Je to pocta, ale překvapilo mě to, říká nejlepší běžec na lyžích sezóny Michal Novák

Je to pocta, ale překvapilo mě to, říká nejlepší běžec na lyžích sezóny Michal Novák

5 min 32 s

Do sezóny vlétl neskutečným způsobem. Ve finské Ruce vybojoval pro české běžecké lyžování po dlouhých letech medaili za druhé místo v závodě s hromadným startem. Pak ale přišly zdravotní komplikace a několik vynechaných závodů. Přesto ale Michal Novák získal na Králi bílé stopy 2024 ocenění pro nejlepšího běžce na lyžích sezóny.


Michale, jsi králem běžeckého lyžování za sezónu 2023/24, jaký je to pocit?

Je to pocta, ale musím říct, že mě to letos hodně překvapilo. Jo, sice jsem byl v jednom závodě druhý, ale Kačka Janatová odzávodila celou sezónu s velice dobrými výsledky a v celkovém pořadí Světového poháru na tom taky byla skvěle. Takže jsem to nečekal a myslím si, že tam měla být ona nebo další dva, tři lidi, kteří by si to zasloužili taky.

 

Ale na druhou stranu, bylo to právě to druhé místo, ta stříbrná medaile, na kterou české běžecké lyžování čekalo opravdu dlouho…

Jo, to byla bomba. Bylo to nebeský!

 

Jak sis užil celý program Krále bílé stopy 2024?

Zaujala mě doprovodná vystoupení, to bylo fakt moc pěkný. Celkově tu byla příjemná atmosféra. Je fajn, že jsme se sešla celá lyžařská a snowboardová rodina. Popovídali jsme si, zjistili jsme, co jsme dělali v sezóně a po ní, předali si nějaké zkušenosti a tak. Bylo to moc fajn.

 

Příprava na novou sezónu již startuje, jak to aktuálně vypadá?

Aktuálně trénujeme už necelý měsíc, jedeme plnou přípravu. V létě odvedeme mnohem víc práce, než v zimě. Je to trochu zvláštní, že zimní sezónu máme vlastně poměrně krátkou a nejvíc se pracuje právě v létě, i když o nás nikdo nic moc neví. Ale je to základ pro kvalitní zimu.

 

Pokračuješ v přípravě ve stejném režimu jako minulé sezóny nebo se chystáš něco změnit?

Víceméně následujeme tu evoluci. Menší změny tam jsou, hlavně technického rázu. Takže v tréninku je to malinko jiné. Jinak v týmu pracujeme dál s trenérem Vasilem Husákem, teď druhým rokem spolupracuji se silovým trenérem Martinem Iterským, dál pokračuji s  mentálním koučem a samozřejmě s Ragnarem, jakožto trenére techniky.

 

Máš za sebou ten promaroděný a komplikovaný ročník, ale zároveň několik skvělých výsledků. Je to pro další sezónu o to větší motivace?

Přesně tak, je to motivace. Já už ji měl v této sezóně, když jsem toho hodně promeškal a spoustu se toho nepovedlo. Ale o to víc se těším na tu další, kde si to doufám vynahradím.

 Pomoc Ukrajině