Jedenáct let v SP a dost. Petra Nováková se loučí s kariérou

Jedenáct let v SP a dost. Petra Nováková se loučí s kariérou

6 min 6 s

Petra Nováková se po jedenácti letech ve Světovém poháru rozhodla pověsit lyže na hřebík. Na slavnostním galavečeru Král bílé stopy udělala definitivní tečku za svou bohatou kariérou. V rozhovoru zavzpomínala na své největší úspěchy a nastínila, jak bude vypadat její život po konci profesionální lyžařské etapy.


Do Světového poháru naskočila Petra Nováková v sezoně 2012/2013, tehdy přešla na nejvyšší úroveň po velmi slušných výkonech v juniorské kategorii. Po jedenácti letech v bílé stopě se rozhodla říct profesionálnímu běžeckému lyžování sbohem.

„Jsem moc ráda, že jsem tento sport mohla dělat. Běžecké lyžování je sportem, při kterém se člověk může pohybově hodně rozvíjet. Má kariéra byla hodně hrbolatá, jelikož jsem prožila mnoho zranění, ze kterých jsem se musela vracet opravdu úplně z nuly, což ani na psychice moc nepřidávalo. Ale můžu s čistým svědomím říct, že jsem odvedla výkony, na které můžu být hrdá. Odcházím s čistým svědomím,“ sdělila.

Během těch let v bílé stopě dosáhla česká závodnice mnoha úspěchů. Hned třikrát startovala na olympijských hrách, odvezla si medaili z mistrovství světa do 23 let a přidala hned několik umístění v TOP10 v závodech Světového poháru či triumfy v závodech OPA cupu.

„V poslední době mi udělalo největší radost páté místo v týmovém sprintu Světového poháru s Kačkou Janatovou. Patří jí velký dík, protože byla opravdu ve skvělé formě. Co se týče mých individuálních výsledků, tak určitě vzpomínám na bronz z mistrovství světa do 23 let. Potom šesté místo ve skiatlonu Světového poháru v sezoně 2015/2016. Moc si toho cením, protože to bylo v norském Lillehammeru, tam je vždy konkurence obrovská a já jsem dokázala vybojovat nádherný výsledek,“ zavzpomínala na své největší kariérní úspěchy.

Třicetiletá běžkyně na lyžích dokázala skloubit profesionální sport a studium. Před 3 lety úspěšně dokončila inženýrské studium na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Směrem této vědy se nejspíš budou ubírat její další kroky.

„Jsem teď trochu přesycená běžeckým lyžováním, ale nemůžu se divit, protože jedenáct let ve Světovém poháru je opravdu velká spousta let a velké množství dřiny. Rozhodla jsem se, že se pokusím začít kariéru v tom, co jsem vystudovala, což je chemie. Teď se budu angažovat v laboratoři,“ usmála se Nováková.

,,Hodí se poděkovat, ať už resortům Olympu CSMV a Dukle Liberec, tak i Českému olympijskému výboru, osobním sponzorům. Trenérům a to především Lukáši Krejčímu, doktorům a fyzioterapeutům, mateřskému oddílu LK Slovanu Karlovy Vary. Úplně jako první bych měla poděkovat rodičům, kteří mě k lyžování přivedli a podporovali v prvních krůčcích na cestě k vrcholovému sportu,” uzavřela.

 Pomoc Ukrajině