Kontakt drželi do poloviny závodu. Mužská štafeta doběhla v Gällivare desátá

Kontakt drželi do poloviny závodu. Mužská štafeta doběhla v Gällivare desátá

10 min 8 s

Česká mužská reprezentace běžeckého lyžování absolvovala v neděli ve švédském Gällivare první štafetový závod v sezoně 2023/24. Kvartet ve složení Michal Novák, Adam Fellner, Tomáš Lukeš a Luděk Šeller udržel kontakt s čelem zhruba do poloviny závodu. Do cíle dovezl Šeller český tým na desátém místě.


Michal Novák se na prvním sedmapůlkilometrovém úseku na řadě míst staral o tempo závodu a držel se v popředí s těmi nejlepšími. Rychlost přitom nebyla vůbec nízká, přestože příliš pokusů o nástup k vidění nebylo. Pole pak zůstávalo velmi kompaktní i po drtivou část druhého úseku, na kterém do závodu vyrazil Adam Fellner.

 

V závěrečných kilometrech první poloviny štafety se však přeci jen začala přední skupinka trhat a český tým se propadl na desáté místo, které se mu už pro zbytek závodu stalo osudným.

 

Tomáš Lukeš se sice snažil mírnou ztrátu dohnat a zhruba dva kilometry držel kontakt se soupeři, ale následně se rozestup mezi ním a skupinkou tří štafet před ním začal zvětšovat. Na poslední předávku dorazil s takřka minutovou ztrátou na devátou Kanadu.

 

Luďka Šellera na posledním sedmapůlkilometrovém úseku nečekalo nic snadného. Neměl kolem sebe nikoho, s kým by si mohl vypomoct, když před sebou i za sebou měl minutový časový polštář. Zatímco na čelních pozicích začala rychlost gradovat, český reprezentant si musel dobře rovrhnout síly, aby při sólo závodu nevytuhnul.

 

To se nakonec nestalo a Šeller dovezl českou štafetu do cíle na konečném desátém místě.

 

„Za štafetu můžeme být dnes rádi. Kdyby to bylo ještě lepší, tak budeme ještě radši, ale musíme být realisti. Desáté místo je velmi dobré a nejlepší výsledek za dlouhou dobu,“ řekl Novák a připomněl, že naposledy česká štafeta první desítku vybojovala na olympijských hrách v roce 2018, kdy byla devátá. V rámci Světového poháru se do desítky umístil český tým naposledy v roce 2013 v Lillehammeru.

 

„Myslím, že každý z nás podal odpovídající výkon. Na mém prvním úseku bylo malinko specifické a zvláštní, že jelikož se jednalo o sedmapůlku, tak to bylo rychlé a nedalo se trhnout z balíku. Ve druhém okruhu to pak bylo i trochu nešťastné, protože trať byla hodně úzká a ohraničená, nemohli jsme jet ve větším prostoru. Neměl jsem moc místa. Cítil jsem se na to, že kdybych měl víc místa, tak bych se to pokusil více natáhnout a balík roztrhat,“ vysvětloval. „Za desáté místo jsem ale moc rád,“ dodal.

 

„Michal dorazil na úplném čele, přebíral jsem štafetu na prvním místě a bylo příjemné se svézt s tak velkými jmény vepředu. Většinu prvního okruhu jsme jeli v pohodě, jen ke konci zrychlil asi Halfvarsson, ale pak se to zase trochu zklidnilo,“ popisoval svůj úsek Fellner. „Asi kilometr před koncem mého úseku za to vzal Nor Nyenget a začalo se to hodně natahovat. Jsem trochu zklamaný, že jsem neudržel kontakt alespoň s americkými štafetami, co byly kousek přede mnou. Za mě to byl dobrý výkon, ale chtěl bych být ještě o deset sekund vepředu a být tam s tou Amerikou.“

 

Třetí úsek obstaral Tomáš Lukeš, jenž byl se svým výkonem spokojený. „Bylo to pro mě lehké spravení chuti po sobotním závodě. Nejsem tu v ideálním rozpoložení, což se dnes částečně potvrdilo. Ale bylo to lepší a byl jsem schopný jakžtakž držet solidní tempo,“ poznamenal. 

 

„Bohužel to nestačilo k tomu, abych udržel lepší pozici, která by byla výsledkově příjemnější. I tak jsem do toho ale dal všechno a myslím si, že štafetu jsme zvládli obstojně,“ pokračoval. „Je to pro mě takové založení nové etapy, v rámci níž se budeme chtít zdokonalovat a budeme chtít výkony nejen ve štafetě zlepšovat. Jsem jednoznačně optimistický a pozitivní do dalších závodů a do další práce. Beru to jako cennou zkušenost a věřím, že potenciál na ještě lepší umístění do budoucna je,“ dodal Lukeš.

 

„Možná jsme doufali, že bychom byli třeba devátí, ale s desítkou jsme tak nějak počítali. Jsme rádi, že jsme porazili Polsko a Kazachstán. Snažil jsem se jet, co jsem mohl, ale zatím skejt není ideální. Víc si věřím na klasiku,“ přidal se s hodnocením Šeller, který štafetu finišoval.

 

Štafetový závod mužů vyhrálo Norsko ve složení Paal Golberg, Martin Loewstroem Nyenget, Simen Hegstad Krueger a Jan Thomas Jenssen. V cíli byli Norové o necelých 18 sekund rychlejší než domácí Švédsko. Třetí doběhlo Německo.

 

V ženské štafetě se česká reprezentace nepředstavila, jelikož v Gällivare byla přítomná pouze Kateřina Janatová.

 

Světový pohár v klasickém lyžování ve Švédsku zůstane i příští týden. Pouze se přesune do Östersundu, kde jsou na programu sobotní sprinty klasickou technikou a nedělní intervalové desítky volnou technikou.

 Pomoc Ukrajině