže se pak jede víckrát dokola,“ sdělil organizátor Zbyněk Valoušek.

MČR se bude konat pro kategorie mladší dorost, starší dorost, junioři a dospělí. Celkem závodníky čekají tři dny plné závodů. „Jedná se o letní mistrovství republiky za účasti kompletních reprezentačních družstev od juniorů po dospělé. V posledních letech se účastní i reprezentace ze zahraničí, konkrétně reprezentanti Polska a Slovenska. Letos je zatím přihlášen i jeden Švéd, takže jde o mistrovství s mezinárodní účastí,“ poodhalil Valoušek.

Konkrétní program už je znám, v pátek změří soutěžící síly ve sprintu volně, sobota bude patřit intervalovému závodu klasicky a v neděli se pojede intervalový závod volnou technikou. „V sobotu půjde o intervalový závod klasickou technikou na kratší vzdálenost a v neděli pak závodníky čeká intervalový start bruslením, a tam se jedná o tradiční vzdálenost, na kterou jsou všichni zvyklí,“ popsal Valoušek specifika závodů. Mladší dorost pak oba víkendové závody čekají volnou technikou.

V minulých letech se na MČR pravidelně přihlašovalo přes 200 sportovců, letos chtějí organizátoři nalákat podobné množství lyžařů: „Letos bychom byli rádi, kdyby se nám povedlo přilákat 250 účastníků. Zatím to vypadá, že se právě budeme pohybovat někde mezi 200 až 250 závodníky.“

Zbyněk Valoušek navíc připojil vzkaz pro všechny závodníky, kteří se na sever Čech chystají: „Sportovcům, kteří se na závody chystají bych popřál, ať jsou zdraví, ať k nám přijedou s dobrou formou, aby z Liberce odjížděli spokojení. Je důležité, aby si celý víkend užili a odjížděli s dobrým pocitem před blížící se zimou.“


 Pomoc Ukrajině