Letní příprava byla zatím má nejnáročnější, formu cítím, říká Michal Novák

Letní příprava byla zatím má nejnáročnější, formu cítím, říká Michal Novák

6 min 5 s

Koncem listopadu odstartuje sezóna Světového poháru 2022/2023 běžců na lyžích již tradičně ve finské Ruce, kde jsou na programu hned tři závody. Na vstup do nového ročníku je připraven Michal Novák, jemuž se v Ruce minulý rok podařilo vylepšit své tehdejší kariérní maximum v individuálním závodu, ve stíhačce totiž dojel na 5. místě.


„Po letní přípravě se cítím skvěle. Byla to velmi náročná příprava, vlastně asi ta nejnáročnější, kterou jsem kdy podstoupil. V tréninkovém procesu je to taková evoluce. Máme i nějaké novinky, na které jsem se musel naučit reagovat. Ale bylo to zábavné, náročné i vydatné. Zúčastnil jsem se i pár závodů, z pohledu porovnání formy a sil to bylo ideální. Takže na zimu se těším a doufám, že prodám formu, kterou mám,“ líčí své pocity z letní přípravy Novák.

 

„Co se týká konkrétních změn v tréninku, snažíme se navýšit neuromuskulární práh těla, což je například zařazení více posilování či koordinačních cvičení i v rámci náročných intenzivních tréninků,“ objasňuje.

 

Během tréninkového kempu v německém Oberhofu v září onemocněla polovina výpravy, včetně Michala Nováka. Kvůli tomu se český běžec nemohl zúčastnit bojů o mistrovské tituly na kolečkových lyžích v libereckém Vesci. „Komplikace to určitě byla, ale naštěstí ne úplně zásadní. Během týdne jsem se dal dohromady, potom jsem se postupně dostal zpět do tréninkového procesu. Takové onemocnění je pro nás samozřejmě špatné, přípravu to do jisté míry ovlivní. V průběhu roku ale podobné komplikace občas proběhnou a s tím musíme počítat,“ říká Novák, pro kterého jinak letní příprava probíhala podle nastoleného plánu. 

 

Reprezentanty před vypuknutím Světového poháru čeká ještě měsíc finální přípravy, jejíž významnou část podstoupí ve vysokohorském prostředí italského Livigna. „Cítím se připravený a ve formě, hrozně se těším. Předpokládám, že když budu mít špatný den, bude to umístění horší než 15. místo. Když bude dobrý den, mohl bych se pohybovat okolo 15. příčky. Mým cílem je být jeden z nejlepších, ale pokud zůstanu v realitě, tak za skvělý výsledek by se dalo považovat 10. místo a výše, “ odhaluje své vyhlídky. 

 

Vrcholem sezóny pro něj i další členy reprezentace běžců na lyžích bude mistrovství světa ve slovinské Planici, které proběhne na přelomu února a března. „Chtěl bych se pohybovat mezi nejlepšími, ambice na to určitě mám. Je to ale náročné v tom, že většinou vše směřuje k jednomu konkrétnímu závodu, na který se závodník musí opravdu připravit a v něm vše prodat. Takže do desátého místa budu spokojený hodně, ale určitě mířím i výš,“ uzavřel.Pomoc Ukrajině