Juniorský nároďák běžců na lyžích si letos z OPA cupu přivezl čtyři cenné kovy

8 min 28 s

Vydařenou sezonu českého běžeckého lyžování podpořili svými výsledky i závodníci juniorské kategorie. Mladí reprezentanti zaznamenali úspěchy hlavně v rámci evropského kontinentálního poháru, cenné kovy si domu přivezli hned čtyři z nich. Prvenství si na OPA cupu připsaly Barbora Antošová s Barborou Havlíčkovou, Tomáš Dufek vybojoval stříbro a Tomáš Lukeš dosáhl na bronz.

Trenér Martin Koukal má v týmu pod palcem celou desítku závodníků kategorie juniorů. Ti se v letošní sezoně blýskli hlavně výkony na tradičních OPA Cupech. Kvalitní formu předvedl hned v několika závodech Tomáš Lukeš, jenž pravidelně atakoval top 5. V Tarvisiu získal na klasické desítce třetí místo, v St. Ulrichu vybojoval na stejně dlouhé trati volnou technikou čtvrtou pozici. Před sezonou si však s trenérem vytyčili za hlavní cíl načasovat formu směrem k březnovému mistrovství světa juniorů v Oberwiesenthalu.

„Toto předsevzetí s sebou neslo daň v podobě horších výsledků v první polovině sezony. S příchodem února se však podle plánu dostavily první dobré výsledky a vše úspěšně vyvrcholilo právě na mistrovství světa,“ vysvětlil Lukeš. „Těší mě skutečnost, že jsem dokázal závodit na vysoké úrovni v juniorském světovém měřítku. Jsem si vědom velkých rezerv, které mě ale silně motivují do budoucna,“ dodal.

Parádní výkon předvedl v St. Ulrichu i Tomáš Dufek, když na desítce klasicky svým suverénním výkonem vybojoval stříbro. Jeho druhým nejlepším výsledkem pak byla sedmá pozice na patnáctce klasicky v Campře. Olympijské hry mládeže se vydařily Šimonu Pavláskovi. Ten si z Lausanne odvezl 17. místo z klasické desítky a 19. příčku ve sprintu volně. V top 30 se na OPA Cupu v Tarvisiu pravidelně držel Jakub Švejda, na klasické desítce získal 20. pozici a na stejně dlouhé trati volnou technikou se umístil 24. Další junior Jakub Strouhal skončil v Campře na patnáctce klasicky 45. a na desetikilometrové trati bral 49. pozici.

Sprinterkou každým coulem je bezpochyby Barbora Antošová. V Tarvisiu si na této trati volnou technikou vybojovala prvenství, v St. Ulrichu pak dosáhla na pátou pozici. „Vždy jsem se považovala za lepší klasičku, proto mě překvapilo, že oba výsledky byly ve skatu,“ řekla. Rezervy pro zlepšení vidí Antošová ve všem. „Technika, síla i rychlost se dá vytáhnout, zamakat ale musím i na vytrvalosti.“ Za velké zklamání považuje své výkony hned na dvou událostech, a to OPA Cupu ve Švýcarsku a na MSJ v Oberwiesenthalu. „Tam jsem to asi nezvládla hlavou,“ přiznala. „Rozhodně mi letošní sezona ukázala, jak velké rezervy mám a že je co zlepšovat. Také jsem si ale dokázala, že umím zajet slušný výsledek,“ má jasno Antošová.

OPA Cup v italském Tarvisiu přinesl vítězství i Barboře Havlíčkové, a to na trati 5 kilometrů klasicky. V St. Ulrichu pak ukořistila bronz. „Tato sezona byla hodně specifická a měla hodně nečekaný a rychlý konec. Nemyslím si, že byla špatná, určitě už ale byly i lepší. Do každého závodu jsem se vždy snažila dát maximum, ale ne vždycky to přineslo výsledky, jaké jsem chtěla,“ řekla Havlíčková. V průběhu roku se však musela vypořádat s nemocí. „Můj výkon v NMNM tomu odpovídal, byl opravdu katastrofální. I tak si ale vážím toho, že jsem dostala šanci, byl to silný zážitek,“ vzpomínala na domácí SP. Radost Havlíčkové udělal výsledek z MSJ, kde na 5 km klasicky získala 7. pozici. „Na top 6 chyběl opravdu kousíček. Nejvíc mě mrzí, že mě celou sezonu provázela ve skatu obrovská bolest holení a nedovolilo mi to tak v žádném skatovém závodě podat fyzické maximum, protože ta bolest byla limitující. Nyní intenzivně pracuji na tom, aby se tento problém vyřešil,“ vysvětlila Havlíčková.

Stupně vítězů o chlup unikly na OPA Cupu v Tarvisiu Adéle Novákové, která na pětce klasicky skončila čtvrtá. Druhý nejlepší výsledek předvedla na stejné akci ve sprintu volně, kde brala 12. pozici. V St. Ulrichu se zase dařilo Karolíně Poulíkové, jenž na volné desítce získala 17. příčku a na poloviční trati klasickou technikou se umístila 37. Marie Rysulová letošní sezonu z důvodu zranění neabsolvovala.