Janatová se v Tour de Ski drží v nejlepší třicítce, v 5. etapě byla 35. Hynčicová ze závodu s hromadným startem odstoupila

4 min 19 s

Tour de Ski se přesunula do italského údolí Val di Fiemme, kde program začal v pondělí 3. ledna závodem na 10 km klasicky s hromadným startem. Kateřina Janatová v něm obsadila 35. místo, Petra Hynčicová nedokončila. Žlutý dres obhájila vítězstvím Ruska Natalja Něprjajevová.

Kateřina Janatová vstoupila do závodu v údolí u říčky Fiemme se startovním čísle 34. Na prvních stovkách metrů se sice propadla na pozice kolem 45. místa, v dalších kilometrech ale vybojovala své startovní postavení zpátky a po druhém ze čtyř okruhů už byla opět 34. Ve druhé polovině závodu se Janatová držela v kontaktu s Ruskou Smirnovovou, za kterou dojela do cíle na 35. místě se ztrátou 2:37,7. Před poslední etapou Tour de Ski patří české reprezentantce 27. místo.

„Schválně jsem dnes začala trochu pomaleji, abych hned po startu neztuhla, a pak se dotahovala dopředu. S dnešní klasikou jsem spokojená, protože je v mém případě slabší než skate, takže umístění kolem 35. místa je pro mě dobré,“ řekla v cíli Janatová. „Uvidíme, jak to půjde zítra. Už na sobě cítím únavu, i když není tak velká, jako když se Tour jede na osm etap. Zdejší teplé počasí mi taky moc nepomáhá. Zítra bych chtěla udržet umístění v top 30 celkově.“

Stejně jako v německém Oberstdorfu vstoupila Petra Hynčicová do závodu s hromadným startem skvěle a navzdory vysokému startovnímu číslu 46 se rychle posouvala dopředu. Po prvním ze čtyř okruhů byla dokonce na 30. místě. Pak ale začala s bodovanými příčkami ztrácet kontakt a propadala startovním pole. Po třetím okruhu česká reprezentantka ze závodu odstoupila a zítra tak bude na startu závěrečně etapy chybět. „Už v Oberstdorfu Petru trápily střevní problémy. Dnes jí opět bylo špatně, neměla sílu a nemohla pokračovat,“ vysvětlil trenér Jan Franc.

Výsledky

Tour de Ski, 5. etapa, 10 km klasicky s hromadným startem, Val di Fiemme (Itálie), 3. ledna 2022

Ženy: 1. Natalja Něprjajevová (Rus.) 29:51,3, 2. Heidi Wengová (Nor.) +3,7, 3. Krista Parmakoski (Fin) +4,8 … 35. Kateřina Janatová, +2:37,7, Petra Hynčicová nedokončila