×
Legendární Vasův běh absolvuje i reprezentant Jan Šrail, na startu nebudou chybět Řezáč ani Novák

Legendární Vasův běh absolvuje i reprezentant Jan Šrail, na startu nebudou chybět Řezáč ani Novák

04.03.2016

První březnová neděle je od roku 1948 tradičním termínem pro konání legendárního Vasova běhu. Zatímco loni tato tradice ustoupila mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu, letos je opět vše v klasických kolejích. V neděli 6. března tak vyrazí na svou 90km pouť ze Sälenu do Mory 15 800 závodníků, mezi kterými samozřejmě nebudou chybět ani Češi. Seznam účastníků na oficiálním webu jich eviduje přes 200…

Na svůj první Vasův běh v kariéře se chystá i Jan Šrail, člen české reprezentace závodící v seriálu dálkových běhu za tým Lukáše Bauera. „Jsem rád, že jsem se sem dostal. Je tady nádherně, napadlo asi 30 cm nového sněhu, panují tu fakt krásné podmínky,“ hlásil v pátek z místa, kde absolvoval i trénink. „Vyjel jsem si první stoupání, protože v neděli pojedu soupaž, a musím říct, že jsem docela rozlámaný po těch 25kilometrech. Tak nevím, co čekat na devadesáti,“ smál se 25letý účastník loňského MS ve Falunu. „Měl jsem teď trochu problémy, po dvou letech se mi obnovil zánět achillovky, tak doufám, že to nebude nijak limitující,“ dodal už vážněji.

Zatímco Honzu Šraila čeká premiéra, zkušený dálkový běžec Stanislav Řezáč absolvuje už svůj osmnáctý start! Dvanáctkrát byl český lyžař v první desítce, několikrát se probil i na stupně vítězů. A v rámci přípravy na vrchol sezony vyhrál závodník Silvini Madshus Teamu minulý víkend tradiční český dálkový běh – Šumavský skimaraton (více zde).

Před sezonou označil Vasův běh za vrchol sezony Šrailův oddílový kolega Petr Novák, který by ve Švédsku rád bojoval o první dvacítku. „Musí se mi sejít lyže, je potřeba se dobře vyspat a pak na dvacítku můžu útočit. Je tady hodně nového sněhu, konečně to vypadá jako v zimě. Je to umydlené a podmínky, které mám rád. To znamená, že fouká, sněží, není stopa a není vidět, to mi nejvíc vyhovuje. Čím horší podmínky, tím lepší, ale na neděli se má počasí trošku změnit, tak uvidíme, jak to nakonec bude,“ prohlásil v tiskové zprávě svého týmu Pioneer Investments – Craft.

Vasův běh se konal poprvé v roce 1922 a běhá se na památku útěku švédského šlechtice, pozdějšího krále, Gustava Vasy před dánským králem v roce 1520. K hlavnímu závodu patří i řada dalších, tvořících tzv. Vasaloppet týden. Toho by se mělo dohromady zúčastnit téměř 67 000 startujících.

DPGenerální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři