Když ve sprintu nebudu ve finále, spokojená asi nebudu, hlásí před MS Tereza Beranová

Když ve sprintu nebudu ve finále, spokojená asi nebudu, hlásí před MS Tereza Beranová

7 min 28 s

Světový šampionát ve Slovinsku klepe na dveře a nejen u českých závodníků panují velká očekávání. Planica se chystá na historicky první mistrovství světa a Tereza Beranová do něj vstupuje s nemalými cíli. V klasickém sprintu se dostala letos dvakrát do finále a minimálně to samé bude chtít ve stejném typu závodu dokázat hned na úvod MS. Sprint se jede už ve čtvrtek 23. února.


15 let trvalo, než se česká závodnice zase dostala do finálové sprinterské šestky na nejvyšší úrovni. Tereze Beranové se to letos povedlo hned dvakrát, i proto nevstupuje do světového šampionátu s malými cíli. „Udělali jsme pro vrchol sezóny hodně, takže se moc těším. Jsem v klídečku a těším se hlavně na sprinty. Když v nich nebudu ve finále, spokojená asi nebudu,“ sdělila před největší akcí sezóny.

Pro zástupkyni trutnovského klubu je dobře, že se v Planici jede sprint klasickou technikou, protože obě její finálové účasti z letošní sezóny pochází právě z klasického sprintu. Jak sama čtyřiadvacetiletá lyžařka vidí své letošní výkony? „Je to tak padesát na padesát, výsledky ovlivňuje spousta faktorů. Bohužel ne vždy jsou výsledky jen o mě, ale taky o lyžích, o nějaké momentální náladě a podobně. Nedá se říct, že bych se sebou letos byla spokojená nebo nespokojená,“ komentovala Beranová, z jejíhož projevu je cítit, že se stále chce posouvat a cítí rezervy.

„Vidím u sebe velký progres. Je třeba ale udělat i chyby, ze kterých se člověk může poučit a vytěžit z nich co nejvíc, protože jinak se to nenaučí,“ dodala. A sama dobře ví, kde se může ještě zlepšovat, aby z dosavadního maxima v podobě šestého místa byl třeba výsledek s odleskem cenného kovu. „Určitě v soupaži a v síle, tam mi ještě trochu chybí. Taky lyže můžou být vždycky lepší. Když se mi podaří se správně vnitřně nastartovat, bude to dobré,“ přidala svůj pohled na osobní výkonnost.

Rodačka z Jablonce nad Nisou trénink na mistrovství světa rozhodně nevzala na lehkou váhu. A i když se musela v přípravě vypořádat s nedostatečnými sněhovými podmínkami ve své vlasti, dala do toho vše. „Trénink byl intenzivní, hodně objemový. Trénovala jsem na páse v Jablonci, protože v Česku aktuálně není skoro žádný sníh. A na páse se dají dělat opravdu dobré tréninky. Myslím, že na závody jsem skvěle připravená i v hlavě,“ připomněla, že psychické nastavení je pro sportovce obecně nesmírně důležité.

V Planici Beranová nastoupí pravděpodobně jen do sprinterských závodů, i když původně byla ve hře i účast na desítce, kterou si letos několikrát vyzkoušela. „Původně to bylo v plánu, ale momentálně nejsem v takové kondici, abych předvedla nějaký top výsledek i v těchto závodech,“ líčila česká sprinterka.

I když slovinské středisko, známé především skokanskými můstky, hostí MS v klasickém lyžování poprvé, závody běžců na lyžích se tu konaly třeba v roce 2019. A tehdy u toho byla i mladičká česká reprezentantka.. „Bylo tady sice hrozně hnusně, ale zajela jsem si tady do té doby nejlepší výsledek ve sprintu. Od té doby se trochu prodloužil, je tam o jeden kopec navíc,“ vzpomínala na víc než tři roky starou historii a zároveň poukázala, že celý areál se proměnil k lepšímu. „Trať je nádherná a zázemí je opravdu krásné, stadion je připravený skvěle. Myslím, že to bude pěkné mistrovství,“ uzavřela s úsměvem na rtech a očekáváním Tereza Beranová.Pomoc Ukrajině