Janatová si na volné desítce spravila chuť, neztratila se ani Razýmová

Janatová si na volné desítce spravila chuť, neztratila se ani Razýmová

7 min 39 s

Světový šampionát v běžeckém lyžování v úterý pokračoval desetikilometrovým závodem žen volnou technikou. Dobrý výkon předvedla Kateřina Janatová, která ve výsledku brala celkové 18. místo. Kateřina Razýmová byla o necelých deset vteřin pomalejší na 22. pozici. Zlatou medaili vybojovala Američanka Jessie Digginsová.


Intervalového závodu na 10 kilometrů volnou technikou se zúčastnily dvě české reprezentantky Kateřina Janatová a Kateřina Razýmová. Obě ženy se v této disciplíně představily i na světovém šampionátu před dvěma lety v německém Oberstdorfu, kde skončily ve třetí desítce. A obě si polepšily.

Jako devatenáctá vystartovala do závodu Kateřina Razýmová. První metry nezajela úplně nejrychleji, po absolvování čtvrtiny závodu se nacházela ve čtvrté desítce, avšak sama v hlavě moc dobře věděla, že její čas přijde.

A přišel. Jednatřicetiletá domažlická rodačka postupně zrychlovala a na dalších mezičasech pod sebe dostávala jednu konkurentku za druhou. Na tom posledním umístěném 2,3 kilometru před cílem uzavírala druhou desítku a rázem měla políčeno na velmi slušný výsledek.

Druhou desítku sice Kateřina Razýmová neudržela, ovšem za předvedený výkon se rozhodně nemusela stydět. V závěrečných metrech bojovala ze všech sil, přesto se před ni časem natlačily dvě výborné sprinterky Eva Urevcová s Jonnou Sundlingovou. Oproti minulému šampionátu si Češka polepšila o tři příčky.

Určitě jsem doufala, že to bude trošku lepší. Dneska od rána bylo asi všechno úplně jinak, než jsme si přála. Síly chyběly. Ráno jsem se probudila už mírně nemocná, takže jsme řešila, abych vůbec mohla startovat. Před závodem jsem se nakonec cítila poměrně dobře, ale určitě to vliv na můj výkon mělo. I teď to na sobě cítím, že jsem daleko víc rozbitá, než bych očekávala. 22. místo je pro mě zklamání a snad ten závěrečný závod bude lepší, vysvětlovala problémy Razýmová.

Druhá česká reprezentantka, Kateřina Janatová, odstartovala se startovním číslem 27. A začala pořádně zostra, první mezičas položený na 900 metrech totiž zvládla v děleném čtvrtém nejrychlejším čase.

Pětadvacetiletá rodačka z Jilemnice udržovala velmi dobré tempo i po polovině trati. Kontakt s těmi nejlepšími sice pomalu ztrácela, ovšem stále měla velmi dobrý čas. Na mezičase 5,2 kilometru ji výsledková listina evidovala na osmnácté příčce s odstupem necelé půl minuty na vedoucí Američanku Digginsovou.

Česká lyžařka držela solidní tempo i ve druhé polovině závodu a zůstala na osmnácté pozici. Janatová tedy vylepšila své postavení z před dvou let o tři místa, stejně jako krajanka Razýmová.

Dneska se mi jelo dobře a určitě tento závod hodnotím lépe než skiatlon. Myslím si, že je to stále podobná úroveň, jakou jsem dosahovala v minulých závodech, takže jsem spokojená. Lyže dnes fungovaly skvěle. Když jsem začala závod, tak úvodní úsek byl vlastně hodně z kopce a byla jsem na mezičasech hodně vysoko. Tady na mistrovství nakonec asi pojedu úplně všechny závody. Na třicítku se musím ještě rozmyslet, jelikož je to hodně náročný, ale nejspíš nastoupím, líčila po závodě Janatová.

Titul mistryně světa vybojovala Jessie Digginsová. Američanka převzala vedení na druhém mezičase a už jej nepustila. Dvojice Švédek Karlssonová s Anderssonovou na ni nebezpečně dotíraly, ovšem lyžařka ze zámoří zůstala koncentrovaná na svůj vlastní výkon a cílem projela v čase o rovných čtrnáct vteřin rychlejším, než jaký měla stříbrná Frida Karlssonová. Bronz pro sebe uzmula Ebba Anderssonová.

Mistrovství světa v běžeckém lyžování pokračuje ve středu, na muže čeká patnáctikilometrový závod volnou technikou.

 Pomoc Ukrajině