Jiří Tuž si na MSJ připisuje další umístění v nejlepší patnáctce

7 min 10 s

Pondělí patřilo na mistrovství světa juniorů a lyžařů do 23 let jednomu z nejtěžších závodů. Závodníci se vydali na trať dlouhou 20 kilometrů, kterou jeli klasicky. Nejvýše držel českou vlajku Jiří Tuž, který si připsal druhé umístění mezi patnácti nejlepšími.

Nejlepší český výsledek si v pondělním programu mistrovství světa juniorů a do 23 let připsal Jiří Tuž. Osmnáctiletý reprezentant zopakoval výsledek ze sprintu a umístil se na 14. pozici. Kousíček za elitní dvacítkou zaostal Matyáš Pávek, který si dojel pro 22. příčku.

Nejprve šly do akce ženy, kde se mezi třiapadesáti startujícími představila jedna česká reprezentantka. Iva Vránová statečně bojovala, do cíle nakonec dorazila na 45. pozici. „Dnešní dvacítka byla pro mě asi největší závodní výzvou. Je to tady úplně jiná liga a jsem ráda, že jsem dojela do cíle. Lyže byly opět super. Výsledek samozřejmě mohl být lepší, ale jsem na sebe pyšná, že jsem to nevzdala.“

Na start klasické dvacítky s hromadným startem se postavili hned čtyři čeští reprezentanti. Jiří Tuž se držel od startu závodu v popředí a bojoval o ty nejlepší pozice. V polovině závodu startovní pole roztrhala pětice Seveřanů a český reprezentant jel ve třetí skupince na 15. pozici. Ve stejné skupině se držel i dvacátý Matyáš Pávek. Matyáš Bauer se v polovině závodu držel na 30. pozici a český čtyřlístek uzavíral Filip Štecher, který jel na 42. pozici.

I v dalším průběhu Češi drželi své pozice. Na patnáctém kilometru se Tuž nacházel na 15. pozici, o tři pozice za ním dřel Matyáš Pávek. Bauer se Štecherem se drželi bok po boku na konci čtvrté desítky. Cílem projel jako první z českých reprezentantů Jiří Tuž, který obsadil celkovou 14. pozici. „Start proběhl bez větších komplikací, do žádné kolize jsem se nezamotal. Od začátku se nastavilo vysoké tempo, kterého jsme se snažil držet. První kolo nějak vyšlo, ale poté mi v nejdelším kopci ujeli. Měl jsem velkou krizi, bolela mě záda a první skupina mi ujela. S dalšími závodníky jsme vytvořili druhou skupinu, kde jsme výborně spolupracovali. V posledním kole se tempo hodně zpomalilo a zkusil jsem nastoupit. Nakonec se mi podařilo utrhnout a je z toho 14. místo. Se závodem nejsem úplně spokojený, ale na druhou stranu to mohlo být i horší,“ řekl po závodě Tuž.

Na pěkném 22. místě dojel Matyáš Pávek. „Závod probíhal z mého pohledu dobře. Čekal jsem ze začátku nižší tempo, ale čelo za to pořádně bralo. Startoval jsem ze zadnějších pozic a proto se celé pole hodně natáhlo. Po každém sjezdu jsem musel hrozně dojíždět, aby se mi první skupinka nevzdálila. Proto bylo to první kolo velmi náročné, nechal jsem tam strašně moc sil. Ve druhém kole už jsem jel ve druhé skupince, kde se nastolilo dobré tempo a jelo se mi fajn až do cíle. S umístěním jsem spokojený, jelikož jsou to mé první závody na tak vysoké úrovni. Možná jsem očekával trošku víc, ale pořád cítím velký prostor ke zlepšení. Čeká nás ještě desítka volnou technikou a na tu se velmi těším,“ popisoval průběh závodu Pávek.

Třetím Čechem v cíli byl Filip Štecher, který obsadil 38. příčku. Matyáš Bauer závod nedokončil.

Mužský závod opanoval reprezentant Norska Mathias Holbaek, který v posledním kilometru ujel svému soupeři Niku Anttolovi, finský závodník se musel spokojit se stříbrnou medailí. Na bronzový stupínek vystoupal další Nor Kristian Kollerud.

Kompletní výsledky naleznetepod tímto odkazem.