Janatová si ve stíhačce polepšila o deset pozic! Posunul se i Fellner

Janatová si ve stíhačce polepšila o deset pozic! Posunul se i Fellner

5 min 38 s

Tour de Ski má za sebou třídenní štaci v italském Toblachu. V poslední etapě, která proběhla v této destinaci, se jely stíhací závody na 22 kilometrů volnou technikou. Kateřině Janatové se povedlo ve stíhačce vylepšit své umístění o deset příček a obsadila 24. místo. O tři pozice poskočil také Adam Fellner.


Stíhací závody v Toblachu měly naplánované 4,4 kilometru dlouhé a poměrně náročné okruhy s řadou kratších či delších stoupání. Závodníci a závodnice tyto okruhy obkroužili během celého závodu pětkrát a nečekal je tedy nikterak jednoduchý novoroční závod. Čeští reprezentanti si však s nástrahami trati ve třetí etapě poradili velmi dobře.

 

Výbornou stíhačku absolvovala zejména Kateřina Janatová. Šestadvacetileté lyžařce z Jilemnice patřilo po prvních dvou etapách v hodnocení Tour de Ski 34. místo a do závodu vyrážela s cílem, že se chce výrazně pořadím posunout. Své předsevzetí pak splnila dokonale.

 

Své umístění začala Janatová vylepšovat už na prvních mezičasech a dokonale využívala toho, že rozestupy od závodnic před ní nebyly příliš veliké. Jak závod postupoval, usadila se česká reprezentantka ve skupině od 24. do 28. místa a se soupeřkami dokázala na trati spolupracovat. Odstup od 23. místa však byl příliš výrazný (činil 50 sekund), a přestože skupina Janatové ztrátu mohutně stahovala, v cíli stále zbývalo ke Švédce Ilarové 17 sekund.

 

V cílovém sprintu se Janatová střetla o konečné 24. místo s Finkou Joensuuovou, kterou dokázala o jednu desetinu sekundy předčit a završila stíhací závod posunem o deset pozic. Na Jessie Digginsovou ze Spojených států, která vyhrála stíhačku stylem start - cíl, ztrácí po třech etapách čtyři minuty a 17 sekund.

 

Stejně dlouhou trať absolvovali už dopoledne v Toblachu muži. Adam Fellner do závodu nevstoupil ideálně a divoké tempo, které nasadili závodníci kolem něho, mu přineslo postupný propad až ke 47. místu. Český lyžař si ale jel poctivě své vlastní tempo, což se postupem času začalo vyplácet.

 

Zhruba od poloviny závodu se Fellner začal pořadím posouvat a dařilo se mu atakovat pozice ve čtvrté desítce. V závěrečném okruhu se sice jeho progres zastavil, ale 40. příčku udržel, což pro něj znamenalo posun o tři místa kupředu.

 

Fellner po třech etapách drží v hodnocení Tour de Ski 40. pozici se ztrátou 3:59 na Haralda Oestberga Amundsena, jenž v pondělním závodě dlouho spolupracoval se svým krajanem Erikem Valnesem, ale v předposledním okruhu mu nastoupil a nakonec zvítězil s náskokem přes půl minuty.

 

Tour de Ski se nyní přesune do švýcarského Davosu, kde se ve středu pojedou sprinty a ve čtvrtek stíhací závody klasickou technikou.

 Pomoc Ukrajině