Kluby pod lupou: TJ Baník Osek

Kluby pod lupou: TJ Baník Osek

6 min 28 s

Trenérka oddílu TJ Baník Osek Šárka Tejčková nejen o odkoupení oddílové chaty, která má zajistit lepší zázemí k tréninku, ale také o odchodu dětí od sportu v období puberty. „Dnes je menší zájem o plné trénování, větší část rodičů to bere pouze jako kroužek, který dítě navštěvuje, když nemá jinou aktivitu,“ říká.


Vnímáte úpadek nebo naopak větší zájem o běžecké lyžování ve svém okolí?

Oddíl má dlouhou historii, funguje již 70 let. Zájem je vždy pár let větší, pak naopak několik roků menší, a tak se to střídá. Dnes je menší zájem o plné trénování, větší část rodičů to bere pouze jako kroužek, který dítě navštěvuje, když nemá jinou aktivitu. Je menší zájem o pravidelné pohybové aktivity zejména ze strany rodičů, kteří nemají čas ani zájem děti pravidelně dovážet na tréninky mimo bydliště.

Setkáváte se s problémem, kdy děti ve větším počtu opouštějí sport v období puberty? Jak to případně řešíte?

Zcela jednoznačně valná většina dětí nepřejde do dorostu. Snažíme se mluvit s rodiči, aby děti podporovaly. Problémem ale je, že tréninky jsou 3-4 do týdne a dítě, ani rodič tomu nechtějí věnovat čas. Děti, které odcházejí za studiem ukončují činnost. Částečně se daří udržet dorostence pouze v případě, že studují v místě bydliště a nedojíždějí za studiem.

Má váš klub širokou základnu dětí? Kolik jich čítá?

V současné době máme 30 závodníků a několik dětí v přípravce (5-6 let) – cca kolem 10.

Na co byste nové členy nalákali?

Zkoušíme pobyty na oddílové chatě, soustředění během roku a další sportovní aktivity.

Je běh na lyžích sportem finančně náročným?

Poměrně ano, ale podstata je v prioritách v rodině. Někdy není problém nových lyží pro nesportující maminku, ale je problém koupit závodní lyže dítěti. Naopak někdy jsou schopni rodiče investovat i do toho co není nutné. Náročné je to pro rodiče, kteří mají v oddíle 2 děti, které zároveň mají jiné aktivity.

Děti ze sociálně slabých rodin bohužel nejsou aktivními členy s kompletním vybavením, navštěvují pouze tělocvičnu a část aktivit venku. Pořízení kompletního vybavení není možné, a to v některých případech ani se spoluúčastí oddílu.

Proběhly v klubu nějaké podstatné změny v posledních letech?

Odkoupili jsme zpět oddílovou chatu a snažíme se ji využít pro zlepšení zázemí tréninků a současně více budovat skupinu dětí.

Má váš oddíl nějaké speciální know-how, kterým se od ostatních liší?

Přístup oddílu je zaměřen kromě klasických tréninkových aktivit na posílení kamarádství a kolektivu tak, aby si děti vštípili vědomí fair play. Jsou organizovány různé spíše zábavné aktivity pro smíšené skupiny (různých věkových kategorií) tak, aby byly děti schopné si vzájemně pomáhat.

Povedlo se vám vychovat závodníka pro reprezentaci?

Před mnoha lety. V současné době, pokud je talent, odejde na gymnasium v Jablonci, Jilemnici anebo s přechodem na střední školu postupně skončí.

KK



Pomoc Ukrajině