Dva Češi v TOP 20! Janatová vstoupila do Tour de Ski výborným 16. místem, Novák bere na úvod prestižního klání 19. místo

7 min 47 s

Nový ročník Tour de Ski odstartoval 28. prosince ve švýcarském Lenzerheide se šesti českými reprezentanty. Sprint volně se nejlépe vydařil Kateřině Janatové, která vybojovala 16. místo! Do elitní dvacítky se probojoval také Michal Novák, který obsadil 19. příčku. Do prestižní lyžařské tour vstoupili vítězně Nor Johannes Klaebo a Američanka Jessie Digginsová.

Pro české běžce na lyžích to byl velmi ostrý start Tour. Nádherné alpské údolí se totiž nachází ve vysoké výšce téměř 1500 metrů nad mořem, kde pořadatelé připravili trať o délce 1500 metrů.

Kateřina Janatová ukázala svou sílu už v kvalifikaci, kde obsadila skvělé 6. místo, když na nejrychlejší Faehndrichovou ze Švýcarska ztratila jen 1,7 vteřiny. Výborně rozjela také svou čtvrtfinálovou rozjížďku – po startu se dostala na první místo, které pak sice ve sjezdu ztratila, ale v krátkém strmém stoupání si ho vybojovala zpět. Do cílové rovinky ovšem najížděla jako třetí a ve velmi těsné a vyrovnané rozjížďce obsadila 4. místo. V celkovém pořadí jí patří 16. pozice.

„Konečně jsem se cítila velice dobře. Letos v sezoně zřejmě nejlépe. Samotný závod mě dost bavil, škoda jen toho finiše, což není moje silná stránka. Bylo to o kousek, ale každá zkušenost se počítá. Jinak jsem spokojená s tím, co jsem dnes předvedla. Nechala jsem tam všechno a snad už to semifinále v dalším skateovém sprintu prolomím,“ uvedla Janatová.

Další dvě české závodnice odděluje ve výsledkové listině jen jedna pozice – Petra Nováková vstoupila do Tour de Ski 45. místem, ze kterého ji od postupu dělily dvě vteřiny a patnáct setin. Petra Hynčicová zahájila prestižní klání 47. místem.

Hlavní úkol Novák splnil

Michal Novák proklouzl do hlavního závodu ze 27. místa v kvalifikaci, kterou ovládl Nor Klaebo. Ten proti němu nastoupil i ve čtvrtfinálové rozjížďce, kterou český reprezentant začal z prostředka závodního pole. Ve druhém okruhu se ve stoupání dostal do lehkého kontaktu se soupeři, kdy Američan Hanneman dokonce upadl. V té chvíli Novák ztratil kontakt s favority Klaebem a Chanavatem a nakonec si dojel v rozjížďce pro 4. místo. V prvním závodě Tour de Ski obsadil 19. příčku.

„Dnes jsem se necítil úplně nejlépe. Bylo znát, že mi v té nadmořské výšce chybí kyslík a energie. Musíme ty dva dny v Lenzerheide nějak přežít a v dalších závodech už to snad bude lepší. Jsem ale rád, že se mi podařilo splnit hlavní úkol a postoupit z kvalifikace. Jen mě trochu mrzí, že jsem se v rozjížďce v prvním okruhu nevešel do toho vláčku, dostal jsem se na poslední místo, což bylo špatné. Pak v tom výjezdu jsme se trochu šermovali lyžemi, naštěstí se mi to podařilo ustát, ale možná mě to stálo postup z pozice lucky looser, protože ta mezera už byla velká. Celkově ale myslím, že to nedopadlo špatně,“ zhodnotil závod Novák.

Adam Fellner obsadil v kvalifikaci 48. místo. Aby postoupil do čtvrtfinále, musel by trať projet o tři vteřiny a pět setin rychleji. První start na Tour de Ski se nevydařil Petru Knopovi, který obsadil 90. místo.

Tour de Ski se původně měli zúčastnit také Jan Pechoušek s Luďkem Šellerem, i když ten jen dnešního závodu v Lenzerheide, ale kvůli lehkému onemocnění nakonec do Švýcarska neodcestovali.

Už zítra Tour de Ski v Lenzerheide pokračuje distančními závody na 10 a 15 kilometrů klasicky. Ženy odstartují ve 13:30, muži v 15:05. Přímé přenosy vysílá Eurosport.